Громадянська мережа ОПОРА оприлюднила результати дослідження індексу публічності місцевої влади у Львові. Рівень публічності вимірювався за трьома критеріями: прозорість, відкритість та підзвітність суб’єктів місцевого самоврядування. Об’єктами аналізу стали міські голови обласних центрів України, виконавчі органи та депутати міських рад. Дослідження проводилося у всіх обласних центрах, крім Донецька, Луганська та Сімферополя.
У загальному рейтингу публічності міської влади Львів потрапив до категорії «Низький рівень» і посів 11 місце в Україні з індексом 53%. Це на 4 відсотки більше, ніж торік, проте на 8% менше, ніж два роки тому.
Заради справедливості слід зазначити, що до категорії «Публічні міста» (індекс 81-100%) не потрапило жодне українське місто. П’ять найкращих обласних центрів розташувалися в категорії «Задовільний рівень»: Івано-Франківськ одержав 71%, Вінниця – 70%, Київ – 69%, Луцьк – 67% і Суми 63%.
Решта обласних центрів опинилися в категорії «Низький рівень», що охоплює діапазон від 41% до 60%. До категорії «Непублічні міста» (40% і менше) не потрапило жодне місто.
Міський голова
Міський голова Львова у рейтингу публічності міських голів посів нижчу сходинку, ніж його місто в цілому – з 48% він опинився на 16 місці. На позір такий результат може здатися несподіваним, з огляду на імідж Андрія Садового як відкритого мера відкритого міста, проте об’єктивні характеристики засвідчують невисокий рівень публічності.
Основним недоліком Андрія Садового, на думку фахівців ОПОРИ, є недоступність для мешканців міста. За словами Ірини Швець, для того, щоб потрапити на прийом до бургомістра, потрібно записатися у секретаря, через кілька тижнів зустрітися із заступником, і тільки тоді – можливо – безпосередньо із мером.
Ще одним мінусом є закритість кадрової політики. Для прикладу, на сайті Вінницької міської ради наявна відкрита інформація про всі призначення, що відбуваються в межах міських органів влади, натомість у Львові це робиться непублічно й непрозоро.
Врешті, міський голова Львова продовжує практику звітування за свою роботу на «Арені Львів» перед обраним (запрошеним) колом осіб, що унеможливлює контакт із громадою.
Додамо, що найгірший показник за цим критерієм продемонстрував Дніпропетровськ, чий мер єдиний потрапив до категорії «Непублічний міський голова» з 39%. Більшість опинилися в категорії «Низька публічність», ще 8 мерів – у категорії «Задовільний рівень» (найкращий – мер Луцька, далі – Івано-Франківськ, Київ, Вінниця, Чернівці, Кіровоград, Херсон та Суми).
Виконавчі органи міської ради
Виконавчі органи Львівської міської ради показали найвищий показник серед суб’єктів міської влади й із 66% потрапили до категорії «Задовільний рівень». Усі виконавчі органи звітують про свою діяльність безпосередньо перед територіальною громадою, а на сайті міської ради створено розділ «Звіти», де розміщені основні показники розвитку окремих галузей (щоправда, повноцінні звітні документи розміщені лише для окремих управлінь). Гірша ситуація з оприлюдненням звітів про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку.
З іншого боку, зазначила фахівець ОПОРИ Наталя Радиш, ЛМР можна похвалити за оприлюднення дохідної та видаткової частин бюджету.
Серед позитивних практик ЛМР можна назвати також оприлюднення інформації про всіх радників міського голови (згідно з даними, він має трьох штатних та 28 позаштатних радників), створення окремого сайту Управління комунальної власності та публікацію протоколів депутатських комісій.
Позитивною новинкою 2015 року стала електронна карта, що містить інформацію про розроблені детальні плани територій міста, а також календар громадських слухань з різних питань.
Депутати
Чи не найбільшою проблемою, причому по всій країні, лишається питання звітування депутатів місцевих рад про свою діяльність. Львівська міська рада не затверджувала графіків звітування ні цього року, ні попереднього. Немає звітів про роботу депутатів ЛМР за останній рік і на сайті ради. Станом на середину вересня на порталі розміщені звіти про виконання депутатських повноважень за 2010-2015 роки лише двох представників територіальної громади – Андрія Рікоти та Василя Горона.