Як зазначив мер Львова Андрій Садовий, наразі збудовано 80% конструкції заводу.
До майбутнього підприємства вже завезли 45% обладнання, основним виробником якого є турецька компанія. За словами міського голови, тестова робота заводу розпочнеться приблизно у третьому кварталі – ближче до четвертого.
“Обладнання є виготовлене і наші експерти побачили його фізично в Туреччині. Поступово його будуть завозити сюди. Закінчуючи фізичні роботи на майданчику, почнуть монтувати обладнання. І в цьому році завод має почати працювати, і це має бути перший такий завод в Україні”, - розповів Андрій Садовий.
Міський голова зазначив, що попри війну та труднощі у перемовинах з підрядником, процес будівництва сміттєпереробного заводу у Львові триває. Наголосив Андрій Садовий також на тому, що територія, на які буде розміщено завод, є болотистою місцевістю, що ускладнює будівельні роботи. Проте ні для чого іншого ця площа не могла б бути застосована через це, тому будівництво заводу фактично дає життя цій території. Також на заводі буде передбачено 170 робочих місць.
Зазначимо, що пів року тому, у липні 2024 року, майбутній сміттєпереробний завод у Львові був готовий на 65%. Тоді попри обіцянки завершити будівництво до кінця 2021 року, кінцеві терміни змістили до лютого 2025 року. Тепер у мерії зазначають, що розпочати тестову роботу завод зможе у третьому-четвертому кварталі цього року.
Директор комунального підприємства “Зелене місто” Олександр Єгоров розповів, що наразі завершуються всі роботи, які пов’язані з конструкцією майбутнього заводу, також незабаром буде налагоджуватися дах в механіко-біологічній частині підприємства, а також роботи із залиття промислової підлоги.
“Тобто тут зараз достатній є обсяг роботи, але він дуже швидко може бути зроблений при правильній побудові роботи підрядником. Це дасть можливість вже монтувати все обладнання, яке приїхало. Тут вже є лінії, які можна паралельно монтувати. Також здійснюватимуться роботи з електропостачання, дренажні роботи тощо. У нас графік робіт є. Єдине питання, що ми зі своєї сторони згідно додаткової угоди, яка в нас була заключена в грудні цього року, виконали всі зобов'язання, зокрема продовжили через Кабінет Міністрів України пільгове мито на ввезення обладнання, тому що воно якраз було закінчене. Ми врегулювали всі процеси, які в нас були і які ми були зобов'язані виконати, які були викладені у цій додатковій угоді. І зі своєї сторони очікуємо зараз так само трохи пришвидшеного темпу від підрядника. Цих затримок, які у нього зараз виникають, ми б хотіли уникнути у майбутньому”, - розповів Олександр Єгоров.
Нагадаємо також, що майбутній сміттєпереробний завод зможе переробляти 250 тисяч тонн відходів в рік. Як розповів начальник відділу реалізації проєктів ЛКП “Зелене місто” Назарій Кирилейза, місто Львів продукує 210 тонн сміття в рік, тож до підприємства зможе надходити також сміття з регіону. А головною метою роботи цього заводу стане зменшення обсягу відходів до 15%, які можуть потрапити на полігон. Також в результаті роботи заводу вироблятиметься РДФ-альтернативне паливо.
Назарій Кирилейза також окреслив принцип роботи заводу. Зокрема, стартуватиме процес сміттєпереробки з роботи сміттєвоза, який заїжджає на територію промисловості через пропускний пункт, де його зважують. Надалі у зоні прийому відходів відсортовуватиметься великогабаритне сміття і навантажувачем воно передається на шредер, який подрібнюватиме його до 30 сантиментів.
“Далі йде на кабіну сортування, де людським фактором відбирається на різну фракцію, на різну сировину і попадає на тунелі біосушіння. Проходить біологічний процес від 8 до 12 днів, після чого на виході йде як біологічно-інертна сировина, яка далі відсортовується механічним способом за допомогою барабанних та повітряних сепараторів, сепараторів металів, і попадає на чисту кабіну сортування, де досортовуються різні частини фракцій. На виході у нас за рахунок біології забирається 30% всього прихідного сміття, РДФ – до 25% і полігонна фракція максимум має скласти 15%, тобто це те, що залишкове. Також є “вторинка”, яка є у змішаному типі відході. Це є до 4% і технічний компост”, - розповів Назарій Кирилейза.
Загалом увесь процес переробки сміття від надходження на завод до вихідного стану триватиме до двох тижнів. Найбільше часу – від 8 до 12 днів – займатиме саме біологічна обробка.
Нагадаємо, що раніше Гал-інфо детальніше розповідало про процес роботи майбутнього сміттєпереробного заводу у Львові.