Слухай онлайн
Здоров'я

Чим запивати ліки? Коли приймати? Що їсти потім?

Чим запивати ліки? Коли приймати? Що їсти потім? Відповіді на ці питання дала в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун.

Як зазначила Супрун, якщо для одних препаратів критичної різниці немає, то з іншими потрібно бути дуже обережними. Недотримання інструкції застосування призведе до того, що ліки будуть недієвими або ж завдадуть шкоди.

То що ж робити? Коротка відповідь: питайте в лікаря та читайте інструкцію. Довгу відповідь надаємо в цьому дописі:

Вода — безпрограшний варіант. Краще випийте повну склянку. Це покращить засвоєння ліків.

Якщо на ліках написано “вживати під час прийому їжі”, це означає, що разом із їжею або протягом 30 хвилин після.

Якщо сказано “натщесерце”, значить, не можна їсти принаймні дві години до прийому ліків і півгодини після. Кислотність шлунку, наявність жовчі, харчових волокон чи іонів металів впливає на біодоступність ліків. Тобто чи засвоїться саме та кількість діючої речовини препарату, яка вам потрібна.

Якщо немає води, можна запивати ледь теплим чаєм. Для більшості ліків немає значення, але найкраще це вода.

Не запивайте ліки газованими напоями, особливо якщо препарат слід пити натщесерце – такі ліки мають якомога менше бути в кислому середовищі, а солодкі газовані напої як раз кислі.

Кавою краще не запивати, хоча суворої універсальної заборони немає. Кофеїн може взаємодіяти із низкою препаратів, що руйнуються тією ж системою знешкодження, що і кава. Тому їх одночасне споживання призведе до того, що в крові буде забагато і кофеїну, і ліків. Уважно читайте інструкцію і не пийте ліки разом із кавою, якщо це заборонено.

Каву заборонено споживати одночасно із ефедрином, бо це може надто сильно стимулювати серце.

Молочні продукти можуть стати на заваді засвоєння антибіотиків ципрофлаксину або норфлаксину. Тож якщо приймаєте антибіотики, вживайте молочні продукти щонайменше після двох годин, як випили ліки.

Деякі препарати, як то різедронат (для лікування остеопорозу) взаємодіють із іонами кальцію та заліза. Тому їх можна запивати лише водою і приймати натщесерце.

Не збільшуйте дозу. Більше не означає краще.

Якщо ви любите грейпфрути, і приймаєте ліки, перевірте їх сумісність. Грейпфрути і ще низка фруктів впливають на біодоступність деяких ліків, що викликає побічні ефекти.

Щодо ліків і алкоголю є багато нюансів. Готуємо окремий пост про це. Наразі ж запам'ятайте, що безпечної дози алкоголю не існує, і запивати ліки алкоголем не слід.

Інколи пігулки і таблетки важко ковтати. Причина - так звана дисфагія.

У такому випадку винні не самі ліки, а певне порушення роботи м’язів чи нервів глотки, можливо навіть, збільшенні щитоподібної залози.

Якщо Вам важко ковтати ліки, повідомте про це лікарю. Слід з’ясувати, чому так. Також, попросіть прописати ліки в іншій формі: крапель чи порошку. Насамкінець, якщо важко проковтнути таблетку, то розітріть її в порошок чи розділіть на частини. Пам’ятайте, капсули дрібнити неможна. Для правильного засвоєння препарату важлива облатка.

У будь-якому разі уважно читайте інструкцію до ліків і чітко її дотримуйтеся.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...

");