Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

«Простір Синагог» у Львові відкриють 4 вересня

Меморіальний громадський проект «Простір Синагог», що втілюється у львівському середмісті, відкриють у неділю, 4 вересня. Широкій громадськості представлять результати першого етапу проекту – законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», помаркований фундамент єврейського Будинку навчання (Бейт Гамідрашу) та меморіальну інсталяцію «Увіковічнення». Повідомив Володимир Бєґлов, менеджер з комунікацій Центру міської історії Центрально-Східної Європи.

Це перший в Україні випадок, коли вшанування місць єврейської історії ініціювали та реалізували не громадські організації чи фонди, а міська адміністрація у співпраці з партнерами.

Відкриття «Простору Синагог» складатиметься з трьох блоків. З 10:00 до 14:00 усіх охочих запрошують взяти участь у воркшопі «Мапа присутності: місця, ініціативи та досвіди єврейської спадщини в Україні», який збере практиків з України та дослідників з різних країн. На прикладі проектів, які сьогодні реалізують та ініціюються в Україні буде обговорено досвіди вшанування місць єврейської історії. За участі дослідників та дослідниць зі США, Угорщини, Італії, Ізраїлю та Великобританії відбудеться дискусія про проблеми, ризики та виклики, з якими зустрічаються під час своєї діяльності. Воркшоп відбудеться у конференц-залі Центру міської історії (вул. Академіка Богомольця, 6).

О 15:00 розпочнеться урочиста церемонія відкриття за участі міських очільників, представників уряду, дипломатичних установ, партнерських організацій та дослідницьких середовищ. Особливо важливою буде участь мешканців Львова, які пережили Голокост, та їхніх нащадків. Усіх охочих взяти участь у цій події запрошують на місце Бейт Гамідрашу (закінчення вулиці Староєврейської). Одразу після урочистостей на вулиці Братів Рогатинців, 45 (на площі) розпочнеться спільна гостина, яка триватиме до 18:00.

А вже увечері запланована культурна програма, який розпочнеться о 18:30 двома ознайомчими екскурсіями «Простором Синагог», головним фокусом яких стануть ідея та реалізація проекту (початок - на місці Бейт Гамідрашу). А о 20:00, щойно стемніє, почнеться мистецька програма «Мистецтво пам’ятати: голоси міста». Присутнім обіцяють концерт творів Йозефа Коффлера та Марка Копитмана, знаних композиторів сучасної класичної музики ХХ ст. Пов'язані зі Львовом, вони рідко присутні у музичному репертуарі, тож це нагода повернути їхні голоси до міста. Програму з трьох творів виконають ансамбль «ConstantY» та камерний оркестр «Stretta» (диреґує Ірина Вакуліна). Візуальну композицію «Резонанс» створили художники Олег Воронко (Львів) та Джейсон Фідлер (Лондон). Її проектуватимуть на стіни навколишніх будинків. Разом музика та візуальне мистецтво стануть запрошенням до переосмислення і глибшого розуміння важливості культурного розмаїття суспільства як у минулому, так і для сучасності.

Участь у всіх заходах (включно зі спільною гостиною) є безкоштовною, відтак організатори запрошують долучатися до подій навколо відкриття «Простору Синагог» усіх мешканців та гостей Львова!

Нагадаємо, три сакральні споруди («Золота Роза», Бейт Гамідраш та Велика міська синагога) були знищені у 1940-х, під час Голокосту. До війни у Львові мешкало більше 100 тис. євреїв, з яких Голокост пережили лише близько двох тисяч. Після здобуття Україною Незалежності ця ділянка у центрі міста занепадала, схована від людських очей за великим металевим парканом. Вісім років тому було оголошено міжнародний архітектурний конкурс зі вшанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору у єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке. Практичні роботи з втілення проекту розпочалися у липні 2015 року виставкою американського фотографа Джейсона Франциско «Золота Роза». За більш як рік вдалося законсервувати вцілілі залишки синагоги «Золота Роза», облаштувати на її території дренажну систему; автентичний фундамент Бейт Гамідрашу було очищено від бетону та помарковано білим каменем «Venezian Terazzo»; встановлено меморіальну інсталяцію «Увіковічнення» із цитатами мешканців Львова та людей пов'язаних з містом, які були євреями; демонтовано літній майданчик сусіднього ресторану та висаджено нові дерева. У 2017 році планується початок робіт на ділянці Великої міської синагоги. Головне мотто проекту: «Єврейська історія Львова – це спільна спадщина і відповідальність».

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ