Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Економіка

Італійські уроки для Януковича

Італійська газова компанія Edison зуміла домогтися перегляду ціни за довгостроковим контрактом на постачання газу з Росії. Близько року тому Edison ініціювала арбітражний розгляд, який було припинено днями, оскільки «Газпром» пішов на поступки.

Які уроки слід винести Україна з італійсько-російського газово-судової війни? Коментує експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук:

«Президент і уряд мляво відреагували на приклад італійської боротьби з «Газпромом». А якщо сказати чесно - ніяк. І на те є свої причини. По-перше, влада вважає, що перед запланованим візитом президента Росії Дмитра Медведєва в Україну для зустрічі з Віктором Януковичем краще черговий раз не дратувати Росію. По-друге, позов компанії Edison стосується 2 млрд. куб. м газу, що не йде ні в яке порівняння з 40 млрд. куб. м, які закуповує Україна у Росії. Нарешті, по-третє, Edison купує газ у Promgas - спільного підприємства «Газпрому» і італійської ENI, а у «Нафтогазу Україну» - прямий контракт із «Газпромом».

Однак, навіть враховуючи ці моменти, чим довше тривають переговори України і Росії, тим більш ефективним бачиться італійський приклад суднового позову проти «Газпрому». В умовах зростання ціни на газ у третьому кварталі до $ 354/тис. куб. м, а в четвертому до $ 400/тис. куб. м, звернення Україні в Стокгольмський арбітраж може зіграти роль «ядерного» зброї в боротьбі проти «Газпрому».

Зараз Янукович намагається «замкнути» на собі переговорний процес щодо ціни на газ. Які уроки потрібно витягти президента з прикладу італійської компанії Edison перед переговорами з Медведєвим?

Урок перший:

Україні слід припиняти вести «дружні бесіди» з Росією і робити конкретні судові кроки.

Edison почала переговори з «Газпромом» ще в 2008 р. Два роки, до 2010 р, італійці безуспішно намагалися знайти порозуміння і домовитися з російськими партнерами. Тільки після невдачі в переговорах був поданий позов до Стокгольмського арбітражу, і після року розглядів сторони пішли на компроміс на користь Edison.

Почати можна хоча б з письмового повідомлення «Газпрому» про підготовку судового позову. Адже цілий рік - з липня 2010 р. по липень 2011 р. - Україна витратила на безцільні переговори з «Газпромом».

Урок другий:

Економія від судового перегляду формули ціни на газ (і інших пільгових умов поставок газу) може виявитися дуже навіть істотною для Україні.

Італійці заощадять 200 млн. євро на рік. Edison щорічно закуповує 2 млрд. куб. м. газу на 600 млн. євро. Отримана «судова» знижка становить 30%.

Україна вже користується «харківської» знижкою в розмірі 30%. Вдалий результат можливого судового процесу дає шанс для України отримати, як у прикладі з італійцями, додаткові 30% знижки від первинної формули на газ. У результаті математичних розрахунків сумарна економія Україні складе трохи більше 50%. І оплачувати доведеться тільки решту 50% ринкової вартості газу. При середньорічній ціні для України в $ 400/тис. куб. м (згідно з газовою формулою), споживачі отримають газ за ціною $ 200/тис. куб. м газу.

Урок третій:

Переговори треба вести у правових рамках, а не намагатися підмінити їх черговою здачею економічних інтересів України - будь то Митний союз, авіаційна, суднобудівна галузь чи атомна енергетика.

Успішний приклад Edison - це закономірний результат правових переговорів, які вже третій рік поспіль тривають між «Газпромом» і європейськими компаніями. Зараз переговори про зміну ціни на газ продовжують вести практично всі великі газові концерни в ЄС: E. ON, BASF і RWE (все - Німеччина), GDF Suez (Франція), Enel і ENI (обидві - Італія)».

Фото - podrobnosti.ua


Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ