Окрім президентських виборів, у США відбулись також місцеві референдуми у різних штатах.
Увесь світ сьогодні пильно стежить за результатами президентських виборів у Сполучених штатах Америки. Нагадаємо, що республіканець Дональд Трамп вже оголосив по свою перемогу на виборах. За підрахунками “Associated Press”, він здобув 277 голосів з 270 необхідних.
Проте для американців президентські вибори, які відбулись 5 листопада, супроводжувались також громадськими голосуваннями та референдумами. У різних штатах громадяни США могли голосувати за окремі правки до їхніх власних місцевих Конституцій, а також підтримувати чи виступати проти різних питань, які стосуються суспільно-політичного життя їхнього штату, юридичних проблем, соціальних тощо. І якщо деякі результати вплинуть на утвердження поправок до законів конкретного штату, то інші стануть лише демонстрацією громадських думок.
Особливо масштабним було голосування у Каліфорнії, де громадяни мали дати відповідь на 10 запитань у межах референдуму та громадського опитування. Не усі питання та заходи виборці підтримали, зокрема і заборону рабства. Як пояснює “Los Angeles Times”, йдеться про скасування чинного положення, яке дозволяє примусове рабство як покарання за злочин, тобто обов’язкові роботи у в’язницях.
А от, наприклад, у штаті Іллінойс громадян запитували їхню думку щодо потенційної конституційної поправки, яка підвищить податки на доходи понад 1 млн доларів США. Таку правку підтримали, за попередніми даними “The Associated Press”, 60,2% виборців штату.
У штаті Арканзас одним із запитань референдуму було розширення використання лотерейних коштів для виплати стипендій державним і приватним професійно-технічним школам. Таку поправку до конституції підтримали 89,6% виборців штату. Окрім цього, в Арканзасі планують внести зміни до Конституції штату відповідно до яких нові ліцензії на казино будуть видавати через голосування виборців. Таке питання підтримують також понад половина виборців (55,8%).
У різних штатах існують закони, які регулюють, хто може голосувати на різних виборах, зокрема коли йдеться про місцеві вибори, на державні посади. У цілому Конституція США не забороняє негромадянам держави голосувати, проте багато штатів самостійно ухвалюють відповідну поправку до своїх конституцій. Зокрема, 5 листопада у Вісконсині, Кентуккі, Оклахомі, Айдахо та Айові виборці підтримали можливе затвердження заборони негромадянам США голосувати на виборах або ж відповідний дозвіл голосувати лише громадянам США.
Поправку до конституції, яка скасовує дозвіл законодавчого органу на заборону одностатевих шлюбів, планують ухвалити на Гаваях – там її підтримали. У Каліфорнії також дозволять одностатеві шлюби – підтримали таку поправку 61,3% виборців.
Тим часом у Західній Вірджинії можуть підтримати заборону евтаназії. Зокрема, 50,5% виборців підтримали заборону лікарям, постачальникам медичних послуг та іншим особам брати участь у самогубстві з допомогою, евтаназії чи вбивстві з милосердя. Про це пише також The New York Times. Підрахунок голосів щодо цього питання ще триває.
Право на штучне переривання вагітності стало також одним із запитань референдумів, зокрема у штаті Колорадо. Тут понад 60% з необхідних 55% виборців підтримали таку поправку до своєї конституції. Підтримали право на аборт і в штатах Меріленд та Міссурі. Натомість у Флориді поправку щодо обмеження державного втручання в аборти не підтримали, як і в Південній Дакоті. А ось у штаті Небраска розглядались дві поправки. Першу, яка обмежує аборти після першого триместру вагітності, за винятком окремих випадків, підтримали. Натомість за другу, яка мала давати право на аборт до досягнення життєздатності плоду або коли це необхідно для захисту життя чи здоров’я вагітної жінки, більшість виборців проголосувала проти.
Спірним в Америці є питання про те, якою повинна бути заробітна плата у працівників сфери обслуговування залежно від того, чи отримують вони чайові. Так, у штаті Массачусетс одним із запитань референдуму було підвищення мінімальної заробітної плати для працівників, які отримують бонуси, з 6,5 до 15 дол./год. до 2029 року. Таке рішення виборці штату не підтримали (63,9% проголосувати проти). До речі, у цьому ж штаті не підтримали легалізацію певних психоделічних речовин для осіб віком від 21 року.
Дані про результати голосувань публікує американське інформаційне агентство “Associated Press”. Оновлення результатів триває.