Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Економіка  |  Cуспільство

Як розрахувати податкову знижку

У Головному управлінні ДПС інформують, що право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року зберігається за платником до кінця податкового року, наступного за звітним, тобто до 31 грудня 2020 року.

При цьому, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не використає своє право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки відповідно до п.п.166.4.3 п.166.4 ст.166 Податкового кодексу України не переноситься.

Алгоритм нарахування податкової знижки виглядає наступним чином:

  • на підставі підтверджувальних документів визначається сума витрат, яку дозволяється включити до податкової знижки.
  • визначається база оподаткування шляхом віднімання від загального річного оподатковуваного доходу сум застосованих податкових соціальних пільг та сум витрат, які дозволено включити до податкової знижки (інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих податкових соціальних пільг, утриманого податку на доходи фізичних осіб фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця).

Звертаємо увагу, що платнику податку повертається не сума витрат, понесена платником податку, а різниця в сумі податку на доходи фізичних осіб, отримана внаслідок зменшення бази оподаткування на суму витрат, дозволених до включення до податкової знижки.

Внаслідок здійсненого перерахунку виникає переплата ПДФО, оскільки загальний річний оподатковуваний дохід зменшується на суму понесених витрат, дозволених до включення до податкової знижки.

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в податковій декларації про майновий стан і доходи, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації до податкового органу.

Приклад розрахунку:

У 2019 році батько/матір витратив на навчання сина (чи іншого члена сім’ї першого ступеня споріднення) у розмірі 30 000 гривень.

Заробітна плата батька за 2019 рік склала 200 000 грн, з неї утримано 36 000 грн податку на доходи фізичних осіб (18% від отриманого доходу). Податкова соціальна пільга до заробітної плати батька не застосовувалася.

Розраховуємо суму податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає поверненню внаслідок застосування платником права на податкову знижку:

Визначаємо базу оподаткування, зменшену на суму витрат на навчання:

200 000 – 30 000 = 170 000 грн. Визначаємо суму податку на доходи фізичних осіб із цієї бази:

170 000 х 18% = 30 600 грн.

Сума ПДФО, яка підлягає поверненню платнику – це різниця між фактично утриманим податком та податком, який підлягає утриманню внаслідок застосування податкової знижки: 36000 – 30600 = 5 400 грн.

Таким чином, сума ПДФО, яка підлягає поверненню внаслідок використання платником права на податкову знижку, складає 5 400 грн.

Нагадаємо, що особа, яка звертатиметься за податковою знижкою окрім податкової декларації про майновий стан і доходу має подати до податкового органу копії документів, які підтверджують витрати, що включають до податкової знижки (платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів і особу, яка зверталася за податковою знижкою), а також копії договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів і строк оплати за такі товари. При цьому, оригінали вищевказаних документів підлягають зберіганню платником податку.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ