Потрібно створювати опорні школи та розвивати позашкілля - дослідження показують, що це суттєво впливає на успіхи дітей вже в початковій школі
малих школах діти мають суттєво гірші навички з математики та читання - про це свідчить моніторинг якості початкової освіти, який відслідковує розвиток математичної та читацької грамотності серед 4-класників. Це означає, що політика створення опорних шкіл - правильна, наразі вже працює 767 таких закладів. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич сьогодні, 6 липня 2019 року, під час спілкування з журналістами на Полтавщині.
«Ми отримали чіткі дані про те, що учні, які навчаються в маленьких школах, де до 16 четвертокласників, мають значно гірші результати з математичної та читацької грамотності, ніж учні, які навчаються в школах, де є 16 і більше четвертокласників. Це такий начебто парадоксальний результат, тому що, здавалося б, у маленькому класі є більше можливостей працювати з дітьми, опитати кожного, допомогти. На превеликий жаль, це показує, що такі маленькі класи належать до маленьких шкіл, і маленькі школи не можуть створити відповідне навчальне середовище і дати такий рівень кваліфікації вчителів, що може забезпечити відповідний навчальний результат»,- зазначила Лілія Гриневич.
Вона окремо наголосила, що місцеві органи самоврядування мають дбати про розвиток позашкільної освіти.
«Ми також побачили вплив позашкільної освіти на результати дітей. Зокрема, ті діти, які брали учать в гуртках, в якихось секціях, тобто ще десь поза школою навчалися, мали суттєво кращі результати з читацької грамотності, ніж інші четвертокласники. І це означає, що позашкільна освіта має особливий вплив на навчальні результати дітей. Це дуже актуально зараз, тому що ми спостерігаємо тенденцію, коли органи місцевого самоврядування, які управляють закладами позашкільної освіти, інколи заощаджують саме на цій системі й скорочують її»,- пояснила Міністр.
Вона підкреслила, що особливо активно на читацьку компетентність впливає заняття з театрального мистецтва.
«Це зрозуміло, бо дитина там вчиться говорити, в неї більше риторики і вона мусить прочитати свою роль. Тому до позашкільної освіти не можна ставитися недбало. Це варто враховувати під час подальшого формування політики»,- зауважила Лілія Гриневич.
Нагадуємо, що раніше Міністр повідомила, що дошкільна освіта впливає на розвиток математичної грамотності.