Сьогодні, 26 березня, у Жовкві відкрили котельню, яка працює на відходах деревини. Заміна газу деревиною вже зекономила місту 650 тисяч гривень у 2018 році. Окрім того, на 1000 тонн зменшено викиди СО2, порівняно з 2012 роком.
Як відомо, упродовж останніх 4-х років (2015-2019) Жовква реалізовувала проект з енергоефективності у межах програми Європейського Союзу «Угода мерів-Демонстраційні проекти». У підсумку місто почало споживати вдвічі менше природного газу та економити сотні тисяч гривень бюджетних коштів. Загалом на впровадження проекту витратили 860 тис. євро (80% - грант ЄС, 20% - кошти місцевого бюджету).
За словами технічного консультанта проекту Олега Масняк у рамках проекту було використані передові технології та якісні матеріали, тому усі реконструйовані об'єкти служитимуть на користь місцевій громаді багато років.
“Наша робота відбувалась під девізом: “Тепло – без газу, гаряча вода – від сонця, автоматичне опалення у домівках”. Реалізовуючи проект, ми мали на меті відійти від ручної праці, натомість облаштувати автоматизацію роботи котельні. Оскільки ми відходимо від використання газу взагалі, то автоматизувати процес подачі деревини до машини доволі складно. Але ми знали, що це можливо.
Наступне момент. Для того, щоб диверсифікувати та зменшити навантаження на котельню в період зупинки роботи котла твердопаливного дерев’яного, паралельно був встановлений невеличкий газовий котел, який все ж таки ми використовуватимемо, коли з’явиться потреба у покритті пікових навантажень”, - розповів Олег Масняк.
Перший радник і керівник операційного відділу Представництва ЄС в Україні Йоганнес Бауер подякував за плідну співпрацю та наголосив на важливості ухвалення у майбутньому відповідних нормативно-правових документів.
“Мені приємно привітати нас з позитивними результатами, яких ми досягли спільними зусиллями. Жовква — це одне з міст, яке мало честь належати до програми Європейського Союзу “Демонстраційні проекти — угода мерів”, яка є однією з найбільш організацій, що займаються енергоефективністю. Думаю, що для Європейського Союзу, як і для самої України, важливо, аби ця країна ставала незалежною від енерговитрат. Ефективне використання енергії безумно сприяє розвитку як на місцях, так і за галом на всеукраїнському рівні.
ЄС не тільки підтримує безпосередньо впровадження відповідних заходів щодо енергоефективності, а й підтримує кроки на шляху до ухвалення відповідних законів, аби закріпити на найвищиму рівні вектор енергоефективності. Ми раді, що спільно з Верховною Радою та Урядом прийняли спеціальний фонд про підтримку енергоефективності і сподіваємось, що ці кошти будуть впроваджені і для підтримки багатоповерхових будинків в Жовкві. Сподіваюсь, що Жовква отримає багато переваг після впровадження цього проекту, що дозволить зберегти кошти у бюджеті”, - зазначив Йоганнес Бауер.
За словами заступниці голови Львівської ОДА Ірини Гримак, Жовкву варто ставити у приклад Львову.
“Приємно, що ми маємо на території міста такий результат, який можемо ставити в приклад містам обласного значення та Львову. Важливо те, що починаючи з 2015 року, наші громади підхопили вектор керівництва держави в напрямку Європейського Союзу. Львівська область – одна з найперших і найуспішніших територій, яка втілює саме енергоефективні програми у бюджетних сферах, житловому фонді не лише у містах, а й у селах. Це підхоплено в урядових програмах та законах, які прийняті Верховною Радою і, звичайно, це ініціатива керівника держави”, - зазначила Ірина Гримак.
Додамо, що також в рамках проекту був облаштований енергоефективний дитячий садок (ДНЗ №2 м. Жовква), де теплу воду отримують від сонячних батарей, а споживання електроенергії було зменшено на 60%. цього вдалось досягти також завдяки заміни зовнішніх вікон та дверей на енергозберігаючі, реконструкцію системи опалення, утеплення горищного перекриття та зовнішніх стін будівлі, заміну застарілих систем освітлення та електропостачання.
Як повідомила прес-служба Львівської ОДА, Жовківська міська рада в межах програми «План дій зі сталого енергетичного розвитку міста Жовква до 2020 року» реалізує проект ENPI 2014/342-300 під назвою «Реалізація першого етапу модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється». Проект направлений на реалізацію заходів з метою зниження викидів парникових газів, впровадження енергоефективних технологій, використання відновлювальних видів палива та виховання енергоощадної поведінки у жителів міста Жовква та поширення досвіду серед місцевої влади інших населених пунктів України.
Як зазначив керівник департаменту ПЕК та енергозбереження Львівської ОДА Володимир Лялька, Львівщина - серед лідерів з отримання коштів з програми «Теплих кредитів». В березні поточного року відновлено дію урядової програми «Теплих кредитів». З державного бюджету виділено 400 млн гривень,
Підсумок: що зроблено?
- Енергоефективний дитячий садок, де споживання електроенергії зменшено на 60%, а теплу воду отримують від сонячних батарей;
- Індивідуальні теплові пункти (ІТП) у 5 комунальних багатоквартирних будинках. ІТП автоматично регулюють подання тепла в квартири та приміщення. Споживання теплової енергії скорочено більше, ніж на 15%;
- Заміна 650 метрів тепломереж. Тепловтрати при транспортуванні тепла скорочено на 30%;
- Реконструкція котельні. Завдяки заміні газу відходами деревини КП «Жовкватеплоенерго» зекономило 650 тисяч гривень у 2018 році.