Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Чого вдалось досягти Львову в галузі освіти: звіт за 2017 рік

Сьогодні, 30 січня, звітувала директор департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Галина Слічна про роботу у 2017 році.
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Коротко про освіту. Львів першим в Україні запровадив фінансову підтримку приватних шкіл та садочків, для сприятливих умов навчання дітей з особливими освітніми потребами у колективах загальноосвітніх навчальних закладів введено додаткові посади вихователя (асистента вчителя) та практичного психолога, та про освіту, як пріоритетну галузь міста.

Департамент гуманітарної політики прозвітував про діяльність у 2017 році у галузі молоді та спорту

Детально про освіту. Як повідомила прес-служба Львівської міської ради Галина Слічна зазначила таке: «Освіта має значний вплив на всі аспекти життя і діяльності міста. Стан освіти в сучасному світі складний і суперечливий. Сьогодні освіта розглядається як стратегічний пріоритет міста.

Цьогоріч прийнято закон України «Про освіту». І приємно те, що напрацювання та методики, які давно використовуються та працюють в місті, стали основою для нового закону. Найголовніше завдання — розвивати творчу креативну особистість, її здібності та інтереси.

Освіта у Львові – це постійний пошук педагога попри усталені норми, це делегування учням можливості прийняття самостійного рішення, це впровадження нових європейських методик, креативних освітніх проектів для педагогів як «перезавантаження» педагогічної свідомості, це «STOP» педагогічному вигоранню та вагома фінансова мотивація вчителя.

Так, є ще проблеми, є стереотипи, існує небажання змінюватись. Але ми рухаємось вперед і прогресивні кроки змін ламають стереотипи і перешкоди», - зазначила Галина Слічна, директор департаменту гуманітарної політики ЛМР.

Основним показником надання якісних освітніх послуг є те, що з 2010 року Львів займає перші місця в Україні за результатами ЗНО. У 2017 році місто отримало перше місце в Україні за рівнем знань випускників. 31 особа, яка набрала 200 та 400 балів за результатами ЗНО, отримала грошову винагороду у розмірі відповідно 2 тис. грн. та 4 тис. грн. в рамках реалізації міської Програми підтримки обдарованої молоді.

Відповідно до рейтингу загальноосвітніх шкіл України за підсумками ЗНО 2017 року у ТОП-200 ввійшло 15 навчальних закладів міста (2 місце після Києва).

Маємо значні перемоги на міжнародних олімпіадах та конкурсах. 30 найталановитіших учнів, переможців та учасників міжнародних та всеукраїнських конкурсів і олімпіад отримали премії міської ради в розмірі по 10 тис. грн., а також мали можливість отримати фінансову підтримку для участі у цих заходах.

Впродовж 5 років спільно з вишами та ІТ-компаніями Львова проводяться міські учнівські інтернет-олімпіади з базових дисциплін. Переможці нагороджуються цінними призами від міста та компаній-спонсорів.

У міському бюджеті на реалізацію зазначеної програми передбачено 800 тис.грн.

З метою розвитку інтелектуального мислення та логіки, вперше в Україні введено Програму розвитку шахів. У всіх школах та п’ятдесяти відсотках садків працюють шахові гуртки.

Третій рік поспіль впроваджується програма «Успішний педагог», яка дає змогу отримати премії по 25 тис.грн. найкращим представникам цієї професії, що є унікальним прикладом серед інших міст України.

Впродовж останніх років особлива увага звертається на створення сучасного освітнього середовища. Закупили у всі школи  мультиборди (107 на суму 17, 6 млн. грн.), 50% шкіл отримали сучасне демонстраційне та лабораторне обладнання для кабінетів фізики (46 кабінетів на суму 7,3 млн.грн.), для кабінетів інформатики та математики придбано 3-Д принтери (38 шт. на суму 950 тис. грн.). Окрім того, створено 9 сучасних фізико-хімічних лабораторій (2,6 млн. грн.) та  відновлено 7 шкільних майстерень (1715,00 тис. грн. ). У школах, які показують високі результати з іноземних мов, обладнано лінгафонні кабінети (3 кабінети – 580 тис.грн.).

Цьогоріч спільно з ІТ-компаніями організовано та проведено навчання для вчителів щодо роботи з обладнанням та програмами, які використовуються для мультибордів та 3D принтерів.

П’ять шкіл м. Львова  беруть участь в експерименті нового державного стандарту початкової освіти, а саме: ЛЗШ «Світанок», ССЗШ № 66, СЗШ № 99, НВК «Малюк», «Дивосвіт». Вчителі цих закладів вже з вересня навчають учнів 1-их класів за модельною навчальною програмою, розробленою на основі проблемно-пошукового підходу. Усі вчителі, котрі працюють в експериментальних класах, пройшли відповідне навчання.

З бюджету розвитку міського бюджету м. Львова на матеріально-технічне забезпечення реалізації пілотного проекту виділено 500 000 грн.

У 2017 році розпочато реалізацію пілотного проекту у перших класах окремих навчальних закладів міста «Школа повного дня». В рамках зазначеного проекту в школах навчально-виховний процес триває впродовж 8-ми годин. В першій половині дня -  навчальна діяльність загальнопізнавальними темами, яка проходить в ігровій формі, відбувається робота в групах, інтерактивна діяльність. Зокрема, дітей навчають читати методикою від тексту до букви. В другій половині дня обов’язковими режимними моментами є творчо-розвивальна і екскурсійно-пізнавальна діяльність. Щодня діти беруть участь у різноманітних екскурсіях, відвідують гуртки, мають ранкові зустрічі та тихе читання. Працюють у режимі «Школа повного дня» на базі 1-х класів з 1 листопада 2017 року: ЛСЗШ «Школа радості»; ЛСЗШ І ступеня «Джерельце»; СЗШ № 77; СЗШ № 98.

Успішно реалізуються проекти «Friendly school», «Електронний журнал», «Година коду», «Навігатор до фінансової свободи», «Маленький Принц. Львів, що любить тварин», «Курси аніматорів», «Exit Tour», «Покликані до любові та витривалості», «Навігатор по етикетках», «Фотографія, що оживає», «Перлини Галицької корони», «Львів: від легенд до історичних фактів», «Львівське рондо», «Уроки дипломатії», «Екологічне виховання. Сортування відходів. Сталий розвиток», «Сонцелеви», «Пленерні уроки», «Real Life», «LvivTeensTalk», «1+1», «Школа становлення сучасного вчителя», «Маленькі кроки до великого успіху».

На виконання Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017-2020 роки забезпечено обладнанням, в тому числі пневматичними гвинтівками, бронежилетами і кевларовими касками, кабінети предмету «Захист Вітчизни» у 7 навчальних закладах м. Львова на загальну суму 617,577 тис. грн. у кабінетах встановлено охоронну сигналізацію на суму 70,2 тис. грн. і виведено її на пульт служби державної охорони.

Проведено 3 теренові ігри: «Готуюсь до служби в армії», «Лицарі духу» і міський етап Всеукраїнської патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), організовано відзначення Дня Героїв, 75-ої річниці від створення УПА, Дня Героїв Небесної Сотні, проведено районні і міський відбіркові тури XVIII Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю мистецтв «Сурми звитяг», змагання з кульової стрільби «Шляхами Героїв», патріотичний мистецький фестиваль «Пам’ятаймо про наших героїв, що за волю поклали безцінне життя!» на базі СЗШ № 27 м. Львова ім. героя Небесної Сотні Юрія Вербицького,  організовано кінопоказ фільмів режисера Тараса Химича – «Хроніка УПА», 1, 2 ч., «Легіон» у мережі кінотеатрів «Планета Кіно» для учнів 9-х класів 7-ми львівських шкіл з 9 до 13 жовтня 2017 року до відзначення Дня Захисника України та 75 річниці УПА та інші заходи національно-патріотичного спрямування.

«Окрім того, пріоритетним залишається максимальне охоплення дітей дошкільною освітою. У 90-х роках багато садків було продано та перепрофільовано. Тому ми робимо все, щоб повернути орендовані приміщенні та відновити там роботу дошкільних закладів. За останні роки вивільнено від оренди 13 приміщень колишніх садків, у яких відновлено роботу дошкільних груп або проводяться ремонтні роботи. Слід зазначити, що впродовж 2014-2017 років додатково відкрито 82 групи (7 груп - 2014 рік, 15 груп - 2015 рік, 36 груп - 2016 рік, 29груп -  2017 рік ), що дало змогу додатково охопити дошкільною освітою 2500 дітей», - додала Галина Слічна.

На відновлення роботи дошкільних закладів у  2017 році було виділено 25  млн.грн., у 2018 році – 22, 5 млн. грн.

Львів - одне із перших міст України, яке підтримало та активно розвиває інклюзивну освіту, оскільки інклюзивні системи забезпечують кращу якість освіти для всіх дітей. Школи створюють середовище, у якому діти навчаються взаємодіяти з навколишнім світом за межами їхніх родин. Львів – єдине місто в Україні, яке передбачило дофінансування заробітної плати асистентам вчителів, які працюють в інклюзивних класах.

У місті започатковано Програму фінансової підтримки дошкільних та загальноосвітніх закладів освіти Львова приватної форми власності, яка передбачає фінансову підтримку в розмірі 30% від нормативу бюджетного забезпечення однієї дитини (учня) на відповідний бюджетний рік. Фінансову підтримку отримали 11 приватних навчальних закладів м. Львова на суму 2,6 млн. грн.

Впродовж останніх років фінансування освітньої галузі з бюджету міста постійно зростає.

Держава передала основні фінансові функції на місця, залишивши за собою лише оплату праці педагогічних працівників. Місто фінансує усі незахищені статті, енергоносії, харчування учнів.

Окрім цього, місту передано на фінансування професійно-технічні навчальні заклади. Розмір фінансової підтримки ПТНЗ становив у 2017 році 214 млн.грн., а на 2018 передбачено 288 млн. грн. з міського бюджету. Хоча місто не отримало жодних повноважень щодо діяльності та управління цими закладами, окрім призначення та звільнення керівників  установ із січня 2018 року.

Не зважаючи на те, що багато міст України відмовилися від фінансування харчування для дітей у школах, у місті Львові збережено харчування для всіх пільгових категорій дітей, учнів 1-4 класів, дітей учасників АТО та дітей із багатодітних родин, на що у 2017 році використано 55 млн. грн. із міського бюджету.

У 2017 році фінансування галузі освіта становило 29% від загальноміського бюджету (1,6 млрд. грн.), у 2018 році це буде 32% (1,8 млрд.грн), враховуючи ці витрати, що не передбачені державою.

Відповідно до Стратегії розвитку міста пріоритетом стає відновлення спортивної інфраструктури, створення належних умов для навчання та перебування дітей у навчальних закладах, а також облаштування спеціальних умов для дітей з особливими потребами.

Тому кількість коштів для проведення капітальних ремонтів у навчальних закладах у бюджеті розвитку міського бюджету постійно зростає. На проведення ремонтних робіт у школах та садках у 2017 році  виділено 159 млн. грн.

Проведено ремонті роботи харчоблоків та санвузлів, пралень, спортивних майданчиків та спортивних залів, відновлено роботу басейнів.

У міському бюджеті розвитку на 2018 рік передбачено 102,9 млн. грн., в т.ч. на придбання обладнання - 8,8 млн. грн.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ