На запрошення штабу Командування ВМС НАТО (м. Нортвуд, Велика Британія), представники Командування ВМС ЗС України взяли участь в заключній плануючій конференції багатонаціонального навчання НАТО ʺDynamic Mercy-2019ʺ , яке відбулась у м. Вільнюс, Литовська Республіка, - повідомляє Інформаційна редакція Інформагентства Міноборони (м. Вінниця).
Метою даного заходу стало визначення можливого формату участі в ньому представників ВМС ЗС України, вивчення досвіду щодо планування та проведення багатонаціональних навчань з пошуку та рятування на морі за стандартами НАТО.
У конференції брали участь представники семи держав НАТО: Данії Німеччини, Франції, Естонії, Польщі, Литовської Республіки, Латвійської Республіки, а також Швеції. Крім зазначених країн, були запрошені спостерігачі від трьох країн-партнерів НАТО: Азербайджану, Грузії та України.
Під час проведення заходу робота проводилася по синдикатах, визначених за географічним розподілом району майбутнього навчання: Південно-Балтійський (DMY South) та Центрально-Балтійський (DMY Central). До складу кожного синдикату входили представники всіх рятувальних координаційних центрів , які братимуть участь у навчанні. Під час планування було узгоджено ряд важливих питань, зокрема цілі та задачі, склад сил та засобів, елементи всіх сценаріїв навчання, а також порядок управління, координації та заходи безпеки під час відпрацювання кожного елементу пошуково-рятувальних навчань.
Усього в навчаннях планують взяти участь дванадцять рятувальних координаційних центрів (по шість у кожному підрайоні), які в залежності від задач поділяються на об’єднані, морські та авіаційні координаційні центри з шістьох країн НАТО.
Також було обговорено питання щодо участі в активній фазі навчання ʺDynamic Mercy-2019ʺ представників ВМС ЗС України. У ході обговорень було попередньо погоджено участь в якості спостерігачів по одному представнику ВМС ЗС України на MРКЦ ʺРігаʺ та на судно ВМС Данії.
Як зазначив начальник пошуково-рятувальної служби управління оперативного (бойового) забезпечення штабу Командування ВМС ЗС України капітан 1 рангу Олексій Нестеров, досвід НАТО свідчить, що організувати пошуково-рятувальний загін у визначеному районі в повному обсязі силами та засобами окремої організації чи служби поодинці завдання складне, навіть для такої організації як НАТО. Для їх ефективної організації в Північно-Атлантичному регіоні НАТО здійснює політику, яка спрямована на консолідацію зусиль, спроможностей, досвіду, ресурсів всіх взаємодіючих органів, які відповідають за проведення та координацію пошуку та рятування. І саме навчання ʺDynamic Mercy — 2019ʺ є одним з життєво важливих кроків НАТО в цьому напряму, оскільки сприяє тісній та ефективній координації та співпраці між Північно-Атлантичним Альянсом з цивільними і військовими рятувальними координаційними центрами, пошуково-рятувальними службами з різних країн та кращому розумінню складного середовища SAR у регіоні.
Крім того, під час заходу було проведено відвідування авіаційного пошуково-рятувального поста ВПС Литовської Республіки м. Каунас, де наші представники ознайомилися із загальною організацією пошуково-рятувального загону у Литовській Республіці, задачами, можливостями, авіаційною технікою та організацією чергування з ПРЗ АПРП ʺКаунасʺ.
Також особовим складом АПРП ʺКаунасʺ було продемонстровано практичне відпрацювання елементів підготовки до вильоту, зліт, та евакуація постраждалого з повітря вертольотом Мі-8Т з положення чергування з ПРЗ на АПРП.
Варто зазначити, що отриманий досвід, який отримали наші військові у подальшому може бути успішно використаний для вдосконалення та розвитку системи пошуку та рятування у ВМС ЗС України.
Проведення навчання заплановано на травень місяць 2019 року.
Довідка. ʺDynamic Mercyʺ (з англ. ʺДинамічне милосердяʺ) — щорічне багатонаціональне навчання з пошуку та рятування, яке організовується та координується штабом Командування Військово-Морських Сил НАТО (м. Нортвуд, Великобританія) і відкрите для партнерів НАТО. Навчання проводиться по черзі (кожний другий рік) у Північно-Атлантичному регіоні та акваторії Балтійського моря відповідно.
Цьогорічне навчання ʺDynamic Mercy — 2019ʺ буде відбуватися в акваторії Балтійського моря та проводитись як ряд відокремлених за часом та районам тренувальних авіаційних та морських пошуково-рятувальних сценаріїв.
Головною метою навчань є посилення та розвиток міжрегіонального та транскордонного співробітництва в Північно-Атлантичному регіоні з питань пошуку та рятування, координація дій між рятувальними координаційними центрами країн НАТО з країнами-партнерами, які мають суміжні райони пошуку та рятування та відпрацювання порядку дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій (аварій) у зазначеному регіоні.