Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика

Заступники Колодія: рівняння з трьома невідомими

Питання, яке доволі довгий час залишалось найголовнішою інтригою в роботі Львівської обласної ради, схоже, скоро таки вирішиться. В понеділок, 15 квітня, голова Львівської обласної ради Петро Колодій оголосив, що на засіданні сесії 25 квітня депутати розглянуть питання про обрання першого заступника голови ради.

Таке рішення було прийняте під час засідання президії Львівської обласної ради. Нагадаємо, саме кадрове питання багато експертів називали основним каменем спотикання в роботі обласного парламенту. Після завершення виборів до Верховної ради України в жовтні 2012 року та обрання на посаду голови Львівської облради свободівця Колодія, вакантною залишається посада першого заступника спікера львівського парламенту. І хоча сам новобраний голова всіляко відтягував обрання першого заступника, ця посада є доволі важливою, зважаючи на повноваження, які має перший заступник, і з огляду на політичну вагу другої людини в обласній раді.

Саме перший заступник курирує економічний блок питань в обласній раді, готує порядок денний сесії, веде сесійне засідання в разі відсутності голови. Зрештою, посада заступника голови Львівської обласної ради – потужний політичний майданчик, що дає можливість постійної уваги з боку ЗМІ. Саме тому за це крісло у Львівській обласній раді розгорнулись справжні баталії.

ВО Свобода та норовливі партнери

Вакантна посада заступника голови облради дуже різко і показово розділила сесійну залу на групи за інтересами. Ще перед парламентськими виборами від представників об’єднаної опозиції, Свободи та Народного Руху звучали заяви, що взамін на відмову від висунення своїх кандидатів по мажоритарним округам та підтримку узгоджених кандидатів посаду першого заступника отримає фракція НРУ. Однак після того, як Колодій став головою обласної ради, про обіцянки уже не згадували, натомість Народному Руху в середовищі Свободи почали закидати звинувачення у грі проти об’єднаної опозиції на виборах. Хоча випадки, коли на одному окрузі опозиційні політики конкурували з узгодженими кандидатам (всупереч міжпартійним домовленостям) були й в середовищі самої Свободи, однак такі звинувачення можуть послужити формальним приводом для відмови рухівцям в кадрових претензіях.

Не приховує своїх амбіцій щодо посади першого заступника і друга за численністю в обласній раді фракція Фронту Змін. Налічуючи 18 депутатів, фронтовики мають достатньо можливостей для тиску на керівництво обласної ради. Висунувши на згадану посаду кандидатуру колишнього начальника ГУ МВСУ у Львівській області Василя Пісного, депутати від Фронту Змін претендують також і на керівні посади в комісіях обласної ради. Однак, зважаючи на саму постать Пісного та небажання домінуючої в обласній раді Свободи підсилювати конкурентів, претензії фронтовиків поки що залишаються незадоволеними.

Доволі несподівано заявила про бажання мати свого першого заступника фракція партії УДАР Віталія Кличка. Про це на останній сесії заявила голова фракції УДАРу в обласній раді Оксана Юринець. В заяві, яку вона зачитала з трибуни обласної ради, депутатка закликала колег з інших фракцій «підтвердити прагнення до справжньої консолідації та узгодження спільних дій, а не лише до пустопорожніх декларацій». Попри те, що ударівців в обласній раді лише п’ятеро, потужна підтримка в Верховній Раді може стати переконливим аргументом для того, аби представник УДАРу став заступником голови обласної ради.

Натомість найбільшій в обласній раді фракції ВО Свобода, яка, по суті, утримує контроль за радою в своїх руках, невигідні будь-які зміни в керівних органах. Статус кво, який існує нині у вигляді голови обласної ради від Свободи, заступника голови – позапартійного та не особливо претензійного Валерія П’ятака, а також керівника бюджетної комісії – знову ж таки, свободівця Ярослава Качмарика, очевидно, зберегти не вдасться. 

Водночас віддавати стратегічно важливу посаду першого заступника за рік до чергових місцевих виборів Свобода також не бажає. Саме цим і викликане зволікання керівництва обласної ради з обранням заступника, адже відповідно до законодавства, ініціатива висувати кандидатури заступників належить саме голові відповідної ради. Однак останні скандали на засіданні сесії обласної ради показали, що інші партії не терпітимуть далі, коли ігнорують їхні амбіції. Результати голосування за звіт про виконання обласного бюджету показали, що в сесійній залі сформувалась ситуативна коаліція з Фронту Змін, УДАРу та НРУ, яка може якщо й не проводити самостійні рішення, то принаймні суттєво похитнути гегемонію Свободи.

Весела математика

Проте саме тут Свободі та голові обласної ради Петру Колодію можуть стати в пригоді інші, дрібніші фракції облради, що не належать до «заколотників». Якщо з фракцією Партії Регіонів з політичних причин, зрозуміло, жодних перемовин не ведеться, то фракція Партії промисловців та підприємців України, яка нині нараховує 10 депутатів, цілком надається до таких перемовин. Якщо врахувати 5 обранців з фракції Партії Відродження, що повільно дрейфує до ПППУ, а також хороші особисті зв’язки бізнесменів та посадовців з цієї фракції із позапартійними, а також із депутати від УНП і навіть з регіоналами, то вимушений союз Свободи та ПППУ не виглядає аж настільки неймовірним.

Справді, найбільш оптимальна кандидатура від цієї фракції на посаду першого заступника Тарас Федак не створює жодної політичної конкуренції ані для Колодія, ані для Свободи. Натомість сам Тарас Васильович уже має досвід роботи заступником голови обласної ради (при Сендаку) і може суттєво підкріпити доволі хитку позицію голови обласної ради Колодія. В обмін на цю посаду Партія промисловців та підприємців України може надати Свободі для прийняття рішень 10 своїх голосів, плюс 5 голосів партії Відродження, плюс більшість голосів позапартійних депутатів, плюс 5 голосів від УНП. Якщо ж до плюсувати сюди ще 4 новообраних депутатів від Свободи, які зайдуть в раду після прийняття присяги, то Колодій отримає стійку більшість і без норовливих та амбіційних колег з опозиційного табору.

Львівська обласна рада: версія 2.0

Для того, щоб реалізувати такий сценарій, Петрові Несторовичу необхідно, окрім успішних перемовин з новими потенційними партнерами, провалити голосування по кандидатурах від УДАРу, Фронту Змін та НРУ. Яким способом це можна зробити, показало голосування за визнання звіту голови облради на попередній сесії. Тоді ВО Свобода, декларуючи чітку негативну позицію з цього питання, просто не давши кількох необхідних голосів, кілька разів провалювала це питання. Спрощує це завдання ще й норма регламенту, яка зобов’язує депутатів проводити голосування по кандидатурам заступників в таємному режимі.

Якщо ж домовитись про злагоджену роботу із зазначеними вище фракціями не вдасться, Колодій може залучити й ще один аргумент – посаду другого заступника, яку нині обіймає Валерій П’ятак. Не маючи за собою підтримки у вигляді депутатської фракції, Валерій Альбертович наразі становить цінність для Колодія як фахівець, який добре орієнтується в економічних та соціальних питаннях та має авторитет серед депутатів. Однак за умови, що посаду першого заступника займе не менш досвідчений Тарас Федак, посаду П’ятака можна буде виставити на політичні торги.

Такий варіант цілком задовольнить ВО Свобода, яка в такий спосіб збереже за собою перевагу в обласній раді та не посилить жодну з опозиційних партій як можливих конкурентів на місцевих виборах. Натомість нові партнери Свободи в обласній раді – ПППУ, УНП, позапартійні отримають хороший місток для вирішення своїх приватних чи корпоративних інтересів. А депутатам від УДАРу, Фронту Змін та Руху доведеться, принаймні до осені 2014 року, забути про кадрові амбіції та перейти в опозицію до Свободи на регіональному рівні.

Василь Глова.

Фото - Сергій Бобра, Гал-інфо.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ