МОЗ надало три пересувні стоматологічні кабінети з сорока, для зони АТО, тільки після наказу Президента. Все інше забезпечили волонтери.
Війна на Сході показала, що система охорони здоров’я, яка зараз є, не здатна надавати належну допомогу нашим воякам, які є в зоні бойових дій. Тому ініціативу мусили взяти на себе недержавні, волонтерські організації.
Про це сьогодні, 11 травня, під час інтерв'ю-прес-конференції на тему:
«Як перейти від державного адміністративного до державно-громадського управління охороною здоров’я. Що дасть медикам і пацієнтам лікарське самоврядування?», яке відбулося у Львівському прес-клубі, повідомив голова Національної лікарської ради, яка об’єднує понад 40 професійних організацій України, кандидат медичних наук, доцент Мирон Угрин.
За його словами, Асоціація стоматологів України з іншими медичними волонтерськими організаціями взяли на себе всю роботу, яку би повинна була виконати держава.
- На трьох військових полігонах ми обстежили понад дві тисячі військовослужбовців. З них 95 відсотків - неліковані мобілізовані. Хоча на полігонах їм не повинна надаватися стоматологічна допомога. Вони повинні були прийти вже здоровими. І виникає питання: де була чинна охорона здоров’я дотепер? - запитує стоматолог.
Також, за його словами, лікарі-волонтери забезпечили всю зону бойових дій пересувними стоматологічними кабінетами
- У Міністерстві охорони здоров’я є сорок пересувних стоматологічних установок. І тільки після нашого тиску на Раду національної безпеки Порошенко підписав наказ про мобілізацію цих кабінетів. Але Міністерство віддало аж три кабінети, - не приховує сарказму лікар.
Також Мирон Угрин звернув увагу на реабілітацію пацієнтів-атошників, про яких держава не бажає згадувати.
- Я оперував в Києві сорокарічного комбата, якому чеченці в полоні вибили всі зуби. І йому держава гарантує два повних знімних протести в склянку. А при іншому способі імплантації ця людина повернулася би до нормального способу життя, - при цьому лікар наголосив, що згідно з українським законодавством, він не має права оперувати поза межами своєї клініки у Львові, тому що вже за парканом клініки його ліцензія не діє.
- Коли я приїжджаю до Києва чи Запоріжжя в госпіталь оперувати, я порушую законодавство, - каже лікар.
Водночас, за його словами, Міністерство оборони підписало з їхньою асоціацією меморандум як з лікарською недержавною організацією.
- Я був на прийомі в пана Шафранського, який виконує обов’язки міністра охорони здоров’я. Ми виклали йому десять пунктів, які би треба було виконати, щоби покращити допомогу на всіх етапах і в зоні АТО, і в масштабах цілої країни. І Міністерство не може виконати цих десять простих пунктів, тому що інші накази цього не дозволяють, - розповідає Мирон Угрин.