Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Через карантин на Волині безробітних – майже вдвічі більше

На Волині тих, хто втратив роботу на 91% більше, аніж торік. В обласному центрі зайнятості кажуть, що на одну вакансію 8 бажаючих і розповіли як бути конкурентоспроможним. Про це повідомив власкор Гал-інфо.
Директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк

Директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк каже, що на ріст безробіття вплинув карантин. Але попри це, виплата по безробіттю зросла й принцип нарахувань змінився.

«Карантин пройшов на ринку праці з негативними тенденціями, як і світовий спад економіки. Ми бачимо негативні тенденції безробіття у різних ТОПових країнах зокрема, в США, тож і Україна не стала винятком. Відповідно, це відчули й волиняни.

Так, станом на 1 липня 2020 року, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, на 91% збільшилася чисельність безробітних. Ми розуміємо, що на початку карантину постанова Уряду про обмежувальні заходи зупинила діяльність багатьох підприємств, зокрема в галузі надання послуг та торгівлі, бо закрилися ринки, ресторани, готелі. Як результат - роботодавці не могли заробляти, отримувати дохід і платити зарплату», - розповідає Роман Романюк.

Також він додає, що недобросовісні роботодавці змушували людей писати заяви на звільнення і вивільняли працівників, які приходили на облік у центр зайнятості.

«Також на збільшення числа безробітних вплинуло те, що багато людей повернулися з-за кордону. Як нам розповідали люди, які ставали у нас на облік, що на початку карантину вирішили повернутися, аби побути з рідними та близькими, бо життя і здоров'я своє та рідних – велика цінність. Ще один фактор, який вплинув на збільшення кількості людей, це те, що стала спрощена процедура подачі документів. Треба було заповнити дві заяви у дистанційному режимі, сфотографувати їх і надіслати на поштову скриньку чи кинути у скриньку біля центру зайнятості. Це ставало підставою для отримання допомоги день у день, не залежно від статті звільнення. Раніше було: якщо працівник звільнився за власним бажанням, то перші три місяці йде відтермінування допомоги по безробіттю. Нині, у період карантину одразу безробітний одразу отримує відповідний статус і допомогу. Також збільшено мінімальний розмір по безробіттю. Раніше був 650 гривень, зараз тисяча.

Не можна казати, що тільки 91% людей втратили роботу. Я припускаю, що в період карантину втратили роботу значно більше людей, бо не всі звернулися в центр зайнятості. Були люди, які самі знайшли роботу, переорієнтувалися. Ми розуміємо, що в країні існує нелегальна тіньова зайнятість. Втім, мало докладається зусиль щоб це побороти», - наголошує директор обласного центру зайнятості.

Сьогодні, зі слів Романа Романюка, на обліку стоять 15600 безробітних осіб, а на початок карантину 12 березня було 9100.

«Втім, як би там не було, життя подовжується і ми працевлаштовували, бо магазини працювали, були вакансії медиків, сфера логістики, водії, кур’єри та сезонні працівники в агросекторі. Як результат, ми працевлаштовували щодня 30-40 людей по Волині в період карантину. Нині працевлаштовуємо 100-120 людей у день. Хочемо цей показник підняти, втім, база вакансій зменшилася у два рази. Було 4 тисячі вакансій на початок карантину в базі області, то зараз 2100. Навантаження на одну вакансію приблизно 8 на одну. На початку карантину було на вакансію дві людини.

Зараз починають відновлювати активність сфери торгівлі, надання послуг, бо працюють ресторани, кафе також сфера логістики: експедитори, водії, кур’єри. Також зараз ТОПові підприємства потребують кризи-менеджерів. Тобто фахівців, які в складний момент можуть виходити на нові ринки збуду, переорієнтовувати роботу, оптимізовувати виробництво. Такі вакансії пропонують зарплату 1-2 тисячі доларів. Втім, не кожен безробітний може потрапити на таку вакансію, бо треба мати досвід, знання, володіти кількома мовами.

Щодо зарплати, то бачимо на сьогодні на ринку праці велика пропозиція робочої сили, відповідно оплата впала. Для прикладу, на початок карантину на посаду водія 8 тис грн. було не реально знайти підходящого працівника, то сьогодні на таку посаду на зарплату 7 тис грн. стоїть 5-6 кандидатів. Маючи з кого вибирати, роботодавці зменшують зарплату. До карантину середня зарплата на всі 4 тисячі вакансій становила 6,6-6,7 тис грн, нині 6-6.2 тис грн. В основному це розмір посадових окладів. Звісно є і система мотивації. Втім, приблизно, середня зарплата у вакансіях впала на 500 грн», - розповідає Роман Романюк.

Він додає, що сьогодні роботодавець шукає іншого працівника, ніж 10 років тому.

«От для прикладу, в 2007-2008 роках пунктом номер 1 був досвід роботи, то сьогодні, майже всі роботодавці роблять ставку на м’які соціальні навички: щиро працювати та мати комунікативні здібності, а все решта в процесі можна навчитися. Тобто зараз більш конкурентоспроможний той, хто проявить більше бажання до праці, ніж інші», - наголосив директор обласного центру зайнятості та додав, що аби бути конкурентним на ринку, треба, щоб горіли очі.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ