Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Економіка

Десять найважливіших подій липня в енергетиці – версія ІЕД

За підсумками липня 2011 Інститут енергетичних досліджень склав рейтинг десяти найбільш резонансних подій в паливно-енергетичному комплексі України - «Енергетична ДЕСЯТКА». Формування рейтингу грунтується на наступних трьох принципах: важливості події для нинішнього стану ПЕК, резонансу події серед громадськості та впливу події на майбутнє ПЕК.

1. Аварії на українських шахтах

Дві масштабні аварії на шахтах Донбасу забрали життя 37 гірників. Ситуація з безпекою праці на українських шахтах продовжує залишатися на низькому рівні. Громадськість знову не почула імена чиновників, які у відповіді за життя загиблих шахтарів, а, отже, чергова аварія нічого не поміняє в питаннях запобігання подібних трагедій. Висока аварійність також ставить питання про реалістичність виконання президентських планів по заміщенню дорогого природного газу 15 мільйонами тонн вугілля. Сьогодні кожен мільйон тонн вугілля обходитися Україна в 2 шахтарські життя.

2. Початок модернізації ГТС Україна

НАК «Нафтогаз Україна» почала модернізацію магістрального газопроводу «Уренгой-Помари-Ужгород». Прем'єр Микола Азаров навіть перервав відпустку для того, щоб бути присутнім при зварюванні «золотого стику» поблизу Богуслава на півдні Київської області. «Нафтогаз Україна» планує виділити на ці цілі близько $ 230 млн. Ще $ 304 млн. чекають від ЄБРР і Європейського інвестбанку. Банкіри з ЄС, у свою чергу, умовами виділення називають реальну реструктуризацію «Нафтогазу Україну» і заповнення української ГТС російським газом.

3. В Україну запустили велику сонячну електростанцію

Австрійська компанія Activ Solar завершила будівництво і почала процес введення в експлуатацію сонячної електростанції «Омао Солар» потужністю 20 мегават в с. Джерельне в Криму. Станція буде виробляти 25 тис. МВт-год електроенергії на рік. Це дозволить задовольнити потреби близько 5000 домашніх господарств. Альтернативна енергетика в Україні розвивається повільно, однак, кількість реалізованих проектів дозволяє сподіватися на зниження залежності від традиційних енергоносіїв в середньостроковій перспективі.

4. Укргаз-Енерго віддасть дивіденди Фірташу

Київський апеляційний господарський суд визнав недійсним рішення установчих зборів СП «Укргаз-Енерго» про участь НАК «Нафтогаз Україна» у створенні СП. Таким чином «Нафтогаз» програв багаторічну судову тяганину, яка може коштувати держкомпанії майже мільярда гривень. «Укргаз-енерго» до цих пір не розподілило свій чистий прибуток за 2006-07 рр.., що становить 1,78 млрд. грн. У випадку, якщо «Нафтогаз» в липні не подав касаційну скаргу на рішення суду, дивіденди, зароблені СП, отримає його єдиний на даний момент акціонер - «РосУкрЕнерго».

5. Тимошенко пред'явили звинувачення в газовій справі

Процес у стосовно Юлії Тимошенко, якій днями були пред'явлені звинувачення, може прояснити багато загадок україно-російських газових відносин. Так, в ході допиту екс-голови «Нафтогазу України» Олега Дубини з'ясувалося, що він зустрічався з українськими акціонерами «РосУкрЕнерго» в кабінеті Президента Віктора Ющенка. Державному звинуваченням тепер належить довести факт нанесення збитків Тимошенко державному «Нафтогазу» і зловживання нею службовим становищем.

6. LNG-термінал оголосив ТЕО

ДП «LNG-Термінал» оголосило тендер на розробку ТЕО будівництва ЗПГ-терміналу. Вже 8 серпня ми дізнаємося, хто з учасників тендера приступить до реалізації одного з найбільш масштабних інфраструктурних проектів за роки незалежності України. Попередній проект будівництва передбачає поставку перших партій зрідженого газу в обсязі 2 млрд. куб. м газу на рік вже до 2014-го, до 2015 року - доведення цих обсягів до 5 млрд. куб. м газу, і до 2017 року - до 10 млрд. куб. м газу на рік. Разом з тим українській владі потрібно буде докласти величезних зусиль для того, щоб в проект LNG-терміналу повірили інвестори, обов'язковими умовами чого є повноцінна реформа газового сектора, підвищення тарифів до економічно обгрунтованого рівня і модернізація ГТС.


7. Президент призначив відповідальних за реформу ЖКГ

Президент призначив Валерія Саратова головою Нацкомісії регулювання ринку комунальних послуг України (НКРРКП). Склад комісії зокрема поповнив екс-заступник міністра Юрій Хіврич, який відповідав за цю сферу в Мінрегіонбуді. На початку червня ці чиновники були звільнені із займаних посад, після «розгону», влаштованого Президентом за бардак у сфері тарифів на житлово-комунальні послуги. Тепер, за іронією долі, саме їм у терміновому порядку доручено «кардинально реформувати галузь».

8. Газпром посилює вплив на газовий ринок України

Російський підприємець Віктор Вексельберг і його компанія «КЕС-Холдинг», яка є власником частини газорозподільних компаній Росії і України, продає свій бізнес структурам ВАТ «Газпром». В Україні «КЕС-Холдинг» контролює 5 великих облгазів. Тепер вітчизняні споживачі матимуть справу не з «КЕС-Україна», а з «Газпром газорозподіл», яке в перспективі зможе купувати газ безпосередньо у своєї материнської компанії «Газпром». Отримання контролю над облгазами можна розглядати як додатковий козир «Газпрому» в переговорному процесі з України.

9. Сланцевий газ отримав статус

Кабінет Міністрів надав сланцевому газу статус корисної копалини загальнодержавного значення. Відтепер пошук і видобуток сланцевого газу звільнені від необхідності отримання ліцензії. Таке рішення в жовтні 2010 року схвалив парламент. Рішення уряду спрямоване на прискорення реалізації проектів з видобутку сланцевого газу в Україні. Подібні меморандуми підписані з цілим рядом провідних нафтогазових компаній - Shell, TNK-BP, ExxonMobil, Chevron, Total, Eni.

10. НПЗ «динамить» ринок нафтопродуктів

Ситуація на ринку нафтопродуктів в Україні не дає приводу для оптимізму. Невдалі інтервенції «Нафтогазу» на роздрібний ринок, спроби окремих НПЗ створити ресурсний дефіцит шляхом нарощування експорту нафтопродуктів при підозрілому мовчанні чиновників Міненерго і наближення повернення високих ставок акцизного збору створюють всі передумови для зростання цін на АЗС вже на початку осені.

У рамках подій, які увійшли в «Енергетичну ДЕСЯТКУ», а також тих подій, які не були представлені в рейтингу, Інститут енергетичних досліджень визначив дві окремі номінації:

I. Заручник місяці

Одеський НПЗ виявився заручником непослідовної політики української влади. У той час як перший віце-прем'єр Андрій Клюєв доручив запустити підприємство, група Приват, що контролює державного оператора нафтотранспортної системи - ВАТ «Укртранснафта», не залишає шансів на відновлення його роботи. Президент російської «Транснєфти» Микола Токарєв констатував факт: поставки нафти трубопровідним транспортом на «Лукойл-Одеський НПЗ» у 2011 році відновлені не будуть. Одеський НПЗ простоює з кінця жовтня 2010-го через відсутність узгодженого з ВАТ «Укртранснафта» маршруту транспортування нафти. Фактично ж група «Приват», що контролює «Укртранснафту» і одеську нафтоперевалку, поставила Одеський НПЗ перед фактом неможливості отримувати сировину трубопровідним транспортом.


II. Прецедент місяці

Італійська газова компанія Edison зуміла домогтися перегляду ціни за довгостроковим контрактом на постачання газу з Росії. Близько року тому Edison ініціював арбітражний розгляд, який було припинено днями, оскільки «Газпром» пішов на поступки. Українському Президенту і уряду є чому повчитися у італійських покупців російського газу. Відверта пробуксовка переговорного процесу щодо зміни ціни і умов постачань російського газу, яку засвідчило перенесення запланованого на 30-31 липня візиту Дмитра Медведєва, повинна підштовхнути офіційний Київ до пошуку різних варіантів вирішення проблеми. Одним з них може стати початок судового розгляду.


Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ