Як інформують прес-службі Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І. Франка, 6 травня 2019 р. в Науковій бібліотеці Львівського національного університету ім. І. Франка відбулося IV засідання Міждисциплінарного наукового семінару VERBUM et SCRIPTUM у серії Διάλογος.
Тема засідання: "Мистецькі виміри каліграфії країн Сходу".
Доповідачі: Могаммад Мегді Разі, художник-каліграф, куратор Razi Art Gallery в місті Язд, засновник університетського відділення каліграфічного живопису (“накаші хатт”) в Ірані, та Надія Вишневська, викладач кафедри сходознавства імені професора Ярослава Дашкевича (ЛНУ ім. І. Франка).
Спершу тематику засідання коротко представив куратор і модератор VERBUM et SCRIPTUM Микола Ільків-Свидницький. Згодом Н. Вишневська як організатор і куратор візиту Могаммад Мегді Разі ознайомила учасників і гостей семінару з особливостями арабської каліграфії, що є важливим елементом ісламської і, ширше, східної писемної культури. Присутні мали змогу почути, які засоби необхідні для каліграфічного арабського письма (досконале письмове приладдя, час, сила руки, терплячість і знання про почерк). У своїй доповіді іраністка Н. Вишневська також наголосила на особливостях знаряддя/приладдя письма – каламу. Калам у східній традиції виготовляли з білої верби, бамбуку, очерету (Дезфул).
Окремо було представлено стилі арабського письма та специфіку їхнього застосування в архітектурі, декоративно-ужитковому мистецтві тощо. Найбільшу увагу доповідачка звернула на куфі – геометризовано-монументальний почерк, що тяжіє до прямих ліній та чітких геометричних форм, де дуже рідко використовувалися крапки. Його використовували, зокрема, для створення перших рукописних копій Корану. Цей почерк і стиль арабського письма має практично безмежні можливості для сучасних графічних інтерпретацій і може зводитися до суто декоративних функцій. З-поміж інших почерків і стилів арабської каліграфії та графіки, що ведуть свій родовід від насху (горизонтального та строгого почерку), виокремлено такі, як: рейган (його порівнювали з ароматом квітучого базиліку), мухаккак (жирне накреслення з широкими діагональними розчерками), сульс (курсивний різновид насха, де криволінійні та прямолінійні елементи співвідносяться у пропорції 1/3), таукі (різновид сульса, у якому букви іноді з'єднуються одна з одною), рукаї (основний різновид рукописного почерку). Наприклад, стилі сульс і рейган використовувалися для написів великого розміру.
Із митцем з Ірану вдалося поспілкуватись за допомогою скайп-конференції. Художник-каліграф Могаммад Мегді Разі також охарактеризував особливості “накаші хатт”, мистецтва живописного зображення почерку. Форма літер, слів і словосполучень виступають мистецьким об’єктом. На завершення учасники заходу мали змогу переглянути низку каліграфічно-графічних робіт майстра.
У рамках тематики семінару було анонсовано відкриття виставки “Подорож до Ірану”, що відбудеться 7 травня 2019 р. о 18.00 у Мистецькій галереї Гері Боумена (вул. Наливайка 18). Виставка репрезентуватиме сучасне образотворче мистецтво п’яти іранських художників: Могаммада Мегді Разі (каліграфія), Могаммада Барранґі (графіка), Реза Ісапура (фото), Расула Моарекнежада (відео, поезія), Мегді Мостафанежада.
Наукова бібліотека Львівського національного університету імені І. Франка