Рішення Галицького районного суду Львова про затримання правозахисника, голови ради координаторів ГО «Вартові закону» Олексія Вєренцова на три доби, захисник останнього оскаржив в Апеляційному суді Львівської області. Якщо суд не задовольнить подану апеляцію, позивачі мають намір звернутися до Європейського суду. Про це сьогодні, 20 жовтня, повідомив адвокат Української гельсінської спілки Олег Мицик.
Голова ради координаторів ГО «Вартові закону» Олексій Вєренцов розповів, що 12 жовтня під час пікету Львівської обласної прокуратури його покликали два представники міліції. «Мене схопили під руки і фактично понесли до Галицького райвідділу на вулиці Дудаєва. Опору працівникам міліції я не здійснював. Коли ж дорогою до відділку у працівників міліції деякі з пікетувальників попросили документи, я також попросили пояснити обставини затримання, мене відпустили.
Наступного дня, 13 жовтня. близько 16.00 до Олексія Вєренцова зателефонував чоловік, який представився дільничним. Сказав, що Вєренцов не з’явився на суд. «Ми домовилася зустрітися на вулиці, з машини вийшов майор Маруняк (Галицький райвідділ), який сказав, що мене викликали до суду, я не прийшов, і тому він хоче поспілкуватися зі мною в райвідділу. Я сів з ними в машину, щоб не було звинувачень, що я не підкорився вимогам міліції. Звісно, їхати не хотів, але вони наполягали». Близько 17.00 правозахисника доставили в опорний пункт Галицького райвідділу. Тут його звинуватили у здійсненні правопорушення під час проведення акції 12 жовтня.
Далі, за словами Олексія Вєренцова, близько 22.00 почали складати протокол. З’ясувалось, що нема відповідного рапорту і працівник міліції відмовлявся складати цей протокол. Згодом, розповів Олексій Вєренцов, майор Маруняк написав рапорт. «Тоді на підставі цього протоколу склали протокол, в якому було зазначено, що мене повідомили про мої права, ознайомили з матеріалами справи. Можливості подзвонити до адвоката і побачити рапорт мені таки і не надали. Але я таки зумів додзвонитися до адвоката, який одразу ж приїхав у райвідділ, стукав у приміщення, де ми сиділи. На мої прохання відчинити, ніхто не реагував», – зазначив Олексій Вєренцов.
Близько 23.00 того ж дня, 13 жовтня, оформили адміністративне затримання на Олексія Вєренцова, його завезли в так званий «обєз’яннік» Галицького райвідділу. За словами голови ради координаторів ГО «Вартові закону», тут була дерев’яна лавка, закрите приміщення, куди не пропадає світло і температура близько 5 градусів. У правозахисника вилучили гроші, документи, телефон. «У таких умовах, фактично без їжі я перебував до 15.00 наступного дня. 14 жовтня на мене склали знову ж таки новий протокол про моє адмінзатримання, в якому йшлося, що я 12 жовтня під час затримання «притишував ходу, ворушив плечима, закликав громадян до виявлення непокори» і на підставі цього мене затримали. О 15.00 мене повезли у Галицький суд. Справу розглядала суддя Серьодкіна, котра відмовили залучити адвоката та свідків, мовляв, правозахиснику адвокат не потрібний.
Коментуючи цю ситуацію, адвокат Української гельсінської спілки Олег Мицик зазначив: «Кілька працівників міліції склали рапорт, що Олексій Вєренцов чинив їм опір, але не зрозуміло, коли саме чинив опір і які законні вимоги міліції він не виконав, якщо мітинг не був заборонений. Він фактично добу перебував у Галицькому райвідділі, а ще три доби незаконного арешту і затримання», – сказав він.
Олег Мицик наголосив, що пікет під стінами обласної прокуратури не був заборонений:
«ГО «Вартові закону» завчасно в серпні подали звернення до міського голови Андрія Садового щодо проведення систематичних акцій. Виконком Львівської міськради здійснив спробу заборонити проведення масового заходу. Але Львівський окружний адміністративний суд залишив цю заяву без розгляду, оскільки пройшов термін позивача на звернення до суду. Тобто акцію не заборонили. Наступне звернення виконкому Львівської міськради було можливе лише після скасування апеляційним судом згаданого рішення. Суд всупереч цьому розглянув його повторно, але вже після арешту Олексія Вєренцова. Про проведення мітингів достатньо лише завчасного повідомлення, яке належним чином скероване. А дозволу не потрібно, можлива лише заборона, якої не було». Комічним є також факт, що до справи Олексія Вєренцова додали скаргу двох мешканців, які не зареєстровані у Львові, котрі стояли у заторі через пікет 12 жовтня.
Схожа ситуація склалася з учасником акції, пенсіонером Ігорем Танякевичем. Його за аналогічним сценарієм затримали та складали рапорт. На три дні він також оголосив голодування, своє затримання Ігор Танякевич оскаржуватиме в Апеляційному суді.
Вероніка Саврук