Польськй інститут “Полоніка”, який займається реставрацією об’єктів у Львові, видав книгу про Латинський кафедральний собор.
14 квітня о 17:00 у Центрі міської історії відбудеться презентація книги "Стародавні теслярські конструкції Латинського кафедрального собору Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові". Її автором є архітектурний консерватор Мацей Вархол. Багаторічні дослідження дерев’яних конструкцій XVI століття, які підтримують дах соборну, знайшли своє місце у праці, яку видав Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном “Полоніка”.
Як зазначають організатори, книга видана двома мовами: польською та українською. Вона є збіркою технічної інформації про окремі фрагменти конструкції даху Латинської катедри, також у ній розкривається історія створення храму. У книзі автор детальніше окреслює окремі технічні рішення та час будівництва окремих частин споруди. Наприклад, дерева для спорудження найстаріших, досі існуючих елементів ферм даху Львівської катедри були зрубані у другій половині XV століття.
Важливо, що Львівський кафедральний собор обрали для дослідження не випадково. У межах кордонів колишньої Речі Посполитої немає іншого храму такої величини, який би уникнув воєнних руйнувань, особливо під час Другої світової війни, зокрема таких немає ні у Варшаві, ні у Вроцлаві, ні у Гнєзно. Їхні ферми не були обстежені і задокументовані перед знищенням, тому вони не можуть слугувати порівняльним матеріалом для інших досліджень. Натомість Львівський кафедральний собор має повну наукову документацію всіх своїх столярних конструкцій даху.
“Історичні теслярські конструкції дахових ферм, дзвіниць чи дерев'яних шоломів веж є важливим елементом цінності будь-якої пам'ятки. Вони є свідченням майстерності теслярів минулого, і, незважаючи на плин часу, історичні катаклізми чи занедбаність, вони все ще виживають, виконуючи свою основну функцію носіїв покрівлі або церковних дзвонів”, - розповідає автор видання Мацей Вархол.
У зустрічі, яка відбудеться 14 квітня у Центрі міської історії у Львові, окрім автора, візьмуть участь експерт з архітектури, професор Львівської політехніки Олег Рибчинський та мистецтвознавець та експерт з історичних пам'яток д-р Кароль Гутмeйєр. Вхід на зустріч вільний.
