Трагічні події, пов’язані з вибухами біля опорних пункті міліції у Львові, стати головною темою ранкового засідання сесії Львівської міської ради від 14 липня. З цієї новини і розпочав міський голова Андрій Садовий.
"У Львові спрацювали дві розтяжки з гранатами біля опорних пунктів міліції на вул. Плуговій та на вул. Ю. Липи. Постраждали чоловік і жінка правники міліції", - повідомив мер.
Перед входом до сесійної зали він поділився інформацією з мешканцями, які зібралися в коридорі, щоб висловити свою незгоду з незаконними забудовами у місті.
"Я щойно йшов до сесійної зали і повідомив цю новини мешканцям, які зібралися перед залою. Вони сприйняли новину радісно. Це є страшно", - не стримався Андрій Садовий перед тим, як дати старт засіданню.
Розпочалося воно традиційно із запитів, а згодом надали слово і самим протестувальникам.
"У місті є близько 30 незаконних забудов, які постійно супроводжуються скандалами. Найбільші претензії у нас до керівника департаменту архітектури Павліва і керівника управління охорони історичного середовища Онищенко. Так, як нищили Львів останні 5 років, не знищили німці, ніхто" - заявила активістка Олеся Дацко.
А мешканка вулиці Шеремети Галина Юрковська заявила, що забудовник на прізвище Баранецький отримав ділянку рішенням міської ради, яка є прилеглою територією будинку і межує з парком 700-річчя Львова. Будматеріали і важка техніка територію біля парку практично знищили.
Садовий виправдовувався: накладав вето на ухвалу про виділення землі, проте депутати вето подолали. Він доручив керівнику юридичного управління ЛМР Гелені Пайонкевич знайти юридичний механізм скасувати ухвалу. А загалом, зауважив мер, у країні справді є безлад із забудовами, але він почався після того, як архбудконтроль забрали на державний рівень з місцевого.
Депутат від ВО "Свобода" Любомир Мельничук натомість закликав Садового не займатися маніпуляціями і не перекидати проблему "з хворої голови на здорову" адже "архбудконтроль дає дозвіл лише після того, як ваш чиновник погодить містобудівні обмеження".
На цьому ранкова частина засідання завершилася. Мер і депутат пішли радитися з приводу ситуації у місті і обіцяли поновити роботу сесії в 12.00. Згодом повідомили, що зберуться не раніше як о 14.00, а сам мер разом з начальником міської міліції дали невеличкий брифінг з приводу вибухів у Шевченківському районі.
"З 2013 року ми пережили дуже складні дні. Ми не можемо спрогнозувати, що буде завтра. Зараз – війна. Ворог атакує. І сьогодні він атакує тут, на Західній Україні, у Львові. Але на кожен удар ми дамо десять. Безпеки не буває забагато. Йде війна. Ми чомусь моментами забуваємо про це. Пильність, увага і контроль. Має бути велика самоорганізація. Це залежить від нас усіх", – заявив Андрій Садовий.
І тут же додав, що того ж таки дня сесія виділить додаткові кошти на функціонування міського центру безпеки.
Втім, з додатковими коштами на центр безпеки вийшло не так просто, як, вочевидь, уявлялося міському голові. Сума у п’ять мільйонів гривень викликала дискусії в залі, головним питанням якої було "а куди підуть гроші?".
"На камери спостереження для єдиного центру міської безпеки, щоб виводити інформацію відразу на монітори, на автомобілі для патрулювання, на засоби захисту…", - перераховував міський голова.
"Які автомобілі? Гроші виділяють муніципальній дружині, вони не їздять автомобілями", - парирували райці.
"Ми повинні ухвалити комплексну програму безпеки у місті, яка б передбачала, крім матеріального забезпечення, ще й координацію роботи міліції, муніципальної міліції, громадських активістів і нової патрульної поліції, яка з’явиться буквально за місяць", - намагався схаменути мера і депутатів керівник Львівської Самооборони Валерій Веремчук.
Гостроти дискусії надавало те, що кошти на муніципальну міліцію були не окремим питанням, а лише одним з пунктів рішення про зміни до бюджету розвитку. Іншим пунктом, в якому трафила коса на камінь, стали автобуси і тролейбуси.
Усвідомлюючи, що виборці-львів’яни пам’ятають, як охоплений полум’ям старенький тролейбус мчав вулицею Кульпарківською, заперечити проти купівлі нових тролейбусів обранці не ризикнули. Інша річ – автобуси для АТП-1, на які збиралися виділити 8 млн грн.
Депутатів обурила перспектива закупівлі для комунального АТП №1 вживаних автобусів, які замість їздити будуть "гнити під парканом".
"Торік Сидорович (директор АТП №1, - ред.) уже купив 15 вживаних автобусів, які не їздять, а тепер хоче 37, - обурився депутат Мирон Кузишин.
Міський голова Андрій Садовий натомість скаржився, що останні роки на міський транспорт не дають ні копійки, а завод "Електрон", місцевий виробник, готовий робити автобуси вже за місяць, і потрібно виділити гроші негайно, бо тендер триватиме довго.
З цим не погодився Любомир Мельничук, який заявив, що "Електрон" треба підтримати, але "нам знову пропонують виділити 8 млн грн і купити за них китайське барахло".
Після того, як дискусія зайшла в глухий кут, міський голова оголосив перерву. Хвилин за двадцять депутати і мер вийшли з готовим рішенням: виділити 20 млн грн, але купити виключно нові автобуси.
Зійшовшись на 20 млн для автобусів і 2 млн замість п’яти на безпеку в місті, точніше, на муніципальну дружину, зміни до бюджету таки проголосували.
Втім, Андрій Садовий не був би собою, який не спробував отримати бодай моральну сатисфакцію за втрачені три мільйони. Нагода трапилася при розгляді питання про надання згоди на укладення договору суперфіції на земельну ділянку на вул. Миколайчука,9. За словами міського голови, йдеться про підприємця, який має намір виробляти палети з тирси, призначені для використання в міській котельні, а отже, для економії газу.
"А чому саме цьому підприємцеві, хіба інших нема. На якій підставі надати?", - сипалися запитання з сесійної зали. Як наслідок – лише 42 голоси "за" замість необхідних 46.
"Допомагаємо "Газпрому", молодці", - не втримався від "шпильки" в бік ВО "Свобода" Садовий.
Ще одну нагоду "вкусити" свободівців, які займають більшість крісел у сесійній залі, міський голова отримав при голосуванні за надання громадській організації "Кримськотатарський культурний центр" приміщення, щоб створити "Кримський дім у Львові". Тут планували організувати не лише мистецький культурний центр, але також надавати різноманітну допомогу переселенцям як з Криму, так і зі Сходу.
Проголосувати за таке рішення просив особисто лідер переселенців з окупованої території у Львові Алім Алієв, але його прохання на депутатів не подіяло.
"Чому ми маємо виділяти переселенцям з Криму будинок на тисячу квадратних метрів, а для учасників АТО ледве знаходимо 20-30 квадратів", - обурився ватажок міськрадівських свободівців Любомир Мельничук.
"Тому що приміщення дуже занедбане, і вони погодилися його відремонтувати власним коштом", - відбив "пенальті" Садовий.
"Якби ви хотіли знайти тисячу квадратів для учасників АТО, то знайшли б їх. Давайте проголосуємо. Ми вже й так зганьбилися з тим газом", - намагався взяти на себе роль арбітра Юрій Кужелюк.
Втім, тих, хто із ним погодився, виявилося лише 27.
"Не переживайте, ми знайдемо для вас приміщення. Зате всі тепер знатимуть, яка позиція у якої частини депутатського корпусу", - підсумував міський голова, звертаючись до Алімова.
Відтак, черговий епізод боротьби за бюджет і виборця, який відбувався у сесійній залі учора, може занести собі у актив саме мер. Хоча, на чию користь буде підсумковий рахунок депутатсько-мерівських воєн, покажуть, уже, мабуть, місцеві вибори.
Однак по обіді, а учора депутати засідали допізна, більшість таки показала міському голові хто в раді хазяїн. Депутати проголосували за прийняття 34 з 35 ухвал, які були внесені на розгляд в порядок денний додатково. Переважно ділили львівську земельку.