Учора, 9 листопада, на сесії Львівської обласної ради голова обласної „Батьківщини” Роман Ілик, згадавши про ситуацію в Україні, серед іншого, сказав таке: „Програла країна, яку перетворюють на Гондурас не лише за рівнем життя, а й за такими показниками як: демократичні вибори, свобода слова та ЗМІ”. Ми вирішили дослідити, чим же не догодила Роману Ілику Республіка Гондурас.
Насамперед слід наголосити, що українці живуть менше ніж гондурасці. І це не може не засмучувати! У рейтингу найщасливіших націй світу гондурасці посіли 42 місце, а українці – 73!
В рейтингу сприятливості умов для підприємницької діяльності серед 183 країн світу, за даними Всесвітнього банку та Міжнародної фінансової корпорації, Україна посіла 142 місце. При цьому Гондурас і Гамбія посіли 141 і 140 позиції, відповідно.
У рейтингу економічних свобод 2010 Index of Economic Freedom, який клали Heritage Foundation та The Wall Street Journal, Україна пребуває на 162 місці серед 183 країн світу. Той же Гондурас посідає 99 (перше – Гонконг).
Україна посіла 115 місце у черговому рейтингу "Свободи преси", який презентувала правозахисна організація Freedom House. Той же нелюбий для Романа Ілика Гондурас і тут обігнав Україну – 107 місце.
Навіть за рівнем корупції, який оцінює міжнародна організація Transparency International, ми позаду Гондурасу, який обіймає 126 місце, а Україна - 134 (що вище місце, то менша корупція)!
Більше того, як відомо, демократія – це баланс інтересів, і насамперед економічних. Існує об’єктивний макроекономічний показник, що характеризує такий баланс – співвідношення доходів 20% найбагатших громадян країни і 20% найбідніших. Тобто, мова йде про те, у скільки разів доходи 20% найбагатших громадян перевищують доходи 20% найбідніших. У країнах Євросоюзу середній показник співвідношення цих доходів становить 4,8 до 1, у Швеції 3,5 до 1, в Португалії 7,3 до 1. Для порівняння, у Мексиці таке співвідношення є на рівні 14 до 1, в Бразилії 24 до 1, в Гондурасі 38 до 1. За оцінками фахівців, реальний показник України – 40 до 1. І таких рейтингів і показників, які свідчать не на користь України проти Гондурасу, ще можна привести чимало
Тепер щодо політичної демократії в Гондурасі та активності політичних еліт. Торік у червні тодішній президент країни Мануель Селайя вирішив провести всенародний референдум щодо можливості переобрання на другий термін. Але згідно з Конституцією цієї країни, така ініціатива не входила до переліку повноважень глави держави, який обирається лише на один термін. Однак прихильники Селайя, який заздалегідь звільнив командувачів усіх родів військ й міністра оборони, зібрали 500 тисяч підписів на підтримку цієї ідеї. Але центрвиборчком Гондурасу конфіскував ці підписи. Водночас Верховний Суд країни визнав звільнення військових й проведення референдуму незаконним. Дії президента Мануеля Селайя були оцінені Верховним Судом „злочином проти порядку державного управління”, „перевищенням службових повноважень” та „зрадою батьківщини”. Суд видав ордер на арешт президента. В країні відбулись демократичні вибори нового президента, яким став Порфиріо Лобо (на президентських виборах 2005 року він програв Селайя з різницею в 3% голосів).
Отож, виходитть Роман Ілик погарячкував, порівнявши Україну з Республікою Гондурас. Нам би їхній Верховний Суд і не було б в країні проблем з демократією і виборами. Далеко ще нашій європейській Батьківщині до їхнього Гондурасу.
Маркіян Войтович.
Фото omsk.aif.ru.