Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Словник фемінітивів запровадить "фотографесу" і "критикесу"

В Україні розробляють словник фемінітивів. Це буде перший такий словник в країні. Над ним, з ініціативи активісток, на волонтерських засадах працюють також науковці з Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні.

Про це під час оприлюднення у Львові результатів моніторингу ЗМІ на ґе ндерну чутливість, повідомила координаторка ВОГО «Волинський прес-клуб», керівниця проекту «Ґендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики» Богдана Стельмах.

За даними цього дослідження, львівські ЗМІ використовують фемінітиви у 35 відсотках випадків зі ста можливих. Тобто третину понять чоловічого роду замінюють альтернативними жіночими.

- На мою думку, той час минув, коли жінки не могли видавати твори під своїми власними імена, а мусили – під іменами чоловіків, як Марко Вовчок, наприклад. Але чому ми далі кажемо «автор», а не «авторка», чому ми пишемо «письменник», а не «письменниця»? – риторично питає Богдана Стельмах. 

Вона нагадала, що українська мова ґендерно чутлива. І до русифікації України фемінітиви в нашій мові вживали активно. Тільки зараз філологи налічують близько 3 тисяч слів-фемінітивів, які вживають. 

- Аналіз ЗМІ в Україні показав, що в російськомовних медіа ситуація набагато гірша. Там фемінітиви не вживають. Тому що російська мова – патріархальна, вона не є ґендерно чутливою. Там є фемінітиви, але вони несуть, переважно, негативне забарвлення, - розповідає експертка. 

Керівниця проекту «Ґендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики» вважає, що в нас працюють стереотипи щодо вживання фемінітивів. 

- Ужити слово «учениця» чи «студентка» - ще можна. А ось «директорка» - вже ні. Тому що діє стереотип, що ти досягла високого рівня і змогла досягти чоловічої посади. Але якщо твою посаду назвуть у жіночому роді, то ти покотишся в прірву. Ці моменти треба долати, - каже Богдана Стельмах. 

Фемінітиви в українській мові утворюють за допомогою: 

суфікса -к-: викладачка, депутатка, композиторка;

суфікса -ин-: мисткиня, членкиня, борчиня;

суфікса -иц-: речниця, керівниця, співзасновниця;

суфікса -ес-: критикеса, фотографеса. 

Довідка

Фемінітіви — це слова жіночого роду, альтернативні або парні аналогічним поняттям чоловічого роду (які зазвичай використовуються до всіх людей незалежно від їхньої статі): льотчик – льотчиця, письменник – письменниця, професор – професорка. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ