В. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун повідомила, що великі дози вітаміну D можуть бути шкідливими для здоров'я.
Про це вона написала на сторінці в Facebook, передає Прямий.
"Приймати вітамін D просто так — не панацея від хвороб. Навіть більше, великі дози будуть шкідливими для здоров’я. Тому не все так просто", - йдеться у повідомленні.
За словами Супрун, вітамін D потрібен для засвоєння кальцію в кишківнику та запасання його в кістках. Брак вітаміну D спостерігається при низці станів, як-то синдром полікистозних яєчників, біль в м’язах, депресія, деменція і часті застудні захворювання. Втомлюваність, погане загоєння ран, випадіння волосся, біль в м’язах також можуть свідчити про брак вітаміну D.
В. о. міністра охорони здоров'я зазначає, що добавки вітаміну D та кальцію "зменшують ризик переломів в людей, старших за 65 років, жінок в менопаузі та пацієнтів будинків для літніх людей, а також покращують м’язову силу в людей, що відчували слабкість і були на шляху саркопенії (вікової атрофії м’язів)". Але він не лікує депресію, не зменшує ймовірність розвитку раку та смертність від серцево-судинних хвороб та навіть більше того, одночасне споживання добавок кальцію та вітаміну D істотно збільшує ризик утворення каменів в нирках.
Скільки і кому приймати вітаміну D?
Норми вітаміну D залежать від віку та стану. Дітям до трьох років потрібно принаймні 400 одиниць вітаміну на добу, а людям, старшим за 70 років — 800 одиниць, всім іншим — 600. Хоча досі не припиняють точитися дискусії стосовно того "що слід вважати нормою".
Приймати такий вітамін слід таким категоріям людей:
1. людям з порушеною абсорбцією (хвороба Крона, зменшення шлунку, синдром подразненого кишківника, муковісцидоз);
2. тим, в кого хронічна нефропатія;
3. жінкам, які вагітні і годують;
4. дітям та літнім людям з темною шкірою. Хоча темношкірі люди можуть мати низьку концентрацію вітаміну D без негативних наслідків;
5. людям з хворобами печінки;
6. тим, хто приймає препарати від хвороби Альцгеймера, антиретровірусну терапію (для людей з ВІЛ) або глюкокортикоїди, протигрибкові препарати і холестирамін;
7. людям з остеопорозом, історією частих переломів та ожиріння;
8. людям з гіперпаратиреозом;
9. людям з індексом маси тіла 30+. В них вітамін D "ховається" в адипоцитах;
10. вегетаріанцям, особливо, які так харчуються вже понад 2 роки, коли запаси тіла вичерпані;
11. хворим на туберкульоз, кокцидіомікоз, берриліоз та інші хвороби з утворенням кист;
12. атлетам і танцюристам. Особливо тим, що дотримуються обмеження калорій.
Якщо ви відчуваєте симптоми браку вітаміну D, Супрун радить підійти до вирішення проблеми дуже уважно. А саме — проконсультуватися з лікарем, здати аналізи і лише потім починати пити пігулки. Для початку важливо розуміти свій стан здоров’я та адекватність харчування, і збагнути, чому саме вітаміну D бракує. Слід лікувати причину цього стану та супутні хвороби, але не просто пити добавки "про всяк випадок".