Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

Екстрена контрацепція: що це таке, як працює та чи варто обмежити доступ до препаратів в Україні

Найбільш ефективним є застосування екстреної контрацепції упродовж перших 12 годин після незахищеного статевого акту.

З 1 квітня в Україні низку препаратів мають продавати виключно за рецептом. До переліку потрапив також і засіб екстреної контрацепції “Постинор”. Це спричинило дискусії в українському суспільстві, а 19 травня на сайті Кабінету Міністрів з'явилася петиція, де уряд просили забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.  

Петиція набрала необхідну для розгляду кількість голосів, тож голова уряду України Денис Шмигаль дав доручення Міністерству охорони здоров’я розглянути це питання. Своєю чергою у МОЗ підтримали продаж препаратів екстреної контрацепції без рецепта лікаря. Гал-інфо з'ясовувало, як працюють ці медикаменти та чому важливий їх безрецептурний продаж. 

Фото: Depositphotos

Що таке екстрена контрацепція і як вона працює 

Екстрена контрацепція — це пігулки, які призначені для запобігання вагітності в екстрених випадках. Йдеться про ситуації, коли :

  • Контрацепція не застосовувалася, тобто був незахищений статевий акт;
  • Презерватив зіслизнув або порвався під час статевого акту;
  • Були пропущені пігулки комбінованого орального контрацептива;
  • Протизаплідний пластир відірвався, був знятий занадто рано або вдягнутий занадто пізно;
  • Вагінальне кільце вийшло, було видалене занадто рано або вставлене занадто пізно;
  • ​Відбулося сексуальне насильство без використання контрацепції.
 

“Це не ті таблетки, які переривають вагітність. Їх часто плутають з пігулками абортивної дії, які використовують, коли є підтверджена вагітність. Це зовсім інший вид препаратів, спрямований на запобігання заплідненню”, — розповідає акушерка-гінекологиня, експертка проєкту “Почуй лікаря” Олеся Походило.

Лікарка пояснює, що попри те, що екстрена контрацепція може запобігти вагітності, через певні особливості вона не завжди дає стовідсоткову гарантію, що запліднення не відбудеться. Крім того, пігулки не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом. 

“Є таблетки екстреної контрацепції, які впливають на овуляцію, а є такі, що діють і на овуляцію, і на стан порожнини матки, тобто не дають імплантуватися навіть заплідненій яйцеклітині. Перші ж лише відтерміновують овуляцію, перешкоджаючи можливому заплідненню. Тож вони можуть не спрацювати, якщо незахищений статевий акт відбувся під час овуляції, у плідний період жінки, що триває від 24 до 48 годин. Водночас, якщо статевий акт відбувся до овуляції, це ще не означає, що вагітність не настане. Сперматозоїди можуть перебувати у статевих шляхах жінки до 5 діб — це збільшує ризики настання вагітності, якщо овуляція настане до використання екстреної контрацепції”, — акцентує Олеся Походило

Відтак, важливо слідкувати за подальшим менструальним циклом. Якщо застосовувалась екстрена контрацепція, але менструація затримується на понад 5 днів, важливо виключити вагітність. Для цього найкраще здати кров на хоріонічний гонадотропін — гормон, що дозволяє виявити вагітність на найбільш ранніх термінах, адже він виявляється в організмі жінки лише під час вагітності, та починає синтезуватися уже з моменту імплантації яйцеклітини. 

Як правильно вживати екстрену контрацепцію 

У ситуації, коли необхідно застосувати екстрену контрацепцію, варто це зробити якомога швидше та з дотриманням інструкції. 

“Максимальний час, коли можна вжити екстрені контрацептиви після незахищеного статевого акту, — це 120 годин, до пʼяти діб. Однак у різних медикаментів цей період може відрізнятися, тому слід обов'язково уважно вивчати інструкцію. Більшість пігулок діють у проміжку 72 годин, але загалом, чим швидше будуть прийняті ліки, тим вища їхня ефективність. Найбільш ефективні вони упродовж перших 12 годин після незахищеного статевого акту”, — зазначає Олеся Походило. 

Лікарка додає, що після застосування екстреної контрацепції жінка може відчувати різкий біль у животі через скорочення матки. Також можуть бути різні кров'янисті виділення різної інтенсивності, нудота, блювота, діарея. Однак, якщо симптоми будуть посилюватися або не проходитимуть у зазначені в інструкції терміни, обов'язково слід звернутися до лікаря. 

Гінекологиня також акцентує, що будь-які таблетки екстреної контрацепції не можна приймати під час грудного вигодовування, а також важливо не зловживати цим методом контрацепції, адже він може збільшити ймовірність порушень менструального циклу. 

“Важливо розуміти, що це саме екстрена контрацепція. Її не слід використовувати як постійний метод запобігання вагітності. Натомість перед початком статевого життя краще проконсультуватися зі своїм гінекологом щодо методів контрацепції та узгодити їх зі своїм партнером”, — наголошує Олеся Походило. 

За рецептом чи без: обмежити доступ до екстреної контрацепції чи розвивати сексуальну освіту

Зараз жінки можуть придбати екстрену контрацепцію без рецепта у будь-який час. Однак, якщо законодавство не оновлять, після скасування воєнного стану це може змінитися. Відтак обов’язкова консультація лікаря для отримання рецепта може затримувати час на прийом препаратів і робитиме їх менш ефективними. 

Крім того, авторка петиції про безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції зауважувала, що жінки ризикують не отримувати рецепти на екстрену контрацепцію “через релігійність, некомпетентність деяких лікарів”. У результаті така ситуація може призвести до збільшення кількості абортів, народження небажаних дітей, страждань жінок і дітей.

“Рецептурний продаж точно не зашкодить у випадках, коли ліки використовують під час планового лікування. Екстрена ж контрацепція застосовується у виняткових ситуаціях, коли часу чекати на візит до лікаря якраз обмаль. На мою думку, сама назва цих препаратів перекреслює їхню рецептурність”, — зауважує Олеся Походило. 

Гінекологиня додає, що в її практиці траплялися випадки, коли пацієнтки терміново зверталися телефоном за консультацією щодо використання екстреної контрацепції. Переважно це ставалося пізно ввечері й чекати вільного вікна для запису до лікаря було ризиковано. Крім цього, не можна забувати про випадки сексуального насильства, коли жінці може бути ще й психологічно важко звернутися до медиків. 

“З екстреною контрацепцією краще взагалі не чекати. Тому, як на мене, забороняти безрецептурний продаж не варто. Натомість краще займатися сексуальною освітою та просвітництвом серед молоді та дорослих. Так, у рамках проєкту “Почуй лікаря” на Львівщині ми проводимо лекції для школярів і вчителів щодо сексуальної освіти та, зокрема, контрацепції”, — ділиться Олеся Походило. 

Вона зазначає, що таким чином у суспільстві вдасться знизити ризики незапланованих вагітностей, проінформувати про важливість контрацепції та запобігти небажаним наслідкам і зловживанням препаратами екстреної контрацепції. Натомість рецептурний продаж екстреної контрацепції точно не змінить рівень свідомості українців, але може призвести до більшої кількості абортів та небажаних вагітностей. 

Підготувала Олеся Філоненко

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ