Місцеві вибори 31 жовтня будуть знаковими, адже вперше пройдуть окремо від загальнодержавних. Вони також дозволять виявити потенціал та амбіції молодих політичних сил та їхній лідерів, - про це в інтерв'ю директора Центру політичних досліджень, відомого українського політолога Анатолія Романюка.
– Анатолію Семеновичу, у чому, на вашу думку, полягатимуть особливості місцевих виборів 31 жовтня?
- «Особливістю є те, що це проміжні вибори. Вони відбуваються більш як через півроку після президентських. Саме вони певною мірою визначать реальну політичну вагу тих політичних сил, які представлені у регіоні. Чи зможе Партія регіонів підтвердити свій результат? Якою мірою підтвердить свій результат БЮТ та інші політичні сили, лідери яких брали участь у президентській кампанії? Також це покаже, як громадськість реагує на ті зміни, що відбуваються на державному та на регіональному рівнях.
Друга особливість – це те, що змінено принцип формування місцевих органів. Половину кандидатів будуть обирати на мажоритарних округах. Це призведе до серйозних змін в партійній системі України. Навіть такі класичні вождистські партії, які представлені в парламенті, будуть змушені набирати авторитетних людей. Позиція цих людей буде досить сильною в таких партіях. Якщо вони підуть за мажоритарними виборчими округами, то вони будуть мати легітимність від виборців, а не тільки від політичної партії. В такому випадку вони займатимуть самостійні позиції в діяльності цих партій, що призведе до демократизації цих партій та сприятиме появі нових лідерів.
Ще одна особливість полягає в тому, що за мажоритарними округами пройде значна кількість людей, від нових політичних партій, які не представлені поки що в представницьких органах держави. Ці вибори виявлять нових політичних акторів, які на наступних парламентських виборах можуть скласти конкуренцію вже чинним.
Інший момент – це перегрупування політичних партій щодо влади, скажімо, ми зможемо простежити формування опозиції крізь призму місцевих виборів - як політичні партії будуть ставитись до влади.
– У чому позитиви чинної виборчої системи? Чи посилиться вплив місцевого самоврядування?
«Саме так, це посилить позиції місцевого самоврядування. За минулою виборчою системою, коли депутати обиралися за пропорційним принципом, вони займалися або партійними, або особистими справами. Скажімо, Львівська обласна рада стала пам’ятною політичними заявами, а не питаннями, які стосуються економічного, або господарського розвитку області. Також ми чули багато політичних заяв від рад різного рівня».
– Що в такому випадку якісно зміниться насамперед?
- «Прихід мажоритарних депутатів призведе до того, що ці депутати, які залежатимуть від виборців, будуть змушені активніше звертатися до питань громад. Відповідно, ми отримаємо поділ депутатського корпусу на дві частини. Одна частина – це «списочники», які будуть завдячувати своїми позиціями виключно політичним партіям, і які будуть завжди озиратись на позицію керівників. Друга частина – це «мажоритарники», які будуть певно мірою незалежними від партійних вождів і намагатимуться приймати рішення та розробляти програми орієнтовані все ж таки на громади. Я думаю, що депутатський корпус зміниться і зміниться список проблем, які буде порушуватися на місцевому рівні, а рішення стануть більш орієнтовані на людей».
– Чи допустять, на Вашу думку, Садовий та Писарчук до боротьби за посаду міського голови Львова когось третього і чи є в цього третього шанси на перемогу?
- «Сьогодні є дві реальні кандидатури на посаду міського голови Львова – це Андрій Садовий та Петро Писарчук. Шансів вклинитись комусь третьому просто нема. І хоча ми можемо побачити в різних опитуваннях прізвища інших «рейтингових» кандитдатів, але насправді вони не передбачають своєї участі у виборах. Отож, якщо ми посилаємось на останнє опитування «Соціоінфоруму», то варто зробити певну корекцію на те, що серед реальних кандидатів, скоріш за все, Тягнибока не буде, а тому ті відсотки, які подаються, будуть перерозподілені.
Отож, я особисто вважаю, що боротьба за посаду міського голови Львова буде точитися між Садовим та Писарчуком. При цьому Садовий має відчутну перевагу щодо рівня підтримки у місцевих виборців і щодо рівня їх готовності голосувати. Водночас позиція Писарчука протягом останніх кількох років не має тенденції до суттєвого збільшення, вона коливається від 10 до 13%. І якщо ми пригадаємо, що його результат на попередніх мерських виборах був близько 17%, то, беручи до уваги все це, я особисто мало вірю, що Писарчук зможе перемогти на цих виробах при такому співвідношенні позицій.
Рейтинг того ж таки Тягнибока не може перебрати жоден інший кандидат, бо то рейтинг самого Тягнибока. Безумовно, там є складова ВО «Свободи», але той самий результат вони (Тягнибок і «Свобода») не матимуть».
– Дайте власну експертну оцінку діям та функціонуванню об’єднаної опозиції.
- «Сьогодні наша опозиція – це БЮТ та ті політичні сили, які ідентифікують себе із БЮТом. Питання «Нашої України», ВО «Свободи» як потенційних, або можливих учасників об’єднаної опозиції далі залишаються відкритими. Тому всі дії опозиції зводяться до спроби БЮТу подавати себе як центр «об’єднаної» опозиції, вони це роблять правильно з технологічної точки зору, але з погляду реальної ситуації – так не є.
Це пов’язано із діяльності цієї, найбільшої політичної сили в опозиції, яка не зовсім відповідає нинішній політичній ситуації. Тобто, вони займають позицію критики дій влади, але діяльність опозиції полягає не тільки в критиці, але й в пропонуванні альтернативного порядку денного проблем, навколо яких розгортається суспільна дискусія та до яких привертається увагу громадськості. Це дає можливість альтернативного розвитку суспільства. Всього цього нема. Поки що є критика, а відповідно, це не дає належного результату в плані підтримки опозиції та лідерів, які її уособлюють».
– Анатолію Семеновичу, якщо Василь Горбаль погодиться очолити список Партії регіонів до львівської обласної ради це якимось чином зашкодить рейтингам ПР чи його власним?
- «Горбаль працює у Львові не так вже й довго і тому його позиція принципово не вплине на рівень підтримки Партії регіонів. Рівень підтримки Партії регіонів, в більшій міри, визначається загально-національною ситуацією та діями представників партії на загальнодержавному рівні, тому я думаю, що його присутність/відсутність принципово не зможе вплинути на рейтингові показники Партії регіонів на цих виборах».
– Як би Ви оцінюєте заяву президента Віктора Януковича, які сьогодні транслюються на кожному кроці, про намір будувати «нову країну»?
- "В принципі, це поширена практика, коли певні політичні сили загальнонаціонального рівня заявляють про те, що їхня програма – це «побудова нової держави». Такий підхід є властивим цілому ряду політичних партій. На мій погляд, будь-яку програму, що пропонують нам політичні актори – треба вітати.
Також ми пам’ятаємо заяви партії «Батьківщини» про «Українській прорив». Коли програма партії скерована на те, щоб змінити стан справ і зробити прорив в Україні – це дуже добре. Однак, проблема не в наявності чи в браку програм, проблема у їх виконанні, адже після виборів про ці ініціативи нічого не чути. Хотілося б, щоб побудова «нової країни» не була тільки декларацієї, а стала реалізованою програмою".
Розмову вела Анна Новик.
Фото - zik.com.ua.