Щороку в Україні 12 січня відзначається День українського політв’язня.
Як повідомляє УГСПЛ (Українська Гельсінська спілка з прав людини), це день шани тих, для кого переконання і цінності стали дорожчими за фізичну свободу.
"Традиція відзначення дня політв’язня запроваджена 1975 року з пропозиції В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості радянського режиму. Дату обрали невипадково. 12-14 січня 1972-го радянська влада провела найбільшу репресивну акцію проти українських дисидентів. Масові затримання та арешти були помстою за їх боротьбу за незалежність України та творчість, що доводила міфічність ідеології радянської людини", — йдеться в дописі.
Тоді були заарештовані всі відомі представники національно-демократичного руху України: Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба; В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше — Ігор Калинець та інші. Наступна хвиля арештів відбулася у квітні-травні 1972 року. За прагнення бути вільними Кремль карав суворо: майже всі отримали 7 років ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання — й виселені за межі Батьківщини — в Мордовію та Пермську область Росії, потім у Сибір та в Казахстан. Тих, кого режим боявся найбільше, відправлено до психлікарень.
Саме в неволі, у таборах, з ініціативи В’ячеслава Чорновола від 1975 року почав відзначатися День українського політв’язня – голодуваннями й протестами.
Відео: Як помирали у радянському концтаборі українські правозахисники / Радіо Свобода
"Ув'язнення в таборах суворого режиму та роки заслання далеко від Батьківщини проходили наші предки, які боролись за незалежність України. Для радянського режиму вони були небезпечними, а тому ставали політв'язнями. Минуло кілька десятків років і нащадки того режиму продовжують вести терор проти українців. Нова його хвиля почалася у 2014 році й триває досі.
Сьогодні, у День українських політв'язнів, вшановуємо пам'ять тих, хто пройшов табори Мордовії та Сибіру, хто не відступив від свого та протистояв режиму попри усе, тих, хто уже не з нами, але чия справа – жива.
Щодня пам’ятаємо про тих, хто зараз потерпає від репресій та тортур росіян. Чекаємо на звільнення кожного й кожної. Правда і справедливість переможуть", — прокоментував начальник Львівської ОВА Максим Козицький.