Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика

Слід Горбаля та місія Цимбалюка

23 грудня відбулося представлення нового голови Львівської ОДА. Натомість його попередник був змушений попрощатися зі Львовом. В експертному середовищі різні думки стосовно того, чому Горбаля "пішли", і яка перспектива у Цимбалюка.

За версією самого Горбаля, він у столиці є більш потрібним. Мовляв, так вирішив Президент. Треба розуміти так, що Василь Горбаль свою місію на Львівщині закінчив. Однак при цьому його не вдалося ні відзначитьсь результатом на місцевих виборах, ні налагодити адекватну співпрацю із Львівською облрадою, ні влитися у місцеве політико-громадське середовище, ні якось помітно пожвавити економіку регіону. Можливо, місія була у чомусь іншому…

Хай там як, відхід Василя Горбаля, вочевидь, був запланований вже давно. Попри те, що в обласній адміністрації автора запевнили, що Василь Михайлович був щиро здивований з рішення Президента. Однак, схоже, йдеться про дату наказу, а не про сам факт його появи Таку гіпотезу підтверджує й наявність «запасного аеродрому» – мандата депутата ВРУ, який спільними стараннями колег із Партії регіонів таки вдалося втримати. Це, звісно, свідчить і про те, що екс-банкір не був впевнений у своєму майбутньому на посаді голови Львівської ОДА. Тож Василь Горбаль вирушив з корабля на бал, обмінявши сірість адміністрації на блиск парламенту.

До того ж, не слід забувати про те, що Василь Горбаль в Києві залишив свої бізнес-інтереси, тому питання повернення теж було актуальним і з цього погляду.

Отож, Гал-інфо зібрало коментарі експертів та політиків: як зрозуміти президентську логіку звільнення Василя Горбаля та призначення Михайла Цимбалюка.

На думку президента Суспільно-гуманітарного консорціуму «Генеза» Любомира Скочиляса існує одразу кілька причин для такого рішення.

«Першою причиною є те, що Василь Горбаль так і не впорався із завданням покращити імідж Президента Януковича та Партії регіонів на Львівщині. Окрім того, після місцевих виборів Василь Горбаль зайняв дещо конфронтаційні позиції. Відтак, Президент мусив загладити протистояння між гілками виконавчої та представницької влади.

Також відставка Горбаля, який є наближеним до середовища ключових політиків-регіоналів, може свідчити і за те, що Янукович вирішив зменшити рівень уваги до Львівщини, пустив її на самоплин», – зазначив Любомир Скочиляс.

Любомира Скочиляса також додав: «Не слід не брати до уваги й те, що однією з причин звільнення могло бути бажання самого Василя Горбаля залишити посаду, адже бізнес, особисті інтереси Горбаля сконцентровані в Києві».

На думку політолога, всі ці чинники, зрештою, і вилилися в таке рішення Президента.

Народний депутат України НУ-НС, колега Василя Горбаля у Верховній Раді Тарас Стецьків стосовно нового призначення у Львівській ОДА висловився метафорично. На його думку, Президент «обміняв шило на мило».

«Це все є внутрішньопартійні, підкилимні перетасовки, однак я переконаний, що в галичан ставлення до нового губернатора не зміниться, а буде таке ж, як було до Горбаля», - переконаний Тарас Стецьків.

За його словами, нове призначення показує те, що в Партії регіонів є серйозні кадрові проблеми: «Незважаючи на те, що їм бракує кваліфікованих кадрів, владна команда виключає можливість призначення на таку важливу посаду для регіону кваліфікованої людини, тобто виключає можливість поставити на Заході України професіоналів. Кадрові проблеми виказує те, що вони з однієї області людей знімають та призначають в іншу, натомість Тернопільську область тепер оголили».

«Така кадрова чехарда не сприяє доброму управлінню», - переконаний нардеп.

Екс-голова Львівської обласної ради, теперішній депутат облради від «Нашої України» Мирослав Сеник, якому довелося наприкінці своє каденції працювати з Василем Горбалем переконаний, що той «намагався робити добрі справи на Львівщині».

«Мені довелося працювати з Василем Горбалем, і я бачив, що він намагався робити добрі справи на Львівщині. Йому складно було тут працювати, особливо складно було знаходити спільну мову з депутатським корпусом обласної ради.

Однак мушу сказати, що у складних питанням, коли ми з ним сідали та обговорювали їх, Василь Горбаль проявляв велику політичну культуру. Тому я бажаю йому доброї долі», - додав Мирослав Сеник.

Стосовно ж призначення новим головою Львівської ОДА Михайла Цимбалюка депутат зазначив: «Цимбалюк компромісний, він вміє шукати точки дотику, і я переконаний, що йому буде не складно працювати з обласною радою».

Новий голова Львівської обласної ради свободівець Олег Панькевич, в коментарі Гал-інфо, зазначив, що «незалежно від того, хто є головою Львівської обласної державної адміністрації, обласна рада просто зобов’язана співпрацювати з нею».

«Стосовно осіб, яких призначають на посади в адміністрації, у нас нема жодних упереджень, адже керівників потрібно оцінювати не за прізвищами, а за діями. Звичайно ж, якщо новий голова Львівської ОДА буде погано працювати, ігноруватиме рішення ради, порушуватиме законодавство, виконувати політичні, я наголошую, не господарські, а саме політичні вказівки центральної влади, тоді рада буде відповідно реагувати на такі дії», - наголосив Олег Панькевич.

Олег Панькевич також додав, що дуже важливо налагодити роботу обласної ради та адміністрації навколо господарських проблем області.

«Шкода, що голови ОДА призначаються не для роботи, а задля політичної мети. Василь Горбаль, очевидно, з цією метою не впорався, тому й отримали такий результат», - наголосив Олег Панькевич.

(Принагідно зауважимо, що на представленні нового голови Львівської ОДА Михайла Цимбалюка свободівець Олег Панькевич не прийшов, натомість був його перший заступник Петро Колодій. Складається таке враження, що «Свобода» вдалась до тактики розвідки боєм).

Голова ЛОО НРУ, депутат Львівської обласної ради Андрій Корнат коментуючи звільнення Василя Горбаля та призначення Михайла Цимбалюка висловив пересторогу, що «головне завдання нового голови Львівської ОДА Михайла Цимбалюка – наведення порядку, а також встановлення контролю за «Свободою» шляхом формування папок з компроматами.

«В принципі, звільнення Горбаля – це був доволі правильний та очікуваний крок збоку Януковича. Василя Горбаля призначили на цю посаду як політичну фігуру, яка володіє якостями безболісно та непомітно закручувати гайки політичним силам. Він був призначений з єдиною метою - перед виборами збалансувати сили на Львівщині. Він повинен був гнучко провести політичну лінію, вивчити ситуацію в області та провести місцеві вибори. Хоч Горбаль і програв ці вибори, але він відіграв певну роль на Львівщині. Показовим є те, що Партія регіонів на Львівщині програла найрадикальнішій політичній силі – «Свободі», - повідомив Андрій Корнат.

На думку Корната, такі кадрові перестановки свідчать про те, що в привладному таборі немає політичної єдності.

Стосовно ж призначення на посаду голови Львівської ОДА Михайла Цимбалюка Андрій Корнат зазначив: «Я оцінюю це призначення як можливість сьогодні взяти на жорсткий контроль «Свободу». Ми розуміємо, що Галичина буде майданчиком для зростання підтримки «Свободи», яка однозначно сформує свою фракцію у Верховній Раді після парламентських виборів. Тому владі потрібно мати максимальну кількість важелів впливу та використовувати репресивний апарат проти «Свободи». Цимбалюк якраз і є представником репресивної системи, він виходець з того середовища. Він не економіст і не політик, він - генерал МВС».

За його словами, тернопільська політична еліта – це не львівська: «Цимбалюку потрібно бути або гнучкішим, або жорсткішим. Але він гнучкішим бути не вміє, а значить буде жорсткий. Це не буде пошук компромісів – це буде пошук компроматів, адже Цимбалюк – це солдат системи».

«Якщо депутатський корпус бачитиме, що голова ОДА діє всупереч національним інтересам, то зрозуміло, що реакція буде швидкою. Ми не дозволимо на Галичині закрутити гайки, як це робилося на Тернопіллі. Ми не дозволимо створити міліцейську державу», - наголосив Андрій Корнат.

Приблизно таку ж думку в коментарі «Главкому» висловив народний депутат від фракції БЮТ-Батьківщина Андрій Шкіль. Нардеп упевнений, що новий губернатор Львівської області покликаний шукати спільну мову з місцевим осередком ВО «Свобода».

«Це єдине закономірне й передбачуване рішення за 9 місяців цієї влади, – вважає Шкіль. – Горбаль знав, що повернеться до парламенту, так що тут ніякої інтриги не було».

«Інтрига була з призначенням на його місце колишнього начальника міліції, що, думаю, ще дасться взнаки львів'янам. Але якщо Цимбалюк домовиться зі «Свободою» (думаю, домовиться, тому що він це вміє, а Горбаль вважав це принизливим), не буде навіть поставлене питання про недовіру», - впевнений нардеп.

Слід зазначити, що головою Львівської обласної ради є свободівець Олег Панькевич, водночас «Свобода» у Львівській обласній раді має й найбільшу фракцію, а це 41 депутат із 116.

Народний депутат від НУНС Ярослав Кендзьор з цього приводу висловив доволі оптимістичну думку. Він вважає, що прихід Михайла Цимбалюка на посаду голови Львівської ОДА - не найгірший варіантом для Львова. «Все-таки він не з Макіївки і не з Єнакієвого», - заявив він у коментарі "Главкому".

"Цимбалюк не має представницького мандата, не є депутатом Верховної Ради, і мігрує регіонами України - то Полтава, то Тернопіль, то Львів. Певний час він працював начальником облуправління МВС, і Львів його знає. До того ж, він - галичанин за походженням, знає цей регіон, якось буде співіснувати з місцевою радою", - сказав Кендзьор.

На думку заступника голови Української республіканської партії, депутата Львівської обласної ради V скликання Ростислава Новоженця, який свого часу був автором проекту рішення про недовіру Васелеві Горбалю, те що Горбаля звільнили з посади є результатом інтересу команди Януковича в його усуненні.

«Горбаль не забезпечив доведений йому зверху результат для Партії регіонів на місцевих виборах. І тим самим також підписав собі вирок», - переконаний політик.

Однак, незважаючи на те, що Цимбалюк на Тернопільщиі також не дав електорального рекорду, Новоженець переконаний, що логіка Партії регіонів якоюсь мірою є незбагненна: «Виходить, що провал на місцевих виборах був не головним, а лише опосередкованим чинником для заміни львівського голови ОДА. Є, напевно, й інші невідомі широкому загалу більш поважні причини. Хоча те, що Горбаль постійно був подразником громадського незадоволення, через сумісність посад, таки відіграло головну роль у його відставці».

Стосовно ж оцінки діяльності Горбаля та перспектив діяльності Цимбалюка Ростислав Новоженець зазначив: «Він з самого початку зайняв щодо львівської громади неправильну позицію. Голосував всупереч попередженню обласної ради як народний депутат за сумісництвом у Верховній Раді на підтримку продовження перебування в Україні московського окупаційного чорноморського флоту. Дуже запопадливо виконував розпорядження Президента щодо вшанування 9 травня у той час, як Львівська обласна рада вважає цей день жалобним. Вочевидь, виконував роль ціпа відбувайла, громовідводу для центральної антиукраїнської влади, з чим і успішно впорався. «Мавр виконав свою справу, Мавр може піти. Від Цимбалюка не слід очікувати якихось радикальних кроків, які б сподобались львівській громаді. Він, без сумніву, ретельно виконуватиме всі вказівки Києва, можливо, більш хитро, ніж це робив Горбаль. Водночас, поведінка Цимбалюка буде більш рішучою і твердою, ніж його попередника. Хоча, це в підсумку може призвести до його швидшої відставки, ніж це було у випадку з Горбалем. Адже будь-який ставленик Януковича на Львівщині, яким би він дипломатичним не був, змушений буде виконувати антинародні рішення свого патрона, і тому неминуче опинятиметься у колі недругів галичан».

Варто зазначити, що окремі депутати Львівської обласної ради вже тепер висловлюють занепокоєння з приводу методів управління нового голови, зважаючи на його міліцейське минуле і навіть не виключають повторення сценарію з ініціюванням недовіри і цьому губернатору, однак це лише перспективи. До чого приведе Львівщину така плинність кадрів – невідомо. Так само невідомо й те, хто буде губернатором через вісім місяців, але сподіватимемося, що Михайло Цимбалюк працюватиме на реалізацію свого власного кредо – «спіши робити добро». Така його обіцянка.

Анна НОВИК.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ