Після тимчасового відновлення призову на строкову службу до лав Державної прикордонної служби України минуло більше року. За цей час керівництву відділу прикордонної служби "Смільниця" вдалось виховати кілька десятків військовослужбовців, частина з яких вже підписала багаторічний контракт і продовжує охороняти державний кордон України. Про те, як сором'язливі юнаки стають витривалими та сміливими військовими і щоденно охороняють межі нашої держави, читайте у спеціальному репортажі "Гал-інфо".
З самого початку у підрозділ "Смільниця"прибули для проходженняслужби 65 військовослужбовців-строковиків віком від 18 до 23 років. Після року сумлінної служби 9-теро з них вже вирішило пов'язати своє життя з ДПСУ і підписало контракт про проходження військової служби на три роки, ще 4 невдовзі підпишуть його на півроку, розповідає заступник начальника ВПС "Смільниця" з персоналу майор Сергій Шестопал.
Контракт навіть на найкоротший термін дає змогу керівництву відділу ще більше заохотити солдата до довгострокової служби на 5 або ж більше років. Відмінність служби за контрактом від служби строковиків полягає у тому, що "контрактник" отримує заробітну плату (від 8 тисяч гривень), працює за змінним графіком і проживає не в казармі, а у власному домі, звідки приїжджає на службу.
Військові ДПСУ, які підписали контракт про проходження служби, попадають під ротацію першочергово. Це означає, що тих, хто ніколи не служив в зоні АТО, першими відправляють на Схід України. Там вони потрапляють у військові комендатури на другу лінію розмежування (близько 20 км від лінії фронту), де проходять службу один рік. А ті, кого направили служити у штаб, проводять там два роки, після чого знову відбувається ротація. Як наголошує керівництво ВПС "Смільниця", перед підписанням службового контракту військові дізнаються про всі його умови, зокрема і про те, що доведеться перебувати у зоні АТО. Таким чином, солдати роблять повністю свідомий вибір, і у лавах ДПСУ залишаються служити тільки віддані військові.
Під час навчання та служби у ВПС "Смільниця" у строковиків - солдатські умови. У них є певний розпорядок дня - години роботи та відпочинку. Наряд триває не більше 8 годин на добу з перервами, або 4-5 годин без перерв. Ще 8 годин відведено на сон, а решту часу строковики займаються професійною підготовкою та спортом, а також наводять порядок у службових приміщеннях. Під час відпочинку їм дозволено користуватись мобільними телефонами, але лише для того, щоб зателефонувати рідним - доступу до інтернету у відділі прикордонної служби немає. Як розповідає начальник ВПС "Смільниця" майор Ігор Сірий, батьки строковиків самі часто телефонують керівництву, аби розпитати про своїх дітей. У дозволений час вони також можуть приїхати до відділу і відвідати солдатів. У контрактників, своєю чергою, є денні та нічні зміни, під час яких вони проводять різноманітну роботу. Окрім цього, за кожним контрактником "закріпений" один із солдатів-строковиків.
Строковики перебувають у менш суворих умовах ніж контрактники, зізнається майор Сірий. Разом з тим, на думку керівництва ВПС, такі солдати більш сумлінно та відповідально виконують свою роботу, адже, відірвані від сім'ї та дому, вони фактично живуть службою у ДПСУ. Окрім цього, строковиків, на відміну від контрактників, які працюють позмінно, залучають до служби кожного дня. Таким чином, солдат щоденно перевіряє певну ділянку кордону, а тому краще орієнтується в ситуації, ніж контрактник.
Служба строковиків 2016-2017 рр. невдовзі завершиться. Неофіційним, але одним з основних завдань цього призову було переконати якомога більше солдатів підписати контракт про проходження військової служби. Керівництво відділу в Смільниці розповідає, що план поповнення лав ДПСУ вдалось реалізувати, хоч і зізнається, що штат не є заповненим на 100%. До слова, близько 1/4 від усієї кількості контрактників становлять жінки, які проходять службу на кордоні з власної ініціативи.
Як відомо, відновлення призову на строкову службу до Державної прикордонної служби України було тимчасовим і не матиме продовження у найближчому майбутньому. І хоча офіцерам вдалось заангажувати солдатів до довготривалої служби в ДПСУ, однак більшість досвідчених військовослужбовців не проти, аби ще більше молодих хлопців поповнило їхні лави.
Далі буде...