Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

Відмова від діалогу з тютюновими компаніями шкодить громадському здоров’ю – Bloomberg

У США скандал через спотворення наукових результатів: відкликано дослідження про негативний вплив вейпінгу на серцеві напади.
Ілюстрація REUTERS

Діалог між державою, антитютюновими організаціями та тютюновими компаніями може суттєво прискорити відмову від куріння сигарет – прогнозує Bloomberg.

Оглядач Bloomberg Джо Насера пише, що саме такий діалог є єдиним способом розв'язати проблему шляхом переходу курців сигарет на менш шкідливі альтернативи, зокрема електронні сигарети. При цьому важливо не допустити підлітків до споживання цих продуктів, адже електронні сигарети хоч і є кращою альтернативою, проте не є повністю безпечними. 

Автор доводить, що зараз такого діалогу не існує. Більше того, як показують нещодавні скандали в США, окремі антитютюнові організації готові навмисно або ненавмисно спотворювати наукові дослідження для отримання більш жорсткого регулювання тютюнової галузі.

Так, у лютому 2020 р. Американська асоціація серця (American Heart Association) відкликала скандальне дослідження професора медичної школи Університету Каліфорнії Стентона Гланца, результати якого стверджували, що вейпінг збільшує частоту серцевих нападів.

Як повідомляє USA Today, причина відкликання дослідження - його неправдивість. Як показав аналіз дослідження, більша частина серцевих нападів, які досліджувалися, сталися до того, як люди взагалі почали вживати електронні сигарети.

Показово, що на дане дослідження було витрачено 20 мільйонів доларів, які було сплачено досліднику від Національного інституту охорони здоров’я та Управління контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США.

"Коли приймається рішення про відкликання одного з опублікованих досліджень - як це зробив, наприклад, Журнал Американської асоціації серця у даному випадку, коли дані виявились неправдивими -  це може допомогти уникнути потенційної шкоди та для науки, і для пацієнтів, запобігти даремно витраченим коштам і часу" - заявили в Національному інституті здоров’я, який брав участь у фінансуванні  дослідження Стентона Гланца.

Інший скандал трапився з дослідженням, опублікованим у Журналі американської медичної асоціації США. У дослідженні заявлено, що в окремих системах нагрівання тютюну начебто присутній процес горіння і відповідно виділяються окремі речовини, характерні для тютюнового диму.

Як виявилося пізніше, у даному дослідження було використано "власноруч створене" обладнання і “скориговані” режими використання систем, які суттєво відрізнялися від режимів і обладнання, рекомендованого виробником.

Відповідно, пізніше і незалежні дослідження, і дослідження Управління контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США показали абсолютно інші результати.

Утім, попри спростування і відкликання результатів досліджень, засоби масової інформації встигають їх поширити, спотворюючи громадську думку.

Як пише Bloomberg, сьогодні антитютюнові організації повторюють ті самі помилки, яких припустилися тютюнові компанії ще чверть століття тому. Мова йде про неготовність до діалогу і компромісу з опонентами. Доходить до того, що антитютюнові групи відмовляють в акредитації та присутності на відповідних конференціях представникам тютюнових компаній.

При тому, що в окремих аспектах - наприклад, щодо необхідності скорочення рівня паління традиційних сигарет - позиції та антитютюнових груп, і основних тютюнових компаній, які розробляють потенційно більш безпечні альтернативні тютюнові вироби, здебільшого збігаються.

Відповідно, регулювання і традиційних, і альтернативних тютюнових виробів має розроблятися у співпраці держави, суспільних організацій та виробників - радить Bloomberg.

Підготовлено УНІАН

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ