Олімпійський чемпіон 2004 року з шахів, дворазовий чемпіон України Андрій Волокитін в інтерв’ю Гал-інфо розповів про шанси Марії Музичук перемогти китаянку Хоу Іфань у матчі за світову шахову корону.
На думку відомого українського гросмейстера, в українки є шанси тріумфувати в історичному матчі у Львові.
Андрію, фахівці схиляються до думки, що Марія Музичук спочатку побоювалася Хоу Іфань, однак тепер повністю адаптувалася до суперниці і готова показувати свою гру.
Важко сказати. Збоку, мабуть, видніше. У другій партії, коли Марія програла, у неї була хороша позиція. Втім, вона допустила кілька помилок, які і стали ключовими. Після цієї поразки між двома шахістками йде рівна боротьба. У нас є усі шанси сподіватися на перемогу Музичук. Для прикладу, у шостій партії позиція в Марії Музичук була перспективнішою і за часом вона вигравала. На жаль, програла.
Наскільки партії між Музичук та Іфань є цікавими для любителів шахів?
Як на мене, усі партії цікаві. Особливо четверта партія, коли Марія пожертвувала двох слонів, щоб дати вічний шах суперниці. Після другої партії, у якій Марія програла, вона витримала удар. Є такі випадки, коли гросмейстери після першої поразки можуть програти кілька партій поспіль. Важливо, що Музичук не програла два матчі поспіль і боротьба триває. Важливо буде перемогти суперницю. Якщо вона обіграє суперницю, у неї буде психологічна перевага. Вважаю, у матчі Музичук – Іфань може бути нічия після 10 партій. Думаю, нічийний результат нікого не здивує.
Згадай як ти перемагав Хоу Іфань сім років тому.
Було це на турнірі у голландському Вейк-ан-Зеє. У дебюті за ініціативу вона пожертвувала пішака, а в ендшпілі зіграла не так сильно як у міттельшпілі. Мені вдалося перемогти у класичні шахи, граючи білими фігурами. У бліці я програв Хоу Іфань. Якщо відверто, то до бліцу маю особливе ставлення, оскільки менше уваги приділяю цьому виду гри. Там багато чого вирішує фактор часу.
Наскільки важливий є тренерський фактор у такому матчі?
Жіноча психологія – дуже важливий фактор. Вона відрізняється від чоловічої. Як відомо, Хоу Іфань готував Володимир Чучелов, а він є відомим тренером у світі, адже тренував таких шахістів, як Гірі, Карауна та інших. А Марічку готували Павло Ельянов та Юрій Криворучко. Вони більш відомі, як сильні гравці. Результат матчу усе покаже. В обох шахісток було чимало часу щоб підготуватися, тому можливі навіть несподіванки у дебютах. Для прикладу, Хоу Іфань раніше ніколи не грала у дебюті е5, здебільшого грала у сицилійський захист.
Наскільки, на твою думку важливо, що такий матч відбувається у Львові?
Чесно кажучи, дуже важливо. У Китаї в Марічки було б менше шансів на успіх. По собі знаю що таке адаптація, зміна часового поясу та харчування. На адаптацію потрібно два тижні. Знаю яка б там підтримка була б у Хоу Іфань, тому Марії було б дуже непросто. У Львові їй значно легше, адже вона відчуває підтримку за своїми плечима. Абсолютно не згоден з букмекерами, які зробили китайську шахістку абсолютним фаворитом матчу. Якби матч був у Китаї, то з їхніми коефіцієнтами можна було б погодитися, а коли матч у Львові, то ці цифри не відповідають розподілу сил.
Як тобі організація турніру у Львові?
Сьогодні вперше зайшов до Палацу Потоцьких, де відбувається турнір. Усі попередні партії дивився в інтернеті. Мені організація сподобалася. З точки зору вболівальника у мене жодних претензій немає, а от чи все відбувається дійсно на найвищому рівні, потрібно запитати безпосередньо у дівчат.
Богдан Пастернак, Гал-інфо