Освітній проект мережі лабораторій «Сінево» Curiosity Month розповів про найчастіші помилки щодо здавання і дослідження аналізів. Завдання «допитливого місяця» — спростувати поширені міфи й страхи про медичні тести й підвищити грамотність українців стосовно власного тіла й здоров'я.
1. Замість сечі можна здати чай, і лабораторія не помітить підміни.
Прилад, звісно, не покаже, що людина схожа на яблуко або чайний кущ, адже машина не розуміє, що аналізує, а лише визначає, скільки в дослідженій рідині глюкози, білків, ферментів тощо.
2. Для виявлення гельмінтів кал слід здавати на повний місяць.
Це неправда. Достатньо розуміти місце проживання гельмінта і його життєвий цикл.
3. Усі аналізи треба здавати вранці натщесерце.
Поголодувати краще перед здаванням аналізів крові, і це не забаганка «лихих лікарів». Просто після їжі в крові з'являється багато продуктів розпаду жирів, що спотворює результати. Усі інші біологічні матеріали здавати натще не обов'язково.
4. Якщо лабораторія не зробить аналізів у день здавання, результат буде неточний.
Часом пацієнти вимагають «терміново і негайно» вивчити їхні зразки, оскільки аналізи «швидко псуються». Це не зовсім так. У кожного тесту є свої часові рамки точності. Для більшості зразків термін зберігання в спеціальних умовах перевищує один день. Одначе деякі дослідження необхідно виконувати в день взяття біоматеріалу.
5. Аналіз крові може показати, курить людина чи ні.
Часто цього бояться підлітки, які приходять із батьками. Насправді для цього потрібно проводити дослідження за спеціальною методикою, а загальний аналіз крові не покаже нікотину чи продуктів його розпаду. Характерних лише для курців показників немає.
6. Прилади в лабораторії не розрізняють аналізів дорослих і дітей.
Правда в тому, що обладнання не визначає відмінності за статтю чи віком, а лише оцінює рівні показників, що відрізняються залежно від віку, статі й захворювання.
7. Якщо перед здаванням аналізу крові на цукор з'їсти багато солодкого, обладнання може показати цукровий діабет.
Солодкий десерт справді підвищить рівень глюкози в крові, але це недостатня підстава для діагнозу. Існує тест на рівень глікованого гемоглобіну в крові (HbA1c), він визначає середній рівень глюкози за останні 3 місяці і не залежить від того, чи їла людина щось солодке напередодні. Такий тест найкращий для діагностики цукрового діабету.
8. Після дослідження залишки аналізів просто викидають.
Не вірте страшилкам про вилиті на подвір’ї відра крові. Насправді біоматеріал знезаражують, обробляють і передають спеціальній компанії, яка повністю утилізує аналізи.
9. Якщо отримані результати аналізів з двох різних лабораторій відрізняються, значить один із них помилковий.
Результати тестів можуть відрізнятися через відмінні методики, апаратуру, умови зберігання і час здавання. Варто враховувати, що різні лабораторії можуть використовувати різні одиниці вимірювання. У таких випадках, хоч показники й відрізнятимуться, результати аналізів можуть бути однакові.