Політичний хаос стане наслідком скасування конституційної реформи 2004 року. Про це сьогодні, 5 жовтня, в інтерн’ю Гал-інфо заявив політолог Володимир Цибулько.
- Які наслідки для України матиме скасування конституційної реформи 2004 року?
– Скасування конституційної реформи призведе до хаосу. В такому хаосі виживуть не демократичні організації з сильною централізованою вертикаллю. Це призведе до дефрагментації країни. Місцеві еліти замкнуться і будуть грати за своїми правилами. Наприклад, Донбас шукатиме підтримки в Росії, а Західна Україна - в Європейському Союзі. За таких умов може розпочатися розпад України.
Неможливо проводити конституційну реформу, не маючи при цьому готового варіанту нової Конституції та нової моделі влади. Не варто забувати і про те, що країни, які перебували в перехідному стані, наприклад, країни Прибалтики, мають саме парламентську форму правління.
При цьому для мене є досить дивною істерія БЮТу, адже вони мріяли про скасування цієї реформи. Так само дивною є й позиція Партії регіонів, яка в 2004 році обома руками голосувала за конституційну реформу, а сьогодні заявляє, що помилилася. Але скільки таких помилок Партія регіонів вже зробила і, відповідно, скільки їх рішень потребує перерозгляду?
- Чи можна чекати акцій протесту і чи будуть акції типу «Україна без Януковича»?
- Наслідки від такого рішення настануть, але ще не тепер, а тоді, коли громадяни за рішення влади почнуть розплачуватися власними гаманцями. Саме тоді можливі різного роду мітинги та акції протесту.
- З огляду на нову-стару конституцію чистає все реальнішим третій президентський строк Януковича?
- Звичайно, це цілком реально, але лише за умови ефективної політики та економічного успіху. Наразі ми ніяких грунтовних економічних реформ та перетворень не бачимо. Тому або Янукович проводить реформи та стає національним лідером, або ж він взагалі втратить підтримку громадян.
В останньому випадку опозиційні сили могли б отримати реванш. Але це лише за умови, що Тимошенко відмовиться від одноосібного опозиційного лідерства. Продемонструвавши здатність до об’єднана, опозиційні сили могли б повернути собі підтримку виборців. Скажімо, можна створити одну опозиційну партію. Або ж, наприклад, піти шляхом Руху 80-90-х років, коли об’єдналися і політичні сили, і громадські рухи. Але такий варіант неможливий через его окремих опозиційних лідерів.
- Чи вплине скасування конституційної реформи на місцеві вибори?
Однозначно вплине. Знаєте, це так, наче люди сіли грати в шахи, а в процесі гри з’ясувалося, що вони грають в доміно. Тепер права місцевих рад суттєво змінилися, та й сам виборчий процес змінився також. Таке скасування не можна було проводити в процесі ведення виборчої кампанії. Її потрібно було провести або до виборів, або ж після, але не тоді, коли виборча кампанія офіційно стартувала.
Партія регіонів хоче займатися і економічними, і політичними реформами одночасно, поки що у неї ні ті, ні інші не виходять. Реформи можна проводити тоді, коли в тебе є велика довіра виборців та хороші професійні кадри. І першого, і другого Януковичу не вистачає.