Слухай онлайн
Політика

Зеленський ввів санкції проти телеканалів "ZIK", "112 Україна" і "NewsOne"

Президент України Володимир Зеленський підписав указ Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) про введення санкцій проти Тараса Козака — народного депутата від "Опозиційної платформи — За життя" та соратника Віктора Медведчука. Під санкції потрапили і вісім компаній, які володіють телеканалами "ZIK", "112 Україна" та "NewsOne".

Що передбачають санкції проти Козака й телеканалів?

Санкції строком на п'ять років запровадили проти восьми компаній: ТОВ ʺНовини 24 годиниʺ, ТОВ ʺНові комунікаціїʺ, ТОВ ʺТелерадіокомпанія ʺ112-ТВʺʺ, ʺНовий форматʺ, ʺАріадна ТВʺ, ʺТВ Вибірʺ, ʺПартнер ТВʺ та ʺЛідер ТВʺ. На ці компанії оформлені ліцензії на мовлення трьох згаданих телеканалів.

Санкції передбачають блокування активів цих компаній, заборону на виведення капіталів за межі України, зупинку виконання економічних та фінансових зобов'язань. Компаніям також заборонять користуватися радіочастотами України, ретранслювати / розповсюджувати телепрограми та надання телекомунікаційних послуг, анулюють або зупинять ліцензії та інші дозволи для здійснення діяльності тощо.

Відповідно до указу, аналогічні санкції проти Козака і його підприємств можуть ввести й на території США, ЄС та інших держав. Рішення ухвалюватимуть уряди цих країн після повідомлення МЗС України про санкції.

Санкції проти Козака також діятимуть п'ять років. Вони передбачають блокування активів, обмеження торговельних операцій, транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України, виведення капіталів за межі України, зупинку виконання економічних та фінансових зобов'язань, повну або часткову заборону вчинення правочинів щодо цінних паперів тощо.

Тарас Козак став власником телеканалу ʺ112 Українаʺ у 2018 році, а вже наступного року купив телеканал ʺZIKʺ і створив медіахолдинг ʺНовиниʺ за участі каналів ʺ112 Українаʺ та NewsOne.

Чому запровадили санкції?

Наразі невідомо. У повідомленні Офісу президента лише вказано, що санкції запровадили переважною більшістю голосів членів РНБО.

ʺЗ 19 членів Ради національної безпеки і оборони 17 проголосували за, один утримався, один перебуває у відрядженніʺ, — сказав секретар РНБО Олексій Данілов.

А втім, у першому пункті рішення РНБО вказано, що йдеться про підтримку пропозицій щодо санкцій, внесених Верховною Радою у постанові від жовтня 2018 року, та Службою безпеки України. Згадана постанова Ради дійсно була, її 19 жовтня 2018-го підписав тодішній спікер Андрій Парубій.

ʺМи повинні дуже чітко відрізняти, де є засіб масової інформації, а де є засіб масового знищення. На жаль, Росія і Кремль використовують найвищі досягнення західної цивілізації як механізм пропаганди і частини гібридної війни, яку вона веде і проти України, і проти всього світуʺ, — говорив тоді Парубій.

Тоді РНБО за результатами звернення доручила Службі безпеки ʺзавершити перевірку наявності в діяльності юридичних осіб … підстав для застосування санкцій згідно з частиною другою статті 1, статтею 3 Закону України ʺПро санкціїʺ, зокрема здійснення терористичної діяльностіʺ. Про результати такої перевірки відтоді не було нічого чути.

Санкції працюють?

Так, етер ʺZIKʺ, ʺ112 Українаʺ та ʺNewsOneʺ уже недоступний, але в YouTube вони ще мовлять. Наразі телеканали почали спецетер про відключення.

А це законно?

У законі ʺПро санкціїʺ вказаний вичерпний перелік осіб, проти яких можуть запроваджувати санкції: ʺпо відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльністьʺ.

Таким чином, Козак і вісім компаній, кінцевим бенефіціаром яких він є, повинні підпадати під одну з цих категорій.

У грудні 2020 року п'ятий президент Петро Порошенко заявляв, що не вводив санкції проти бізнесу Медведчука саме тому, що закон забороняє накладати санкції на українські підприємства й компанії.

Ми також намагаємося взяти коментарі в юристів та Офісу президента з приводу законності рішення.

Що кажуть телеканали і Медведчук?

Медіахолдинг ʺНовиниʺ, до якого входять телеканали ʺ112 Українаʺ, NewsOne та ZiK, заявив, що розцінює рішення РНБО та президента Зеленського як ʺполітичну розправу над невгодними ЗМІʺ та анонсував, що боротиметься за право на мовлення.

ʺЗвертаємося до президента України: якщо ви закриєте невгодні телеканали, ситуація в країні від цього не покращиться, цифри в платіжках за газ не знизяться, вакцинування від коронавірусу не почнеться, безчинства радикалів не припиняться. Тому займіться справою, а не тим, чим ви займаєтесяʺ, — йдеться у заяві, поширеній пресслужбами трьох телеканалів.

Ми звернулися до представників Віктора Медведчука, однак нам відмовились коментувати ситуацію. Прессекретар політика заявив нам, що ʺзараз у цій країні ніхто говорити не можеʺ.

На сайті ОПЗЖ тим часом з'явилася заява, в якій рішення Зеленського називають ʺактом узурпації влади, відвертої цензури, механізмом встановлення диктатури й тиранії в країні, нехтуванням усіма міжнародними принципами й нормами демократіїʺ.

Ми поки що не змогли отримати коментар Тараса Козака або його представників. У заяві Козака, поширеній на сайті ʺZIKʺ, рішення Зеленського він називає ʺполітичною розправоюʺ.

А раніше про такі санкції говорили?

Нагадаємо, ще наприкінці серпня 2019 року в інтерв'ю до 100 днів президентства Зеленський натякнув на можливі санкції проти Медведчука: мовляв, його партія ʺОпозиційна платформа — за життяʺ отримує фінансування із закордону, і з цього буде ʺгучна історія, яка дуже погано закінчитьсяʺ. А ще раніше, в липні 2019 року, запровадити санкції проти телеканалів NewsOne та ʺ112 Українаʺ пропонувала Служба безпеки України.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ