Слухай онлайн
Cуспільство  |  Історія

У Львові відзначили 80-ту річницю проголошення Акту відновлення Української Державності

Сьогодні у центрі Львова – на площі Ринок, 10, відбулись заходи з нагоди відзначення 80-ї річниці проголошення Акту відновлення Української Державності. Декларацію озвучили 30 червня 1941 року саме з балкону товариства "Просвіта", що було у цьому ж будинку у Львові. Про це повідомили 30 червня Гал-інфо у пресслужбі ЛМР.
Фото ЛМР

«Сьогодні ми тут, як і щороку, зустрічаємося з вами, бо шануємо, поважаємо і пам’ятаємо історію України. Історію, за яку боремося не лише ми – як незалежна, демократична держава, а й історія, за яку боролися і боряться багато різних агресорів в різні періоди. Бо той, хто бере контроль над історією, бере контроль над майбутнім.

Історія нашої держави, нашої країни, нашої нації завжди була героїчною завдяки тому, що в кожен конкретний момент українці брали відповідальність на себе за державу. В останні роки ми є свідками російсько-української війни, яка ще раз демонструє силу волі, від якої увесь світ у захопленні і бачить справжню силу України. Кожному Герою, який відстоює незалежність нашої держави, відстоював і буде відстоювати, велика честь і хвала», - сказав у вітальному слові перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Подію організувало Львівське обласне об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка.

Довідка

Акт відновлення української державності — декларація про відновлення української держави, проголошена Українськими Національними Зборами з ініціативи ОУН (б) під проводом Степана Бандери у Львові 30 червня 1941 року. Документ складався з трьох пунктів. Пункт 1 проголошував відновлення української держави і закликав український народ боротися за суверенну владу на всіх національних землях. У пункті 2 йшлося про створення на західноукраїнських землях української влади, підпорядкованої майбутньому національному урядові в Києві. Пункт 3 містив запевнення, що самостійна Українська держава буде тісно співпрацювати з Німеччиною. Далі було оголошено список членів Державного правління — українського уряду на чолі з Ярославом Стецьком.

День в історії - 80 років тому у Львові оголосили Акт відновлення Української Держави

Проголошення Акту схвально сприйняли провідні діячі українського політичного руху та українська спільнота. Зокрема, йому присвятив окрему відозву митрополит Андрей Шептицький. У наступні дні по всій Західній Україні активісти ОУН організували мітинги на підтримку Акту, створювали органи української місцевої влади.

Оскільки підготовка документа здійснювалася таємно, його проголошення стало для окупаційної німецької влади «громом серед ясного неба». Через кілька днів, після консультацій з Берліном, гестапо заарештовує Ярослава Стецька, Степана Бандеру й низку інших діячів. Після того як Бандера і Стецько відхилили вимоги німців про відкликання Акту, обоє опинилися у концтаборі Заксенгаузен (за 30 км від Берліна). Із 11 липня 1941 року нацисти заборонили будь-яку політичну діяльність українським організаціям, у тому числі — маніфестації на підтримку Акту 30 червня. А вже у вересні німецька поліція безпеки провела масові арешти оунівців, за ґратами опинилися майже 2 тисяч осіб. У відповідь, залишки керівництва ОУН (б) ухвалюють рішення про перехід в підпілля, активізацію антинімецької пропаганди й підготовку збройного повстання проти окупантів.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ