Сьогодні Верховна Рада розглянула питання щодо ставок акцизного податку на алкогольні напої. У 2019 році їх змінювати не планують.
Про це йдеться в законопроекті №9260 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», який було підтримано в першому читанні. Йде мова про абсолютно всі алкогольні напої – горілку, вино, пиво, слабоалкогольні напої тощо.
У 2017 році акцизи на лікеро-горілчані вироби було збільшено на 20%. Однак, це не забезпечило додаткових надходжень до державного бюджету, як передбачалось, але й призвело до їх зменшення. Так, обсяги надходження до бюджету від вироблених та реалізованих в Україні горілки та лікеро-горілчаних виробів склали у 2017 році 6,246 млрд грн в порівнянні з 6,405 млрд грн у 2016 році.
В період з 2014 по 2017 роки ставка акцизного податку зросла на 125% - з 56,42 грн за 1 л 100% спирту до 126,96 грн за 1 л 100% спирту. Водночас, надходження зросли лише на 14% - з 5,491 млрд грн до 6,246 млрд грн.
В Комітеті з питань імпорту та торгівлі алкогольними напоями Європейської Бізнес Асоціації наголосили, що при цьому частка нелегального ринку алкогольної продукції продовжує збільшуватись. І чергове зростання ставок акцизного податку сприяло б цьому процесу. Так, за оцінками Держслужби статистики, уже понад 50% міцного алкоголю (горілка, коньяк тощо) на нашому ринку є нелегальними. З однієї пляшки горілки нелегали сьогодні заробляють у 100 разів більше, ніж офіційний виробник українського алкоголю. Від цього легальний бізнес зазнає серйозних втрат.
«В той же час, якість нелегального алкоголю під питанням. Часто вона не відповідає самим мінімальним вимогам харчової безпеки. За даними медиків, щороку більше 10 тис людей опиняються в лікарні через неякісний алкоголь. Тож політика держави найперше має бути спрямована на припинення торгівлі контрафактним алкоголем та прозору утилізацію конфіскованого алкоголю», - прокоментувала менеджер Комітету з питань імпорту та торгівлі алкогольними напоями Крістіна Лініченко.
Бізнес-спільнота дякує профільному Комітету з питань податкової та митної політики. Виробники та імпортери алкоголю вітають дане рішення Верховної Ради та сподіваються на фінальне прийняття документу без внесення змін щодо ставок на алкоголь. Це дозволить прозорим виробникам сповільнити падіння виробництва. А країні, в цілому, зробити крок в напрямку врегулювання ситуація з нелегальним алкоголем на ринку.
European Business Association