У вівторок, 22 березня, відбудеться поховання журналіста Георгія Гонгадзе, вбитого у вересні 2000 року. Цю інформацію ВВС Україна підтвердила адвокат Мирослави Гонгадзе, Валентина Теличенко.
Георгія Гонгадзе поховають у Києві, на Подолі, на території церкви Миколи Чудотворця Набережного, що належить УАПЦ. Відспівування і прощання почнеться близько 12:00.
Під час похоронної церемонії не передбачено жодних виступів політиків чи інших публічних осіб.
"В приміщенні церкви фото та відео зйомка заборонена. Родина просить журналістів не звертатись по коментарі, а фото та відеографів - дотримуватись дистанції", - попередила Валентина Теличенко.
21 березня президент Петро Порошенко передав Мирославі орден "Зірка Героя", яким він був нагороджений у 2005 році. Про це повідомляє прес-служба президента України.
Президент відзначив значний внесок Георгія Гонгадзе в розбудову незалежної України, боротьбу за свободу слова та розвиток незалежних ЗМІ.
Петро Порошенко також наголосив, що сьогодні звання Героя України у воюючий країні набуло справжньої цінності і протягом двох останніх років всього кілька десятків українців удостоєні честі носити його.
В свою чергу Мирослава Гонгадзе сказала: "Ґія завжди був готовий віддати життя за Україну. І, якщо б він сьогодні був живим, він був би там – на східних кордонах".
16 років чекання
Усі 16 років тіло Георгія зберігалося у центральному моргу Києва.
Мама Георгія, Леся Гонгадзе, ще у 2012 році була згодна на поховання тіла, яке слідство вважало тілом її сина. Проте, вона наполягала на тому, що воно має бути поховане як тіло неопізнаної людини.
"Давайте, домовтесь, привезіть цей труп. Ми поховаємо у Львові як невпізнану людину. Ви закриєте справу - люди заспокояться: "таращанський труп" похований. От так я запропонувала, але ні в якому разі не ховати цей труп як Гонгадзе", - закликала вона чотири роки тому.
У листопаді 2013 року Леся Гонгадзе померла на 69-му році життя.
Згодом Мирослава Гонгадзе припускала, що поховання відбудеться у 2014 році. Вона твердила, що це обговорюється і що подробиці будуть повідомлені додатково, коли владнають усі деталі.
Виконавці та замовники
Довгий час після того, як у 2000-му році тіло Георгія Гонгадзе знайшли у Таращанському лісі у Київській області, слідчі не могли встановити, де знаходиться голова убитого. Лише після того, як колишній начальник головного управління кримінального розшуку МВС Олексій Пукач, звинувачений у вбивстві, у 2009 році вказав на місце, голову знайшли - в іншому, Рокитнянському районі на Київщині.
У 2008 році суд визнав винними у вбивстві журналіста трьох колишніх співробітників департаменту зовнішнього спостереження та кримінальної розвідки МВС України. Микола Протасов отримав 13 років позбавлення волі, Олександр Попович і Валерій Костенко - по 12 років позбавлення волі. Микола Протасом помер у в'язниці у квітні 2015 року.
Колишнього начальника головного управління кримінального розшуку МВС Олексія Пукача затримали за підозрою в організації вбивства у 2009 році, після шести років розшуку.
Він зізнався у скоєнні вбивства, і в 2013 році був засуджений до довічного ув'язнення. За два роки до цього з нього зняли звинувачення у скоєнні вбивства на замовлення і перекваліфікували його на "вбивство через особисті мотиви".
Апеляційний суд залишив у силі вирок про довічне ув'язнення.
Рідні Георгія вважають, що за його вбивство покарані лише виконавці злочину, але не його замовники.