На Донеччині в районі проведення операції Об'єднаних Сил відбулись масштабні навчання з розгортанням передової хірургічної групи в безпосередній близькості до лінії зіткнення.
Актуальність проведення таких навчань цілком очевидна. Враховуючи, що обстановка в районі бойових дій будь-якої миті може змінитися, військові медики повинні відпрацьовувати свої дії в польових умовах. Та бути готовими працювати в екстремальних умовах, передусім в разі надходження великої кількості поранених.
Передові хірургічні групи створені на базі мобільних військових госпіталів, які функціонують в районі проведення ООС. Їхня мета – в максимально стислі терміни розгорнутись на найбільш загрозливих напрямках бойового зіткнення і подальшої евакуації поранених бійців на відстані не менше як 12 км від лінії фронту та надати кваліфіковану медичну допомогу. Після прибуття у визначене місце, військові медики мають провести розгортання наметового містечка і за якихось 3-4 години цей мобільний підрозділ готовий до прийому перших поранених.
Передова хірургічна група включає в себе приймально-сортувальне, протишокове і операційне відділення, відділення інтенсивної терапії, автоперевязувальну, рентген-апарат, лабораторію для проведення загальних аналізів та визначення групи крові. У наявності також необхідний запас крові на випадок надання екстреної допомоги у польових умовах.
‒ Така група може працювати автономно протягом 72 годин у будь-яку пору року та надавати допомогу 30-35 пораненим на добу. Для цього у склад групи введено достатню кількість хірургів, анестезіологів і медичних сестер, які забезпечені всім необхідним медичним обладнанням та лікувальними засобами, ‒ наголосив керівник навчання, начальник клініки невідкладної хірургії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону полковник медичної служби Едуард Хорошун.
Досвід роботи у передовій хірургічній групі набутий військовими медиками за період виконання завдань в рамках проведення АТО, а тепер ООС. У першу чергу, при евакуації поранених з поля бою потрібно якомога швидше доставити їх до польового табору. Далі оперативно та якісно провести сортування, визначити найбільш важких бійців. Ті, у яких є реальна загроза життю, потрапляють відразу у протишокове відділення, де визначається ступінь поранення і ураження ділянок тіла. Лікарі проводять первинний огляд пацієнтів, зупиняють кровотечу, відновлюють дихання, запускають роботу серця у разі його можливої зупинки. Далі за потреби доставляють постраждалих в мобільну операційну, яку облаштовано в наметовому містечку. Саме там здійснюється хірургічне втручання. Після стабілізації здоров'я, поранених евакуюють до найближчих мобільних військових госпіталів та інших медичних закладів. А бійців з легкими пораненнями обстежують та надають допомогу у автоперевязувальній.