Слухай онлайн
Здоров'я

У Полтаві презентували найкращі практики профілактики та лікування наркозалежності

Наприкінці минулого тижня на Полтавщину завітала велика делегація редакторів і журналістів, щоб ознайомитися з інноваційними підходами у роботі з людьми, які вживають наркотики.

За підтримки Міжнародного благодійного фонду “Альянс громадського здоров’я” представники медіа з різних регіонів побачили, як працює програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) та поспілкувалися з її учасниками, дізналися експертну думку нарколога про легалізацію медичного канабісу, відвідали виробничий центр реінтеграції для людей, які опинилися у складних життєвих обставинах, ознайомилися з профілактичними послугами для наркозалежних у спеціальних ком’юніті-центрах. 

Розпочався пресвізит відвідинами КП "Полтавський обласний наркологічний диспансер Полтавської обласної ради", де щодня наркозалежні отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ). Екскурсію територією закладу особисто проводив головний лікар Ігор Мацицький. Спочатку він ознайомив присутніх із поняттям залежності та пояснив механізми надання допомоги людям, які вживають наркотики, відзначивши також важливість психологічної складової лікування і допомоги за принципом “рівний-рівному” (коли консультування проводять ті, хто подолали залежність). 

Після лекції з основ наркозалежності редактори та журналісти мали змогу особисто побачити роботу сайту ЗПТ (місця, де видається замісна підтримувальна терапія). Крім того, охочі могли поспілкуватися з відвідувачами та почути їхні історії від залежності до тверезості. 

Про дотримання конституційних прав і свобод людей, які живуть із наркозалежністю, учасникам пресвізиту розповіла регіональна координаторка взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Віра Яковенко. Щомісяця вона відвідує ком’юніті-центр БО “Меридіан”, де консультує наркозалежних про їхні права. За словами Віри Яковенко, такі бесіди не тільки допомагають хворим відстоювати свої права, а й нагадують їм про відповідальність перед законом у разі його порушення. 

Не менш цікавим виявився кейс роботи з поліцією щодо дотримання прав наркозалежних. Про ці досягнення розповіла керівниця відділу зв’язків із громадськістю управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Марина Зінюха. Як вона зазначила, в її організації проводиться активна  роз’яснювальна робота серед поліцейських, зокрема про те, що наркозалежність - це хвороба. До речі, представники спільноти людей, які живуть із наркозалежністю, підтвердили, що за останні роки не пригадують жодних неправомірних дій з боку патрульної поліції стосовно наркозалежних. 

Такого успіху, за словами представників «Всеукраїнського об’єднання людей з наркозалежністю (ВОЛНА)» та «Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок (ВОНА)», було досягнуто завдяки наполегливій співпраці різних сторін - патрульної поліції, активістів, регіональної координаторки взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області та інших. 

Цікавим i пізнавальним став візит у навчально-виробничий центр БО “Світло надії”, адже саме тут люди, які опинилися у складних життєвих обставинах, можуть розпочати свою реінтеграцію в суспільство шляхом працевлаштування. В організації працюють швейний напрям та столярний цех, а працівники - це в тому числі й наркозалежні, які мають змогу отримувати ринкову зарплату. 

Завершився візит у Полтаву дискусійним клубом для журналістів, на якому учасники обговорили наркополітику сучасної України, шляхи її реформування та наближення норм до європейських стандартів. Редактори та журналісти погодилися, що наразі є дуже актуальним зміщення фокусу правоохоронних органів на боротьбу з організованою наркозлочинністю, а не на покарання наркохворих.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ