Слухай онлайн
АТО  |  Політика  |  Cуспільство

Кінологічному навчальному центру – 70 років. Фото

1/6
У Кінологічному навчальному центрі відбувся святковий мітинг з нагоди дня частини. Привітати прикордонників зі святом приїхали керівники області, голови районів, волонтери, родичі прикордонників та духовенство. Про це Гал-інфо повідомив речник Кінологічного навчального центру Володимир Телюк.

Вітаючи ветеранів та персонал начальник Кінологічного навчального центру полковник Валерій Мошора зазначив, що «хоча ситуація в зоні АТО – ще дуже складна, але жоден військовослужбовець Кінологічного навчального центру не зламався під тиском обстановки та труднощів служби. Жоден не зрадив присязі!»

«Новий час вимагає від нас, як ніколи, великої організованості, дисципліни, а найголовніше патріотизму, віри в світле майбутнє України та беззастережного служіння їй.» - наголосив Валерій Мошора.

Після урочистого мітингу ветеранам та гостям навчального центру своє вміння продемонстрували кінологи та їх чотирилапі вихованці. А в Народному домі  Великих Мостів відбулося вручення нагород, грамот та подяк учасникам АТО та працівникам навчального центру. 

Довідка:

Кінологічний навчальний центр Державної прикордонної служби - це єдина кінологічна установа, ліцензова міністерство освіти, яка може видавати дипломи державно зразка. Втім перш ніж стати спеціалізованим відомчим навчальним закладом з центру довелося пройти нелегку історію.

Фактичною датою створення Кінологічного навчального центру є 24 травня 1945 року. Тоді було створенно окружну школу сержантського складу Прикордонних військ Українського округу”. Розпочалось формування школи в селі Седлисько, Мединського району, Дрогобицької області, тепер це Дрогобицький район. За рік школа була передислокована в місто Великі Мости.

За період існування частина готувала: стрільців, кулеметників, саперів, кавалеристів, прожектористів, зв’язківців, радіотелеграфістів, автомобілістів, стенографістів і навіть поварів - хлібопекарів.

Незмінним з 50-х років залишився лише один напрямок – підготовка фахівців-кінологів. Тоді ж на базі частини було створено племінний розплідник службових собак, що забезпечував собаками школу кінологів. Основна увага приділялась розведенню німецьких вівчарок.

На початках школа готувала тільки розшукових собак, які працювали по пошуку порушників кордону. А з грудня 1979 року тут починають готувати спеціальних собак по пошуку наркотичних та вибухових речовин. Також школа здійснює підготовку інструкторів та спеціальних собак в Республіку Анголу, Мозамбік, для забезпечення безпеки на Олімпіаді в Москві, а в 80-х роках проводить підготовку кінологів та мінно-розшукових собак для проходження служби в республіці Афганістан.

Після проголошення незалежності України 12 січня 1992 року весь особовий склад частини прийняв присягу на вірність українському народові. Разом з воїнами присягу на вірність українському народу приймав і народний депутат України В’ячеслав Чорновіл. Майбутній Кінологічний навчальний центр - переживає зміни. Так після передачі основних функції та матеріальної бази новоствореному навчальному центру «Оршанець» заклад переживає перехід від найпотужнішого навчального центру Прикордонних військ України до спеціалізованого навчального закладу Держприкордонслужби України з великим потенціалом для нарощування об`ємів підготовки. 

За роки існування Кінологічним навчальним центром підготовлено десятки тисяч кінологів та службових собак. Підготовка кінологів здійснювалась не тільки для потреб Державної прикордонної служби України, але й для прикордонних відомств інших країн. Так у 2000 року здійснено підготовку інструкторів-кінологів з мінно-розшуковими собаками для миротворчих сил ООН у Лівані. А в жовтні 2003 року військовослужбовці частини виконували завдання щодо забезпечення недоторканості державного кордону на острові Тузла.

1 червня 2006 року на базі Великомостівського навчального прикордонного загону  було створено Кінологічний навчальний центр Державної прикордонної служби України. Сьогодні – це відомчий навчальний заклад 3-го рівня акредитації з підготовки молодших фахівців. Зокрема, підготовки всіх категорій кінологів та підвищення кваліфікації молодших інспекторів прикордонної служби 2-ої категорії. 

Також щороку реалізуються декілька договорів про підготовку кінологів для інших правоохоронних органів. В 2014 році підготовлено спеціалістів для служби авіаційної безпеки аеропорту «Одеса» та для установ Пенітенціарної служби.

Зважаючи на військові дії, які розпочалися в Україні на початку 2014 року, було прийнято рішення розпочали максимально використовувати наявну в навчальному центрі матеріально-технічну базу. Так вже понад рік на базі Кінологічного навчального центру проводиться формування, підготовка та бойове злагодження більшості прикордонних підрозділів Західного регіонального управління (ММГ №3, ММГ №7, ОВПС тип «С», ОБПЗ, ОБПК), які в подальшому включались до складу сил антитерористичної операції. Всього з березня 2014 року по сьогодні – в центрі пройшли підготовку 2500 військовослужбовців.

Під час зборів на базі Кінологічного навчального центру військовослужбовці закріплюють теоретичні та практичні основи несення служби прикордонними загонами, відновлюють свої навички володіння зброєю та проходять бойове злагодження. Для цього в центрі є всі необхідні умови: територія, місця розташування особового складу, навчальні класи, тактичні поля та полігон.

Разом з бійцями охороняти східні кордони держави вирушають і собаки, підготовленні на базі Кінологічного навчального центру. В Донецькій та Луганській областях вони разом з інспекторами прикордонної служби проводять перевірки транспортних засобів на присутність контрабанди товарів, незаконної зброї, вибухівки та наркотичних речовин. Також в центрі відновлено підготовку службових собак для пошуку мін, фугасів та інших підривних засобів. На сьогодні вже підготовлено 4 таких групи чисельністю 82 чоловіка.

Крім того в зоні АТО собаки часто рятують життя військовослужбовців та мирних жителів. Тварини значно краще відчувають зміни у навколишньому середовищі і здатні своїми діями попереджати про, наприклад, артилерійський обстріл. Так, якщо собака біжить ховатися в бліндаж – то і у військовослужбовців є хвилина заховатися від обстрілу.

Потрібні для служби навички, собака вивчає саме у Кінологічному навчальному центрі. Процес підготовки кінологів та собак тут спирається на наукову основу та багаторічний досвід. Спочатку курсанти проходять двохмісячний теоретичний курс – цикл кінологічної підготовки: «робота зі службовим собакою». І лише після успішної здачі іспиту кожному кінологу дають чотирилапого напарника. Зі своїми майбутніми господарями собаки вперше зустрічаються приблизно в дев`ятимісячному віці.

Собак готують за різними категоріями: розшуковий собака для прикордонної служби, який безпосередньо використовується на зеленому кордоні, та який здійснює діяльність в пунктах пропуску (основні породи - німецька та бельгійська вівчарки), а також окремо підготовлені собаки, які використовуються для виявлення зброї, вибухових та наркотичних речовин (породи - лабрадор, англійський та російський спанієль, фокстер’єр)  

Одним з центральних підрозділів центру є розплідник Державної прикордонної служби. Тільки за останній рік тут вирощено 36 собак з відмінним робочими якостями. Загалом, одночасно навчальний центр спроможний утримувати 450 службових собак, з них: 300, які прибувають на навчання та 150 – на племінному розпліднику.

Фото - прес-служба Кінологічного центру.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ