Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

У школах Львова відсутні 17% дітей

Зимовий період відзначається високою захворюваністю на ГРЗ, у тому числі грип. Для більшості людей ГРЗ і грип не є важкими захворюваннями. У невеликої кількості людей перебіг грипу може призвести до ускладнень, насамперед, до пневмонії. За словами начальника управління охорони здоров’я ЛМР Володимира Зуба, ситуація із захворюваністю на грип прогресує, повідомила прес-служба ЛМР.

«Гострі респіраторні захворювання, у тому числі грип, для більшості людей є неважкими захворюваннями. Лише для невеликої кількості людей (3-5%) перебіг ГРЗ може ускладнюватись різноманітними патологічними процесами, насамперед, пневмонією. Власне, ускладнений перебіг ГРЗ несе загрозу як здоров’ю, так і життю людини, яка захворіла. В зимовий період завжди є зростання захворюваності на гострі респіраторні захворювання.

Якщо подивитися на статистику, то з листопада, від початку похолодання, в нас були низькі пороги захворюваності. В перший тиждень цього року, з 4 по 11 січня, була низька захворюваність. Натомість, на другий тиждень, з 11 по 18 січня, захворюваність почала зростати. Тоді було зареєстровано 4534 випадки захворюваності на ГРЗ, приблизно половина з них – діти. Пам’ятаємо, що в період з 4 по 11 січня була сльота, відлига, мокрі ноги, переохолодження, місця масового перебування людей, концерти – сприятливі умови для поширення інфекцій.

Якщо аналізувати цей тиждень, ситуація прогресує. І вже за три дні (понеділок, вівторок, середа) маємо 4 728 зареєстрованих випадків. Тобто, за три дні маємо стільки, скільки за весь минулий тиждень: в понеділок зареєстровано 1605 випадків, вівторок – 1490, середа – 1633 випадки ГРЗ. Я прогнозую, що до кінця тижня ця цифра подвоється, враховуючи динаміку. За ці три дні 2 266 – це діти (0-18 років)», - розповідає начальник управління охорони здоров’я ЛМР Володимир Зуб.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка при несвоєчасному початку лікування може призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, всередньому, 7 днів.

«Щодо ускладнених форм, то станом на сьогодні, в стаціонарах м. Львова є 79 осіб з пневмонією, з них 22 дитини. Це не тільки вірусні пневмонії, а й бактеріальні. Є три важкі пацієнти в реанімації Лікарні швидкої допомоги, 2 з них – на штучній вентиляції легень. Ці пацієнти старші 65 років, в них бактеріальна пневмонія. Причина важкого стану – пізнє звертання за медичною допомогою.

Ми обмінюємося інформацією з управлінням освіти. Станом на сьогодні, по хворобі в школах відсутні 17% дітей. Нормативні документи говорять, що припиняти навчання треба, якщо 40% дітей відсутні по хворобі. Поки що ми цього не маємо. Але просимо не допускати хворих дітей в клас», - зазначає начальник управління охорони здоров’я ЛМР Володимир Зуб.

«Ми з офіційними листами звернулися до фармацевтичної мережі, отримали відповідь про те, що в наших аптеках є достатній запас різноманітних медикаментів, противірусних препаратів, масок, парацетамолів, інших препаратів, які застосовуються при лікуванні гострих респіраторних захворювань. Наші стаціонари, реанімації забезпечені необхідними препаратами, які треба давати людям, в разі ускладненого перебігу захворювань. Препарат «Таміфлю» офіційно зареєстрований, але на території України його майже немає. В м. Львові у міських установах станом на вчорашній день було 67 упаковок «Таміфлю»: 40 в Лікарні швидкої допомоги, решта – у Комунальній 5-тій міській лікарні, де є пульмонологічне відділення. Всі інші препарати є. «Таміфлю» - не панацея, препарат застосовують при важких перебігах ГРЗ, грипу», - додав Володимир Зуб.

Відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Sxuoq3TAas0.

Симптоми, що вимагають лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

Такими симптомами є: підвищена температура тіла; біль у горлі; кашель; нежить; біль у м'язах.

З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому, навіть заради візиту до лікаря — його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.

Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою — її життя.

Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні такі симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя; затруднення дихання; висока температура тіла, що довго не знижується; багаторазове блювання та випорожнення; порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість; болі у грудній клітці; домішки крові у мокроті; падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Інфекційний контроль: прості речі рятують життя

Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.

Навіть якщо ознак хвороби немає:

• Уникати скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи, очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

• Користуватися одноразовими масками при необхідності — щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Такою маскою повинна користуватися людина, яка

доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками.

Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу — волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно одразу викидати у смітник.

• Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.

• Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми — для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.

• Мати чисті руки — інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

• Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.

Якщо з'явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:

• Залишатися вдома при перших ознаках хвороби — не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них.

• Не бігати до лікаря з найменшого приводу — у випадку грипоподібної хвороби ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей, що може мати смертельні наслідки для деяких з них. Більше того: лікарня чи поліклініка під час грипозного сезону є місцем високої вірогідності заразитися. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров'я — обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.

• Ізолювати хвору людину — виділити їй окрему кімнату і посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за нею, і, за можливості, триматися на відстані 2 метрів від хворої людини.

• Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Якщо Ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Вакцинація: найефективніший засіб захисту

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.

Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.

Групи ризику

Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.

До груп ризику входять: діти до 5 років (особливо — діти до 2 років); вагітні жінки; люди, віком від 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет; хворі на хронічні серцево-судинні захворювання; хворі на хронічні захворювання легенів; люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями; люди, що перебувають на імуносупресивній терапії.

Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто — вижити.

Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники; вчителі й вихователі; продавці; водії громадського транспорту; усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ