Лідери опозиційних партій підписали угоду про створення коаліції у майбутній Верховній Раді. Опозиціонери зобов'язалися діяти спільно у наступному парламенті. Зокрема, щодо скасування скандального закону про мови, пенсійної реформи і податкового кодексу. Лідер партії УДАР Віталій Кличко угоду не підписав. Чому?
Гал-інфо поцікавилось думкою політологів з цього приводу.
Президент Суспільно-гуманітарного консорціуму "Ґенеза", політолог Любомир СКОЧИЛЯС вважає, що відмова УДАРу підписати угоду з об’єднаною опозицією була прогнозована, адже інші угоди у форматі об'єднання, які йому пропонувала опозиція, Кличко теж відхилив.
На думку політолога, Віталій Кличко у Верховній Раді намагатиметься отримати максимально дивідендів від перемоги своєї партії, а звідси і відмова від підписання угоди з опозицією. Поки що УДАР будує лінію на самостійність у політиці.
«Він (Кличко, - ред) абсолютно самостійно може діяти у процесі формування керівних органів та комітетів у парламенті», - зазначив Любомир Скочиляс.
За його словами, Кличко може навіть претендувати на місце спікера та на значну частину керівних посад у комітетах.
«Наразі їм зручно залишатися самостійною політичною силою, яка зорієнтована на майбутні президентські вибори. Якщо УДАР буде зберігати свою самостійність, то за таких умов Кличку буде легше формувати імідж кандидата в президенти. У коаліції його кандидатура могла б наразитися на небезпеку розмиття. Тим більше, що в самому середовищі об’єднаної опозиції є своє бачення на кандидатуру президента», - зазначив політолог.
Він також додав, що Кличку не зовсім вигідно зв’язувати себе коаліційною угодою.
«В принципі, якби УДАР пов’язав себе коаліційною угодою, то змушений був би прийняти ті пункти, які декларує об’єднана опозиція. Це питання скасування закону «Про засади державної мовної політики», питання імпічменту Президента, звільнення політв’язнів. Цим партія Кличка загнала б себе у вузьку політичну нішу», - додав політолог.
Політолог, експерт з виборчих процесів та партій Юрій ШВЕДА вважає, щокоментар Віталія Кличка щодо відмови підписати подібну угоду, з точки зору європейської практики, є виправданим, адже коаліція формується за результатами виборів.
Однак, політолог наголосив, що Віталій Кличко ще на початку виборчої кампанії задекларував партію УДАР як опозиційну силу: «Якщо такий вектор обраний, то логічно його дотримуватися і приєднатися до такої коаліції».
«Таке об’єднання – це фактор, який додає оптимізму виборцям, стимулює їх до голосування. Це було продиктовано умовами, і «Батьківщина» та «Свобода» таке об’єднання формалізували», - зазначив Юрій Шведа.
Він також додав, що підтримка партії УДАР – це аванс з боку виборця: «Підтримка УДАРу – це очікування виборців, бо реальних кроків ця політична сила поки не продемонструвала».
Він висловив певні застереження щодо партії УДАР і зазначив, що це не стільки «золота акція», як «сіра конячка».
«Насправді, діяльність цієї політичної сили не прогнозована. Це може бути Тігіпко №2, який йшов як незалежна третя сила, а в результаті став членом владної команди. Тому таку відмову можна сприймати як тривожний сигнал», - заявив політолог Юрій Шведа.
Політолог, професор Антоніна КОЛОДІЙ зазначила, що за логікою, коаліційні угоди підписують вже після оголошення результатів виборів, коли стає відомий новий склад парламенту, адже саме тоді починаються торги - залежно від того, скільки хто здобув мандатів.
З приводу того, чи спробує УДАР розіграти у новому парламенті «золоту акцію», політолог зазначила: «І так, і ні . Моя позиція така, що подібні угоди напередодні виборів не зовсім доречні, адже залежно від того, хто скільки здобув підтримки на виборах, відбувається торг за посади».
Окрім того, політолог зазначила, що в теперішніх умовах коаліція у Верховній Раді є дуже умовним явищем, бо із поверненням до старої Конституції особливої ролі вона не відіграє.
«Треба було ще від початку виборчої кампанії орієнтуватися на те, щоб до парламенту за підсумками виборів потрапило, як можна більше політичних сил, не орієнтованих на Партію регіонів. При розумні політиці та зваженому підході шляхом переговорів можна було б сформувати широку коаліцію», - зазначила Антоніна Колодій.
Вона також додала, що зрозумілою є позиція партії УДАР, адже вона відіграє роль третьої політичної сили між двома конфліктуючими сторонами. Але про наміри Кличка приєднатися до провладної партії говорити зарано, хоч там є різні люди, і не всі вони можуть бути бійцями, які відстоюватимуть демократичні орієнтири і тенденції до зміни панівного режиму.
Подібну думку висловив і політолог Віктор НЕБОЖЕНКО: «Я не думаю, що УДАР приєднається до Партії регіонів чи КПУ у новій Верховній Раді, ця політична сила спробує зберегти свою незалежність. У партії дуже хороший рейтинг, який має позитивну тенденцію зростання. Причин для його падіння чи сповільнення наразі немає».
Він також додав, що для ВО «Свобода» така угода є важливою, адже вона балансує на межі проходження.
«Вага в політиці "УДАРу" тільки зростає, тому опозиції було так потрібна ця угода, щоб закріпити свої позиції. Але акцент на "УДАР" з боку опозиційних сил є свідченням того, що політичне лідерство Кличка визнають політичні лідери інших політичних сил. Може статися так, що за підсумками виборів саме Кличко претендуватиме на роль лідера об’єднаної опозиції», - додав Небоженко.
Виконавчий директор ЛОГО КВУ, політолог Оксана ДАЩАКІВСЬКА переконана, що УДАР у парламенті спробує розіграти «золоту акцію» і це природньо. Але все залежатиме від того, наскільки партія почуватиметься самостійним суб’єктом у парламенті.
Вона також додала, що, можливо, за результатами виборів саме УДАР перехопить ініціативу формувати коаліційну більшість у парламенті.
«Відмова з боку лідера партії "УДАР" виглядає логічним, адже не виключено, що, за результатами виборів, не Об’єднана опозиція, а саме "УДАР" формуватиме коаліцію. Тобто, є аргументи на користь такого рішення, але тільки вибори покажуть, хто буде формувати коаліцію», - сказала Дащаківська.
Політолог також наголосила: «Хочеться нагадати політичним силам, щоб вони не забували, що ми живемо за Конституцією іншого зразка, і формування уряду буде відбуватися за ініціативи не лише парламенту».
Підготувала Анна Новик.
Фото: klichko.org