«Make America Great Again»: чим запам’ятався минулий 45-й і майбутній 47-й президент США, і що можна очікувати невдовзі.
Шлях Дональда Трампа на посту президентства розпочався з вступу в президентські перегони в 2015 році. До цього моменту в бізнесмена не було досвіду політичної діяльності, проте він став популярним завдяки своїй манері говоріння - прямо і відкрито, не обмежуючись в висловлюваннях. Як зазначали Politico, “він говорить те, в що вірить, а не те що хочуть люди”. У своїх промовах Трамп визнавав основними проблемами США нелегальну імміграцію, офшори американських робочих місць, національний борг Сполучених Штатів та Ісламський тероризм.
У листопаді 2016 року Дональд Трамп переміг на виборах президента США, обійшовши кандидатку від демократів Хілларі Клінтон. А в січні 2017 відбулась його інавгурація на пост 45-го президента США.
Вже в перші дні після інавгурації президент підписав указ про будівництво стіни на південному кордоні США з Мексикою, яку обіцяв спорудити під час виборів. А також указ про «екстремальний відбір» іммігрантів, який на невизначений термін зупинив прийом біженців з Сирії та заморозив на 120 днів програму прийому біженців із Ірану, Іраку, Ємену, Лівії, Сомалі та Судану.
В листопаді 2017 року Дональд Трамп заявив про вихід з Паризької кліматичної угоди, а його адміністрація скасувала екологічні норми, заявляючи, що вони завдають шкоди бізнесу і надають перевагу іншим країнам перед США. Але сам вихід стався лише в 2020 році, адже правила угоди перешкоджали вийти з неї протягом перших трьох років після її ратифікації.
Ще одним моментом в його діяльності була митна війна з Китаєм, яка тривала 18 місяців і, попри загальне покращення ситуації по безробіттю і середньому заробітку громадян США, все ж коштувала американським компаніям мільярди доларів, уповільнювала зростання економіки і створення нових робочих місць.
Щодо Росії Дональд Трамп відзначився своєю неоднозначністю. Як повідомляло видання “The Washington Post”, під час зустрічі з донорами в 2024 році він заявляв, що розбомбив би Москву і Пекін, якби Росія вторглася в Україну або Китай окупував Тайвань за його президентства. Проте, BuzzFeed News, з посиланням на джерела в дипломатичних колах, стверджували, що Трамп в 2018 на саміті «Групи семи» згадував, що Крим має бути частиною Росії, бо там більшість людей говорить російською мовою.
Та, незважаючи на це, в липні 2018, після зустрічі Трампа і Путіна в Гельсінкі, посольство США в України повідомили, що державний секретар США Майк Помпео проголосив «Кримську декларацію». Згідно з нею, США закликають Росію припинити окупацію Криму. На цьому підтримка України не закінчилась, в 2018 році, “щоб окреслити, що вони є «жорсткішими» щодо Росії, аніж президент Барак Обама” адміністрація Трампа продала Україні комплекси Javelin. А в грудні 2020 року запровадила санкції проти Туреччини за придбання російських комплексів протиповітряної оборони С-400.
В 2020 році Дональд Трамп знову балотувався на пост президента, але програв боротьбу Джо Байдену. Після цього програшу він закликав своїх прихильників організувати марш на Капітолій, в результаті чого відбулись сутички і загинуло 5 людей. За його роль у «розпалюванні заколоту» 13 січня Палата представників ухвалила рішення про імпічмент — і таким чином, Трамп став першим в історії США президентом, якому оголосили імпічмент двічі. Вперше це сталося 18 грудня 2019 року, тоді Палата представників проголосувала за імпічмент Трампу за статтею «перевищення повноважень» через прохання до української влади розслідувати діяльність родини Джо Байдена.
Під час виборчої кампанії в 2024 році Дональд Трамп неодноразово заявляв, що зупинить війну в Україні за 24 години, ніколи не уточнюючи яким чином. Призначений ним ж спецпредставник з питань України, Кіт Келлог, в своєму інтерв’ю для Fox News сказав, що ставить собі за мету знайти спосіб розв'язання війни за 100 днів після інавгурації. Та все ж деякі радники вважають, що значного прогресу не потрібно очікувати ще мінімум наступних 6 місяців.
В цей період, рейтинги обох кандидатів, Трампа і Гаріс, тримались порівну, проте після замаху на життя Дональда 13 липня, внаслідок якого він отримав поранення вуха, ситуація змінилась. Як зазначало видання The Telegraph "останні події лише посилять його підтримку, замах на Трампа змінить виборчі перегони".
За час перебування на посаді президента Трамп відзначився тим, що часто робив провокаційні заяви через публікації в Twitter, тепер соцмережі “Х” . Нещодавно, як зазначало Fox News, політик запропонував Канаді стати 51 штатом США, після того, як Трюдо сказав, що тарифи вб’ють економіку. А також видання Bloomberg повідомляло, що він відправив свого сина до Гренландії, щоб домовитись щодо купівлі острова.
Нам залишається лише спостерігати, як Дональд Трамп, повернувшись у політику, буде втілювати свої ідеї. Що ж принесе цей новий етап політичної історії США — покаже час.
Циган Людмила