Володимир Гірняк – один із не багатьох молодих політиків, якому за відносно короткий час вдалося здобути симпатію львів’ян. Його рішення балотуватися на посаду міського голови Львова – цілком сподіване. Спроби «купити» його посадами – провалились.
Ви один із лідерів ГО «Спільнота» - успішного суспільно-політичного проекту. Але після зміни виборчого законодавства Вам доводиться кандидувати від партії «Україна соборна». Не боїтесь, що не вистачить часу, аби прихильники «Спільноти» переорієнтувалися, точніше сказати, зорієнтувалися?
Я вважаю, що часу абсолютно достатньо. «Спільнота» спочатку позиціонувалася не як виборчий проект, а як структура, де зібралися патріоти: освітяни, медики, представники малого та середнього бізнесу. Це - патріоти Львова, це люди, які понад усе люблять Львів. До нас зверталось багато людей, які висловлювали свою підтримку, просили, щоб ми йшли на вибори. Отож, ми планували йти на вибори під брендом «Спільнота». Але коли в лютому законодавець поміняв законодавство, і виборчим блокам та громадським організаціям було заборонено брати участь у виборчому процесі, нам почали пропонувати свої послуги чимало більш чи менш «розкручених» політичних сил. Не маю права називати, які саме, але їх було дуже багато. Ми їм відмовили.
Чому ж тоді обрали саме «Україну соборну»? Партія практично не відома львів’янам?
По-перше,у цій ситуація невідомість є, напевне, плюсом. Люди, які очолювали «Україну соборну» себе не скомпроментували. Лідером «України соборної»на київському рівні є Тетяна Яхеєва, яка була депутатом Верховної Радипершого демократичного скликання, ініціювала низку серйозних проектів. Але в 1994 роціполітика дуже сильно комерціоналізувалась і пані Тетяна на деякий час відійшла від політичного життя.2004 рокувона заснувала політичну партію «Україна соборна». Керівником обласної організації став Андрій Терпиляк, дуже близький мій приятель. Вони й запропонували, щоб ми брали їхню печатку та працювали. Нам не ставили жодних умов, адже зацікавлені, щоб фракція «Україна соборна» була як в Львівській міській, так і в обласній і навіть в районних радах. Вони не хочуть від нас грошей, вони не хочуть на нас впливати. З керівництвом «України соборної» ми домовились: прислухатимемось лише до мешканцівнашого міста, а не до політичних вождів.
Переконаний, що львів`яни розуміють, що у Львівській міській раді не будуть засідати лідери політсил – ні Юлія Тимошенко, ні Арсеній Яценюк, ні Анатолій Гриценко, ані будь-хто інший. У Львівській раді засідатимуть конкретні люди, львів’яни. Тому особисто ми не ховаємось за обличчями відомих політичних лідерів.
Що лежатиме в основі виборчої програми «України соборної»?
Ви розумієте, не йдеться про політичну програму. Ми всі патріоти нашого міста, мивсі українці, ми всі націонал-демократи, навіть, можливо, де в чому – націоналісти. Нас об`єднав патріотизм до регіону, насамперед до Львова. У місті потрібно вирішувати чимало проблем: житлово-комунальне господарство, сміття, дороги, теплопостачання, водовідведення. Чи знаєте ви, що кожен п`ятий львів`янин не має каналізації. Отож, треба вирішувати конкретні господарські питання.
Коли настане 2012 рік, будуть вибори у Верховну Раду, тоді матимемо іншу ситуацію.Нині ж абсолютна більшість всіх кандидатів в депутати міста, і я в тому числі, підемо як позапартійні, ми не будемо членами партії «Україна соборна». Але законодавець зробив так, що ми не маємо права самовисуватися.
Чи вже сформували партійний список, принаймні, першу п’ятірку?
Я можу назвати кількох людей, які увійшли до першої п’ятірки. Окрім мене, Володимира Гірняка, це Юрій Кужелюк, Віра Лясковська, Юрій Антонищак. Власне, нині продовжуються переговори з кандидатами щодо балотування як по мажоритарних округах, так і по виборчому списку. Буде багато сюрпризів, адже до нас приходять люди, які вже є відомими. Напевно, будуть люди, які свого часу не входили до «Спільноти» чи «України соборної», але є авторитетними в певних середовищах.
Ви один із претендентів на посаду міського голови Львова. Чим думаєте «брати» виборців, адже, як свідчить соціологія, рейтинг чинного мера є досить високий?
Хочу сказати так: я не вірю жодній соціології. Результат буде 1 листопада 2010 року. Нині соціологію можуть написати будь-яку. Я особисто бачив іншу соціологію, але не стану її оприлюднювати. Ми переконані в своїй перемозі. Щодня спілкуюсь із людьми, з великою кількістю людей, бачу їхню позицію, бачу, що ситуація, яка є сьогодні, не задовольняє мешканців нашого Львова. Звичайно, що будуть застосовуватись різнітехнології, в тому числі і технології проти нас, проти мене, але ми якось це переживемо і здобудемо позитивний результат.
Яв міській раді вже працюю чотири з половиною роки. Нас, членів громадського об`єднання «Спільнота», а тепер це представники політичної партії «Україна Соборна», є всього четверо. Я втомився ходити, бігати, лобіювати ті чи інші проблеми мешканців. Отож, до ради повинна прийти група однодумців і пропрацювати усю наступну каденцію для львів’ян.Для цього треба мати свого міського голову та більшість в раді. Тоді результат буде позитивним і очевидним.
Більшість аналітиків стверджують, що основна перепалка точитиметься між Садовим та Писарчуком?
Я вважаю, що це не так. Чому? Такі прогнози вигідно робити і говорити міському голові. Це також вигідно говорити Петру Івановичу.Я ставлюся до усіх з повагою, але чому боротьба лише між Садовим та Писарчуком?Нині ж нав’язують саме такий погляд, який зовсім не відповідає дійсності.
Як Ви ставитеся до ідеї, яку не раз озвучував Василь Куйбіда, про об'єднання усіх демократичних сил навколо єдиного кандидата на посаду міського голови Львова, щоб в такий спосіб перемогти Андрія Садового? Чи це можливо?
Знаєте, Василь Степанович хороший потужний політик. І в нас нині брак таких політиків загальнонаціонального масштабу. В недалекому 2012 році будуть парламентські, і я вважаю, що якраз Василь Степанович є тим кандидатом, який має і відповідну харизму, і відповідну позицію, відповідний досвід для того, щоб стати в перспективі одним з лідерів не лише Львова, а й взагалі цілого націонал-демократичного табору. Тому я вважаю, що Василю Степановичу не треба балотуватиметься на посаду міського голови Львова.
Стосовно об`єднання на місцевому рівні – там ми вже об`єдналися.Об`єдналися відомі вчителі, директори шкіл, громадські діячі, представники медицини, малого та середнього бізнесу. Нам взагалі потрібно об`єднати увесь Львів. І після нашої перемоги, не будемо обливати брудом наших конкурентів, щоб вони про нас не говорили. Бо тільки об`єднаний Львів стане сильним. А коли Львів буде сильним, тоді буде потужною і сильноюУкраїна.
Що думаєте про застосування адмінресурсу та фальсифікації? Якщо такі прояви будуть, у який спосіб реагуватиме Ваша політична сила?
Адмінресурс був завжди. У боротьбі з ним передовсім треба розраховувати на власні сили. Адже багато-хто за скаргами на адмінресурс приховує невміння донести свої ідеї до виборців.
Якщо ми, до прикладу, наберемо 25%, то за рахунок адмінресурсу тавсіх фальсифікацій цей результат можна зменшити до 24%, але не до 3% чи 4%.
Звичайно, наші кандидати, які будуть йти як по мажоритарці, так і по списку, слідкуватимуть за процесом підрахунку голосів. Уже видно, як чинна влада тисне на директорів шкіл та головних лікарів. Коли зустрічаюсь із людьми, я бачу, яка їхня реакція на ці речі. Тому я не думаю, що методи адміресурсу матимуть позитивний ефект. Швидше навпаки.
Також додам, що наші представники будуть на всіх виборчих дільницях.
Чи робили Ви прогнози скільки депутатських мандатів зможе набрати «Україна соборна» в міській та обласній радах, включаючи мажоритарну?
Я хочу зазначити, що ми висунемо наших кандидатів по всіх мажоритарних округах. І у всі них буде реальна можливість пройти. Ми працювали з мешканцями міста чотири роки, ми знаємо проблеми тих чи інших районів, мікрорайонів. Нині ми вже маємо 40 кандидатів на 45 округів. Ще не всі округи заповнені, але не тому, що в нас нема людей. Ні. У нас більше як тисячу активістів. Однак наш принцип такий: висуваємо тих кандидатів, які повинні перемогти. Ми не висуваємо кандидатів, якібудуть просто бавитися. Це ж стосується і партійного списку. Нам не цікаво набрати на виборах 3-4 відсотки. Ми повинні отримати значну перемогу, для того, щоб в подальшому взяти на себе відповідальність за стан справ у Львові.
Пане Володимире, чи пропонували Вам посади за неучасть у виборах наміського голови?
Пропонували і неодноразово. Але я не буду казати хто. Хотів би наголосити: коли б я бачив, що кандидатом на мера є людина, яка може краще зробити, те що слід, ніж я, то я б її підтримав.
Що побажаєте львів’янам напередодні виборів?
Мудрості. Хочу, щоб нинішні вибори не стали виборами популістів. На всіх зустрічах завжди кажу: не вірте в популізм, а особливо в період виборів. Дивіться насамперед на те, чи реальні обіцянки, пам’ятайте, хто був з вами впродовж 3-4 років. І не «купуйтесь» на пусті слова тих, хто раптом «намалювався» на вашому горизонті в період виборчої гонки. Сподіваюсь, що саме на цих виборах, виборці оберуть прагматиків.
Розмову вів Іван Хас.