Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Економіка

«Газпром» жартує над «Нафтогазом України» – експерт

НАК «Нафтогаз Україна» і ВАТ «Газпром» планують створити два спільних підприємства: з видобутку газу з вугільних пластів на території України та з розробки структури Паласу на шельфі Чорного моря. Ситуацію коментує експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.

Думки глави Мінпаливенерго України Юрія Бойка і голови правління «Газпрому» Олексія Міллера не збіглися. Бойко вважає, то сторони тільки «обговорили питання», а Міллер, що вже «домовилися про створення» спільних підприємств.

Але навіть якщо заплющити очі на чергові недомовки і розбіжності з обох сторін, то рішення України створити СП з розробки шельфу Чорного моря та видобутку газу з вугільних пластів все одно викликає подив.

Перспективна нафтогазоносна структура Паласа перебуває на кордоні України та Росії. Близько 3 / 4 площі - з боку України, 1 / 4 - Росії. Співробітництво «Нафтогазу України» і «Газпрому» з освоєння структури Паласа вперше було оформлено в 2007 році. З боку «Нафтогазу» проектом займався ДАТ «Чорноморнафтогаз», з боку «Газпрому» - ТОВ «Газфлот». Але далі підписів на папері справа, як зазвичай в Україні, не пішла.

Та й в принципі не могла піти. Оскільки для освоєння і початку робіт за «проектом Паласу» на 2007 рік потрібно було витратити в цілому 12 млрд. доларів. Планувалося, що 6 млрд. доларів виділить «Нафтогаз», а іншу частину внесуть інвестори. Логічно припустити, що «інвестором» повинен був виступити «Газфлот». Хоча у «Газфлот» ні 3 роки тому, ні сьогодні не було ні розвиненої філії на Чорноморському узбережжі, ні можливості залучити такі ресурси.

Якщо створення СП з «структури Паласу» буде оформлено юридично, то «Нафтогаз» повинен отримати як мінімум 60%. Хоча при апетитах і авторитеті «Газпрому» важко віриться, що компанія поступиться «Нафтогазу» навіть 50%. При цьому влада України повинна розуміти: чи варто шкурка вичинки? Адже при доведених запасах в 160 млрд. куб. м газу і 40 млн. т нафти з конденсатом кожен рік можна буде видобувати лише 6 млрд. куб. м газу і 2,5 млн. т нафти з конденсатом. Це не так багато і, головне, у суспільства сьогодні немає розуміння, на яких умовах (якщо так) буде створено СП.

Важливим аспектом є відсутність можливості глибоководного буріння в «Нафтогазу» і «Газпрому». Та й взагалі зараз ліцензія на освоєння структури Паласу з російської сторони належить підприємцю Володимиру Лісіну (металургійний бізнес).

Друге СП, імовірно, має зайнятися видобутком газу з вугільних пластів. І, знову таки, дивує позиція «Нафтогазу», який погоджується на участь у проекті, не маючи взагалі ніякого практичного досвіду з видобутку газу з вугільних пластів. Не менш дивна позиція і «Газпрому», який лише цього року почав свій перший проект з видобутку на шахтах Кузбасу в Кемеровській області. Чесно кажучи, замало досвіду для створення міжнародних спільних підприємств з видобутку такого газу. Тим більше, що видобувати шахтний газ можна тільки при паралельній роботі з видобутку вугілля. У середньому з 1 тонни породи «виходить» тільки 6 кубів газу. Відповідно, видобуток газу з вугільних пластів буде обходитися дуже дорого.

Взагалі заяву «Газпрому» про створення з «Нафтогазом» одразу двох СП в таких масштабних і дорогих проектах можна назвати своєрідною «жартом» над українською компанією. Адже «Нафтогаз» розуміє безперспективність своєї участі в цих проектах, оскільки у компанії просто не буде грошей на інвестиції в «структуру Паласа» і видобуток газу з вугільних пластів. А створювати «пустушки» не має сенсу. І «Газпром» це добре розуміє. При цьому, для російського газового монополіста також буде фактично нереально виділити фінанси на ці СП з «Нафтогазом», з огляду на глибоку ангажованість у інші проекти, наприклад «Північний потік», Штокманівське газове родовище.

Відповідно, «Нафтогаз Україна» сам відмовиться від участі у цих проектах і тоді «Газпром» вже запропонує перейти до більш реальних проектів, які будуть стосуватися газотранспортної системи України та підземних газових сховищ.

На фото - глава Мінпаливенерго України Юрій Бойко і голова правління «Газпрому» Олексій Міллер "Фокус"

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ