ВГО «Комітет виборців України» ініціює внесення змін до законодавства щодо анулювання реєстрації політичних партій, що регулярно не подають фінансову звітність про використання виділених коштів Держбюджету до Нацагентства з питань запобігання корупції. Про це на міжнародній конференції «Українські політичні партії на старті виборчої кампанії» сказав генеральний директор КВУ Олексій Кошель, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Наша позиція - на законодавчому рівні це питання врегулювати, і якщо, скажімо, партія два і три рази поспіль не подає фінансову звітність, то це має ставати підставою для анулювання реєстраційного свідоцтва», - сказав він.
Згідно з дослідженням КВУ кожна четверта партія в Україні порушує законодавство і не подає до НАЗК фінансову звітність. «Але знову ж таки ми вбачаємо позитивну динаміку. Якщо за перший квартал 2016 року подали звіти лише 195 партій, за другий квартал - 200, третій - 243, четвертий - 257», - зазначив Кошель.
За його словами, торік у І кварталі прозвітувала 271 партія, у ІІ і ІІІ кварталі - по 273. «Тобто, тенденція зростає, але попри все кожна четверта партія звіту не подає і мала бути притягнута до відповідальності», - зазначив голова КВУ.
За його даними, за рік державного фінансування з вересня 2016 року по вересень 2017 року партії сукупно витратили майже півмільярда гривень - 436 мільйонів, із яких 407 млн - кошти Держбюджету. Найбільше коштів, 109 мільйонів, партії витратили на рекламу в ЗМІ.
«Найбільший відсоток коштів на рекламу витратили «Радикальна партія Олега Ляшка», «Самопоміч», «Опозиційний блок» та «Народний фронт». «РПЛ» витратила на рекламу 41 відсоток коштів (19 із загалом із 47 мільйонів), «Самопоміч» - 38 відсотків (39 із 104 мільйонів), «ОБ» - 33 відсотки (5 із 15 мільйонів), «НФ» - 30 відсотків (33 із 109 мільйонів), «БПП» - 21 відсоток», - йдеться у дослідженні КВУ.
На рекламу було витрачено більше коштів, згідно з даними КВУ, аніж на заробітну плату та оренду приміщень разом узяті. На зарплати партії витратили 57 мільйонів - 13 відсотків, на оренду приміщень 46 мільйонів - 11 відсотків, на матеріальні витрати і оплату послуг було спрямовано 66 мільйонів або 15 відсотків.
На утримання місцевих організацій партії витратили лише 16 відсотків коштів - 68 мільйонів.
Як повідомлялося, 8 жовтня 2015 року ВР прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції». Цим законом в Україні було запроваджене державне фінансування політичних партій. Право на отримання коштів з Держбюджету отримали партії, що набрали більше 2 відсотків голосів на парламентських виборах. Виняток було зроблено лише для виборів 2014 року, адже право на державне фінансування отримали лише ті партії, що потрапили до парламенту, тобто набрали 5 відсотків голосів.