«У планах — встановлення контейнерів для збору органіки на кожному майданчику у Львові», — Роман Олійник. Про це сьогодні, 3 серпня, повідомили Гал-інфо у прес-службі Львівської міської ради.
У всіх районах Львова розпочали встановлення контейнерів для збору органічних відходів. Так, місто розрахувало економічно обґрунтований тариф на надання послуг перероблення роздільно зібраних харчових і садових відходів для суб'єктів господарської діяльності, а також затвердило нульову ставку на збір органіки для мешканців будинків ОСББ, ЖБК та управлінських компаній до кінця року.
«Сьогодні робляться перші кроки до початку процесу сортування. Підключилися всі перевізники. Зокрема, прикладом є компанія-перевізник «ГрінЕра Україна», яка якісно і з правильним підходом це робить. На базі них ми формуємо стандартизацію всіх контейнерів для органіки, щоб вони виглядали однаково в місті, а також мали пізнаване маркування. Контейнери для збору органіки повинні виділятись з-поміж інших, аби мешканці, коли йдуть викидати сміття, бачили, що у цей контейнер треба кидати лише органічні та харчові відходи, щоб у подальшому вони йшли на компостувальну станцію для переробки.
Вже є 17 ОСББ по місту, що долучились до цієї ініціативи. Проте ми не можемо зупинятись лише на ОСББ — потрібно, щоб усі мешканці Львова поступово, крок за кроком, привчались до сортування відходів. За час дії проекту ми зібрали близько 17 тонн органічних відходів від ОСББ протягом півтора місяці.
У першу чергу, людям потрібно проявити свідомість, щоб почати сортувати відходи вдома та кидати їх в окремі контейнери. У планах — встановлення контейнерів для органічних відходів на кожному майданчику у Львові", — зазначив директор міського департаменту поводження з ТПВ Роман Олійник.
Також він додав, що до цього проекту долучаються заклади громадського харчування та ринки.
Окрім того, у межах пілотного проекту, ЛКП «Зелене місто» здійснює безоплатний прийом органіки від мешканців, які привозять її самостійно на компостувальну станцію, що на вул. Пластова, 13. А добриво, яке утворилося, розміщується на компостувальному майданчику, де всі охочі можуть його взяти безкоштовно.
«Однозначно є сумлінні перевізники та сумлінні мешканці, які власними силами приходять до нас на Пластову, 13 і привозять харчові й садові відходи. Я вважаю, що це найбільш екологічно свідомі мешканці, адже для цього справді потрібно докласти зусилля. Це ті люди, які дбають про екологію.
«ГрінЕра Україна» — одна з перших компаній, яка почала працювати з окремим збором харчових та інших органічних відходів від населення. Якщо поглянути на першу партію того, що вони перевезли, відзначу, що близько 30% ми були змушені відібрати та вивезти на сміттєзвалище. Натомість зараз варто сказати, що залишається ще, може, 5−7% того, що ми дійсно ще відбираємо на компостувальній станції. Зараз встановлюємо сито, що дозволить додатково відбирати більш якісну органіку швидшими темпами", — зазначив директор ЛКП «Зелене місто» Святослав Євтушенко.
Додамо, що навесні, у межах пілотного проекту, компанія «ГрінЕра Україна» встановила перші спеціальні контейнери для роздільного збору органіки біля 8 будинків ОСББ. Відтак, за перший місяць дії проекту вдалось зібрати 7,5 тонн органічних відходів.
«У спеціальні контейнери можна викидати всі харчові та садові відходи. Сюди належать і відходи кухні. Виготовлення компосту — складний процес, його можна прирівняти до куховаріння. Від сировини, переробки, температури залежить результат.
Зараз до нас привозять органіку компанії «ГрінЕра», «Ековей», «Санком». Інші компанії - лише розпочинають встановлювати контейнери. Найважливіше те, щоб контейнери, які встановлені під харчові та садові відходи, відрізнялися, аби люди звертали увагу.
Станом на сьогодні, у нас на станції зберігається близько 1200 тонн органіки. Кількість, яку ми отримуємо, суттєво коливається від 300 кг до 10 тонн за день. Варто зазначити, що нам допомагають підприємці, які працюють у галузі харчування. Наша компостувальна станція розрахована на 95 тонн щоденно", — додав Святослав Євтушенко.
Наразі географія пілотного проекту розширюється. Тим часом, мешканці, які мають бажання долучитись до сортування органіки, можуть звертатись з цим проханням до перевізників, які надають послуги з поводження з ТПВ.
«Ми своїм споживачам, 8 ОСББ, встановили контейнери 120 л об'єму. Вони відрізняються від інших тим, що мають по обидва боки отвори, а також подвійне дно, що відділяє рідину від сировини. Тут є спеціальна система провітрювання, що дозволяє усунути неприємний запах. Такий контейнер у середньому у 120-квартирному будинку заповнюється за 3 дні. Далі - працівники замінюють заповнений контейнер на новий продезінфікований. Відходи ж відправляються на вул. Пластову, 13, де далі все піддається компостуванню», — розповів заступник директора ТзОВ «ГрінЕра Україна» Тарас Колодій.