У четвер, 13 лютого, по всій Україні відбувся загальний попереджувальний страйк. На вулиці міст та сіл вийшли сотні тисяч українців. До страйку також долучилась і Львівщина. Про вимоги страйкарів, а також про подальші плани Страйкового комітету на Львівщині розповів куратор від Всеукраїнського Страйкового комітету Ігор Самардак.
- Яку мету ставите перед собою?
- Мета страйку – це тиск на владу з метою виконання вимог Майдану, які є озвучені, які є сьогодні незмінними. В першу чергу – припинення репресій щодо активістів, щоби булизвільнені заручники (інакше цих людей назвати не можна), щоби понесли покарання ті, хто винен у цих репресіях, в тому числі – працівники правоохоронних органів, повернення до Конституції зразка 2004 року, формування нового уряду, який зміг би взяти на себе відповідальність і вивести країну з кризи. Загалом, вимоги нашого страйку повністю збігаються з тими, що їх висунув Майдан. Щодо Львівщини – то я вважаю, що висувати якісь вимоги, які розходяться з загальними, означало б лише намагання розмити зусилля загальноукраїнського Майдану.
Стосовнонашого діалогу з владою у Львові, то єдина вимога до органів місцевого самоврядування та їх керівників – приєднатись до страйку.
- Чому вважаєте, що така форма буде ефективною, аджевлада не слухає ані протестувальників, ані опозицію?
- Зараз влада починає використовувати таку спецтехнологію пропаганди: нібито, на Майдані стоять проплачені люди, що там знаходиться лише «купка бандерівців», що Майдан це не воля мільйонів українців, а лише купки «замовників». Відтак, усі наші вимоги влада ігнорує, пояснюючи це тим, що якихось змін хоче лише жменька радикалів, та проплачені люди на Майдані а не вся України.
Тому саме всеукраїнський страйк – це можливість показати, що ідеї Майдану підтримують мільйони. І що це ідеї та вимоги не виключно кількох політичних сил, а що це загальнонаціональні вимоги.
Ми спеціально обрали саме таку форму – мирний протест, щоб ще раз довести усім – і владі і міжнародній спільноті, і тим громадянам України, які ще цього не зрозуміли, що прагнення докорінних змін – це вимога усього українського народу.
Потрібно також зрозуміти, що зараз триває боротьба.І в такій боротьбі потрібно чітко визначати свої пріоритети, методи тиску, і використовувати їх сповна. Для того, щоб власне, усі форми протесту були скоординованими для досягнення єдиної мети , й був створений всеукраїнський страйковий комітет.
- Якщо все ж влада не дослухається до ваших вимог – якими будуть подальші кроки?
- Страйк, який відбувся сьогодні – це лише попереджувальна акція, або ж, так би мовити, демонстрація нашої сили. В подальшому ми будемо готуватись до всеукраїнського безстрокового страйку. Влада країни, в якій на страйк вийде весь народ, не може не дослухатись до протестувальників. Адже, якщо влада і далі залишатиметься глуха до свого народу, то тоді вже жоден страйкком, чи будь-яка інша структура буде безсилою. Якщо зараз акції протесту маються якусь більш-менш організовану структуру та координацію, то в разі, якщо такі форми протесту будуть проігноровані, то ситуація може стати критичною. Тоді вже ніхто не візьме на себе відповідальність за події, адже тоді буде говорити вулиця.
- Як організація страйку регулюється чи узгоджується з чинним законодавством? Чи не боїтесь ви кримінальних переслідувань?
- Хочу перш-за все наголосити, що в Україні актом найвищої законодавчої сили є Конституція. Вона гарантує право кожному громадянину право на мирний протест в разі ущемлення його конституційних прав. Саме цим ми і керуємось. Зрозуміло, що політичний страйк (а наш страйк є саме таким, адже ми висуваємо політичні вимоги) не підпадає під трудове законодавство, яке регулює страйки. Страйкуючи, ми не висуваємо вимог своїм працедавцям, як це описано в Законі «Закон України про порядок вирішення колективних трудових спорів». Наші вимоги є загальноукраїнськими і є політичними. Тому наш страйк має сенс тоді, коли він відбувається одночасно по всій державі.
В принципі, ми повинні зрозуміти одну дуже просту річ: громадяни мають право робити все, що не є прямо заборонено законодавством. Це основне право громадянина будь-якої держави.
Зрештою, і Страйковий комітет на Львівщині, і люди які активно долучаються до його роботи, уже давно беруть участь в акціях протесту і у Львові і у Києві. Тому, якщо користуватись логікою наших «правоохоронних» органів та сумнозвісних законів «16 січня», то, напівжартома кажучи, справи на кожного з нас уже давно заведені. Хоча, якщо серйозно, то такі абсурднідії влади ставлять кожного активного громадянина поза законом, роблячи справжніх злочинців з законослухняних громадян.
- Як організаційно побудований страйковий комітет Львівщини і як він розвиватиметься ?
- Перш за все, з самого початку акцій спротиву, були різноманітні спроби створення таких структур. Але станом на сьогодні, структура виглядає таким чином, що створений Всеукраїнський страйковий комітет, створені обласні страйкові комітети, зараз триває процес формування районних страйккомів. Далі створюватимуться комітети по підприємствах, навчальних закладах, і так далі. Така структура дає можливість чітко координувати всі процеси, пов’язані з страйками по всій Україні.
- Що робити тим працівникам, які хочуть утворити страйкком у себе на підприємстві?
- Для цього їм потрібно звернутись до нас за адресою м. Львів, вул. Наливайка, 5. Або ж зателефонувати за номером 245 22 64. Тут вони можуть отримати усі методичні вказівки, усю юридичну допомогу, проекти рішень.Створювати за наданими зразками свій страйкком і включатись в роботу.
- Які у вас сосунки з іншими активними учасниками акцій протесту на Львівщині – Комітетом Майдану Львівщини, Народною самообороною, Правим сектором, Автомайданом…
- Принциповою позицією нашого страйкового комітету є можливість співпраці з усіма, організаціями, структурами, хто хоче брати участь у нашій спільній справі. Це відбувається наступним чином: такі суб’єкти скеровують свого представника до нас, і ми його включаємо в страйковий комітет. Ми спільно плануємо свої дії, спільно виходимо на акції, виконуємо вказівки Центрального страйкового комітету.
На сьогоднішній день тут, на Львівщині ми координуємо свої дії (тобто, їх представники входять до страйккому) з Народною Самообороною, Радою Майдану, Правим сектором. На всеукраїнському рівні створення страйкового комітету є погодженим усіма опозиційними партіями, які входять в Раду Майдану, і Свободою, і Батьківщиною і УДАРом, зокрема.
Стосовно органів місцевого самоврядування, то було дуже приємно, що вчора до нашого попереджувального страйку долучились і працівники Львівської міської ради на чолі з міським головою, і працівники апарату Львівської обласної ради, і працівники органів місцевого самоврядування в районах Львівщини. Це свідчить про те, що саме місцеве самоврядування є сьогодні реальною народною владою, і саме вони є сьогодні з народом.
- На сьогодні в суспільстві сформувалась певна пересторога щодо участі в протестних акціях політичних партій. Чи не може виникнути в майбутньому така ситуація, що діяльність страйкових комітетів буде використана політиками для власного піару?
- Хочу звернути вашу увагу на те, що вимоги страйкового комітету – це вимоги не партій чи окремих політиків, а вимоги Майдану, які я назвав спочатку нашої розмови. І ми не збираємось їх коригувати,чи щось до них додавати. І це є не цілі чи гасла якоїсь з партій – чи - то УДАРу, чи Батьківщини, чи Свободи, а вимога українського народу. Відтак, ми діємо від імені виключно людей які стоять на Майдані, підкоряючись Раді Майдану, а не якомусь політику чи партії.
- За яких умов страйковий комітет припинить свою роботу?
- Тут все дуже просто: ми оголосили про свої вимоги. Ми будемо домагатись їх виконання усіма доступними нам легальними методами. Лише за умов повного виконання цих вимог можливе припинення роботи страйккому. В будь-якому іншому випадку, ми будемо і далі в спосіб, задекларований нами, боротися за свої громадянські права, нарощуючи тиск на владу аж до повної її капітуляції. Це є єдиний спосіб, і я переконаний в його дієвості та успішності.
Розмову вів Михайло Панчишин.