Сьогодні, 10 жовтня, у Львівській обласній клінічній психіатричній лікарні триває Kulparkiv Fest.
Серед позолочених дерев та всіяних листям паркових алей жартують між собою та усміхаються відвідувачі Kulparkiv Fest. Ще звіддаля чутно музику, яка лунає усією територією парку психіатричної лікарні, а тому встояти без танців й справді зовсім неможливо.
Сьогодні, 10 жовтня, на території Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні триває фестиваль Kulparkiv Fest. Подію організували з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я. Як розповів директор Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні Богдан Чечотка, заходи для пацієнтів та їхніх сімей проводять у медичному закладі щороку, проте у цьогорічному форматі фестиваль організовують вперше.
“У центрі фестивалю – наш пацієнт, людина, яка має труднощі чи психічні розлади. І ми сьогодні хочемо показати, що це зовсім не вирок, це не є безнадія. Це люди, яких можна соціалізувати, повернути до звичного життя, а також що наша лікарня є звичайною та відкритою для всіх”, - поділився Богдан Чечотка.
У межах Kulparkiv Fest відбуваються звичні фестивальні заходи, зокрема музичний концерт та частування. Як розповів директор лікарні, сьогодні військові, які проходять реабілітацію, за донати пригощають відвідувачів м’ясними стравами, а меценати події пропонують присутнім рідкісні рецепти борщу.
“Також важливою локацією є залишки стіни, муру, який огороджував наш корпус головної лікарні, який студенти Львівського коледжу імені Івана Труша будуть розмальовувати сьогодні на тему безмежних та вільних. Тобто ми залишаємо частинку стіни як нагадування, що тут було, як все відбувалось. Це перший етап знесення фізичних стін. І думаю, що цей фестиваль знесе і ментальні стіни і обмеження”, - поділився директор лікарні.
Учасники фестивалю мають нагоду ознайомитись із контактним зоопарком на території лікарні та взяти участь у майстер-класах. Керівниця Центру психосоціальної реабілітації Наталія Орищин відзначила, що сьогодні присутні можуть взяти участь у заняттях із садівництва, арт-терапії та кулінарії, які є частиною реабілітаційного процесу. Також у столярні-майстерні представлено роботи пацієнтів лікарні, які тут також психологічно відновлюються та створюють унікальні речі із деревини. Відвідувачі можуть придбати роботи пацієнтів, серед яких прикраси, картини, вироби з дерева, елементи декору, вишиті сумки тощо.
“Нам дуже важливо заохочувати громадян бути відкритішими до людей, які мають психічні розлади, тому що досі ця тема дуже стигматизована. Людей чомусь бояться, думають, що вони несуть небезпеку. Саме тому ми зробили такі відкриті двері для всіх охочих: пацієнтів, їхніх родичів, друзі та інших людей. Цьогоріч для нас важливо показати, як працює саме психосоціальна реабілітація, тому що це дуже важливий компонент в терапевтичному лікувальному процесі. Тому в нас є декілька локацій та майстер-класів, куди можна прийти, де можна спробувати нові заняття та отримати позитивні емоції. І головне – побачити, як пацієнти проводять час, коли вони на лікуванні, чим вони займаються і наскільки ця соціальна складова для них важлива”, - розповіла Наталія Орищин.
Відзначимо, що з початком повномасштабної війни у Львівській обласній клінічній психіатричній лікарні потік пацієнтів зріз на 20%. Про це розповів директор медичного закладу Богдан Чечотка.
“Дуже стало багато тривожних станів, генералізованих тривожних станів, депресій. Взагалі перебіг захворювань ускладнився, пацієнтів стало більше. У нас на 20% збільшився потік пацієнтів. Це при тому, що в області почала діяти програма психічного здоров'я. Активно ми комунікуємо, співпрацюємо з державною програмою “Ти як?”, і у всіх кластерних лікарнях є центр психічної здоров'я і вони повністю працюють з повним навантаженням. Однак у нас на 20% стала вищою кількість пацієнтів”, - розповів Богдан Чечотка.