Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура  |  Волинь

Фрагменти втраченого Львова: у Чорній кам’яниці відкрили лапідарій

У Львові завершили реставрацію однієї із головних візитівок міста - Чорної кам'яниці, що на площі Ринок, 4. Це приміщенням Львівського історичного музею, який підпорядковується Львівській облраді. У дворику кам’яниці відкрили лапідарій.
Скульптура 44
Скульптура "Русалка" з фронтону будівлі будинку Військової школи плавання на Пелчинському ставі (сучасна вул. Д. Вітовського між номерами 28 і 38). Споруджений 1820 р. Розібрано 1920 р. Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович
1/8

Відновлення пам'ятки стало можливим завдяки тому, що Львівській історичний музей у 2016 році отримав 270 тисяч доларів гранту для збереження культурної спадщини від Посольського фонду США. Ще 29 750 доларів мав докласти музей, тобто 10% від суми гранту.

Тричвертнева колона внутрішнього обрамування з фігурою Христа - Спасителя світу. ХVІІ ст. Походить з кам'яниці Ціппера (пл. Ринок,32), яка споруджена на поч. ХVІІ ст. Фото Олена Ляхович 44
Тричвертнева колона внутрішнього обрамування з фігурою Христа - Спасителя світу. ХVІІ ст. Походить з кам'яниці Ціппера (пл. Ринок,32), яка споруджена на поч. ХVІІ ст. Фото Олена Ляхович
1/5

За ці кошти вдалося відреставрувати фасад, провести археологічні розкопки (знайдено фундамент готичного Львова), зробити гідроізоляцію і новий дах, укріпили фундамент, у внутрішньому дворику облаштували лапідарій (музей скульптур).

Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович 44
Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович
1/6

Про це в коментарі кореспонденту Гал-інфо розповів ініціатор і автор проєкту завідувач одного із відділів Львівського історичного музею Петро Слободян.

«У Львівському історичному музеї зберігається велика кількість кам’яних пам’яток, скульптурних та архітектурних фрагментів , які походять з різних давніх львівських будівель. Багато із них вже не існують. Загалом у збірці Львівського історичного музею є більше сотні одиниць збереження», - зазначив Петро Слободян.

44
"Кампіанівська" вежа старої Львівської ратуші. Споруджена 1617 р. Завалилась 1826 р. Будівничий Андреас Бемер. Барельєф "Галера". Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович
1/7

Для облаштування лапідарію у подвір’ї зробили скляний дашок.

«Обговорювали ідею, щоб повністю засклити дворик, але не допустимо через ймовірний парниковий ефект, який не бажаний для пам’ятки», - зазначив Петро Слободян.

Кронштейн у вигляді русалки. Перша половина ХVІІ ст. Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович 44
Кронштейн у вигляді русалки. Перша половина ХVІІ ст. Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович
1/4

Загалом в експозиції представлені пам’ятки ХІІІ - ХХ ст.

«У подвір’ї представлена готична група та львівський ренесанс. У вестибюлі можна побачити  плити з написами на німецькій, латинській, староукраїнській, польській, вірменській мовах. Усі об’єкти були відреставровані на кафедрі реставрації пам’яток архітектури «Львівської політехніки» під керівництвом Олега Рибчинського та інших представників кафедри», - зазначив Петро Слободян.

Спеціальна експозиція для людей із вадами зору. Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович 44
Спеціальна експозиція для людей із вадами зору. Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович
1/3

Нагадаємо, як повідомляло Гал-інфо, під час розкопок дворику Чорної кам'яниці археологи виявили майже 500 артефактів.

Скульптурна група 44
Скульптурна група "Глорія-Фама" з фронтону кам'яниці Жевузьких. Скульптор Франциск Оленський. Кам'яниця була споруджена у 1772 році (пл. Ринок,8). Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович
1/7

Довідка:

Лапідарій (від лат. lapis — камінь) — виставка зразків стародавньої писемності, виконаної на кам'яних плитах (у тому числі надгробках). Під дане поняття також підпадають залишки скульптур і будівель, тобто частини колись єдиного цілого (іноді невідомого походження), найчастіше виставлені в місцях археологічних розкопок.

Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович 44
Львівський історичний музей. Фото Олена Ляхович
1/4
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ

Повідомити автору про помилку:

Адреса сторінки з помилкою:

Текст з помилкою:

Коментар :