Представники Національної ради з питань телебачення і радіомовлення провели моніторинги місцевих телеканалів на дотримання ними гендерного балансу у висвітленні новин та ефірах.
На Львівщині об’єктами моніторингу стали 3 місцеві телеканали: “NТА”, “Перший Західний” і “ПравдаТУТ Львів”. В результаті опрацювання 105 сюжетів, 35 з кожного телеканалу, експерти дійшли висновку, що сюжети здебільшого гендерно збалансовані (33%) або ж гендерно нейтральні (45%).
За результатами моніторингу, співвідношення жінок і чоловіків у новинних сюжетах залишається нерівноцінним. Серед експертів/експерток і героїв/героїнь сюжетів переважають чоловіки, а кореспондентами/кореспондентками більше ставали жінки. Співвідношення жінок і чоловіків в ролі ведучих - рівне.
Телеканали відзначились використанням фемінітивів в своїх новинах: найбільша їх кількість присутня в сюжетах на телеканалі “Перший Західний”(16), найменша - “Правда тут Львів”(4). Проте, використовувалась і непрофесійна лексика: означення професії у чоловічому роді щодо жінок (“президент”, “концертмейстер”, “куратор”, “начальник”).
Експерти національної ради також зафіксували, що зі 105 сюжетів чоловіки 60+ стали героями у 16, а жінки 60+ стали героїнями лише 6 сюжетів. Також щодо жінок віку 60+ використовувались здрібнілі жалісливі форми “біднесенька”, “старенька”, “бідолашна”.
Проте, в результатах моніторингу зазначено, що не в новинах відсутні висловлювання, які б мали дискримінаційні ознаки “доброзичливого сексизму” на зразок: “окраса колективу”, “ніжні красуні”. Телеканали міста також не використовували принизливих здрібнілих гендерно стереотипних форм, таких як “жіночки”, “красуньки”, “розумниці”.
Тема війни наявна у більшості новинних сюжетів (44%). В них використовували і фемінітиви, зокрема: захисниця, військова, героїня, медикиня, військовослужбовиця, волонтерка. Та більшу видимість в цих сюжетах мають експерти та учасники, аніж експертки й учасниці. Також не відбулось висвітлення теми реінтеграції жінок-ветеранок у суспільство.
Серед недоліків Національної ради виділила нечасте застосування гендерно паритетної лексики та мале висвітлення події з життя жінок 60+. Загалом, показники, місцевих та регіональних телеканалів задовільні, але як зазначив член Національної ради, Максим Онопрієнко: “Завжди є простір для вдосконалення”.
Циган Людмила