Як львів’янам, які мають пічки, підготуватись до опалювального сезону?
Сонячне недільне пообіддя у Львові. У дворику старенького, ще за Австрії збудованого, будинку розгойдується на натягнутих мотузках одяг, а коти неспішно прогулюються балконами. Хтось із сусідів поспіхом збирається, аби ще встигнути на шпацер, хтось – готується до галицької сієсти. Здавалось, у повітрі витає атмосфера гармонії та недільного спокою. Та не встигаєш і оком моргнути, як бачиш за вікном, яке виходить у цей внутрішній дворик, пожежників та поліцейських!
– У вас дах горить! У кого ключі до горища? – гукають рятувальники у дворі. Тим часом вже розкручують пожежний рукав та оглядають будинок, де та як краще ставати пожежникам.
– Де горить? Що горить? Хто сказав? Жодного ж диму не чутно і не видно! – дивуються сусіди, які поспіхом вибігли на балкони та заглядають у вікна. Хтось спостерігає за пожежними машинами з вулиці, хтось – за рятувальниками, які все ще продовжують шукати причину виклику. З однієї з квартир доноситься лише невтомний гавкіт собаки, який так ніяк і не може второпати, що відбувається та чому хтось посмів порушити його недільний відпочинок.
Зрештою через кілька хвилин жваві дискусії перериває керівник рятувальної операції:
– Виклик хибний! Пані з вулиці подумала, що то дах горить, а насправді то у Вас пані розпалила у квартирі п’єца та й пішов дим із димаря. Все спокійно, – усміхнувся рятувальник.
Так через кілька хвилин біля будинку вже не було зацікавленого натовпу, який розглядав пожежні машини, а у стареньких оселях люди ще до пізнього вечора обговорювати такий неочікуваний недільний трафунок.
У чому ж мораль цієї історії?
Від сьогодні, 28 жовтня, у Львові розпочався опалювальний сезон для населення. Проте не усі мешканці міста можуть грітися саме біля тепленьких батарей. Адже у багатьох львівських будинках досі розміщено пічки, які забезпечують квартири теплом і часто є єдиним опалювальним джерелом.
Начальник відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Львівській області Віталій Туровцев розповів у коментарі для Гал-інфо, що з початком опалювального сезону справді трапляються випадки звернень громадян до ДСНС, коли вони бачать дим, який насправді йде з димаря.
– У центральній частині міста доволі багато старих будинків досі опалюються пічками, які працюють на газу. Проте зараз для економії коштів люди використовують для розпалювання цих пічок тверде паливо, яке під час горіння виділяє певну частину диму. Відповідно, людей це насторожує, і вони проявляють свою пильність і повідомляють про задимлення пожежників, - розповів Віталій Туровцев.
Такий виклик вважається хибним, адже не підтверджується наявність пожежі, пояснив експерт. Проте людина, яка викликала рятувальників, не несе відповідальності, адже задимлення справді було.
– Бувають випадки, коли, наприклад, з-під даху йде дим, і саме загоряння відбувається на даху. Тому краще перед тим, як повідомляти нас, перевірити ситуацію, але якщо такої можливості немає, тоді слід повідомити пожежників, які приїдуть та все обстежать. Коли громадянин бачить дим, то, звісно, що це має насторожити. Якщо він йде з комина – то це нормально, а якщо з-під даху – тоді вже якась аномалія, – додав пан Віталій.
Пічка є безпечною лише у випадку дотримання усіх вимог по її використанню, а також використанню горючих речовин для її розпалювання. Вона потребує підвищеної уваги, тому що при її експлуатації використовується відкрите полум'я. Також є небезпека перекалу: якщо пічку засильно нагріти, то предмет, який знаходиться поруч, може нагрітися і самозайнятись.
– Також потрібно велику увагу приділяти вентиляціям. Коли горить пічка, вона спалює кисень, а тому повинен бути приплив свіжого повітря. Якщо всі вікна та двері щільно зачинені і не надходить кисень, то може відбутись такий процес, як зворотна тяга, коли продукти згорання будуть потрапляти не в димохід, а в приміщення. Це вже загрожує отруєнням чадним газом, - додав Віталій Туровцев.
Важливо, що перед початком опалювального сезону громадяни зобов’язані звернутись до спеціалізованих служб для обстеження пічки. Є спеціальні установи, які перевіряють пічку на наявність тріщин, нещільних дверцят, які зачиняють її для того, щоб продукти згорання потрапляли саме в димохід, тощо.
– Також обов'язково має бути обстежений та прочищений димохід, тому що якщо він забивається сажею, то його діаметр зменшується і це вже не забезпечить вільний вихід продуктів згорання. Тому перед експлуатацією пічки, як і кожного газового обладнання, потрібно, аби спеціалісти провели її огляд та надали висновок, що ця пічка придатна до використання. Слід пам’ятати, що це джерело тепла є об'єктом підвищеної небезпеки і потребує належної уваги. Але у випадку дотримання усіх вимог пожежної безпеки і безпеки її використання, пічка справді є альтернативним способом обігріву, - зазначив Віталій Туровцев.
Як підсумок зазначимо лише одне: будьте пильними та відповідальними, а також перевіряйте джерела тепла перед початком опалювального сезону!